• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sulejowski Park Krajobrazowy

  Przeczytaj także...
  Jodła (Abies Miller 1756) – rodzaj zimozielonych drzew z rodziny sosnowatych obejmujący blisko 50 gatunków, które występują na półkuli północnej.Równina Piotrkowska (318.84) - kraina geograficzna w południowej części Niziny Mazowieckiej, na obszarze Wzniesień Południowomazowieckich. Na północy graniczy z Wzniesieniami Łódzkimi, na zachodzie z Wysoczyzną Bełchatowską, a na wschodzie z Doliną Białobrzeską.
  Nadpiliczne Parki Krajobrazowe – oddział terenowy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, obejmujący trzy parki krajobrazowe: Przedborski, Sulejowski i Spalski.

  Sulejowski Park Krajobrazowypark krajobrazowy położony w województwie łódzkim, utworzony w październiku 1994. Powierzchnia parku wynosi 17 026 ha, jego otulina obejmuje 36 411 ha. Park znajduje się w środkowej części doliny Pilicy (od Skotnik i Łęgu Ręczyńskiego na południu po Smardzewice i Swolszewice Małe koło Tomaszowa Mazowieckiego na północy), a w jego skład wchodzi utworzony na tej rzece w latach 70. XX wieku Zalew Sulejowski. Na Równinie Piotrkowskiej obejmuje teren do rejonu granicy Piotrkowa Trybunalskiego.

  Przedborski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy, utworzony w maju 1988 r. na granicy ówczesnego województwa piotrkowskiego i kieleckiego. Obecnie na terenie województwa świętokrzyskiego i łódzkiego. Rozpościera się od doliny Czarnej Włoszczowskiej na południu po północną część Pasma Przedborsko-Małogoskiego. Wraz z Spalskim Parkiem Krajobrazowym i Sulejowskim Parkiem Krajobrazowym należy do Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła – krajobrazowy rezerwat przyrody, położony w południowo-wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego, w powiecie tomaszowskim, w województwie łódzkim.

  Sulejowski Park Krajobrazowy leży na terenie gmin: Ręczno, Aleksandrów, Tomaszów Mazowiecki, Sulejów, Wolbórz, Mniszków oraz miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Otulina parku leży na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego, gmin Wolbórz, Sulejów, Ręczno, Łęki Szlacheckie, Rozprza, Mniszków, Przedbórz oraz miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki.

  Torf – skała osadowa powstała w wyniku zachodzących w szczególnych warunkach przemian obumarłych szczątków roślinnych, najmłodszy węgiel kopalny. Zawiera mniej niż 60% węgla.Gmina Mniszków (do 1954 gmina Radonia) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.

  Należy wraz z Przedborskim Parkiem Krajobrazowym i Spalskim Parkiem Krajobrazowym do zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.

  Akt prawny[ | edytuj kod]

  Park został utworzony na mocy Rozporządzenia Nr 3/94 Wojewody Piotrkowskiego z dnia 21 lipca 1994 r. – Dziennik Urzędowy Wojewody Piotrkowskiego z dnia 5 sierpnia 1994 roku, Nr 22, poz. 136. Początkowo obejmował obszar 16 707 ha.

  Rezerwat przyrody Wielkopole – florystyczny i leśny rezerwat przyrody w gminie Ręczno, w powiecie piotrkowskim, w województwie łódzkim.Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47. w Polsce. Był miastem królewskim.

  Przyroda i jej ochrona[ | edytuj kod]

  Prawie 70% powierzchni parku zajmują lasy, 5% stanowią łąki i pastwiska, a 12% wody powierzchniowe (w tym Zalew Sulejowski 11%).

  Na terenie parku oraz jego otuliny znajduje się 11 rezerwatów przyrody:

 • w parku: Błogie, Gaik, Jaksonek, Las Jabłoniowy, Lubiaszów, Meszcze, Twarda,
 • w otulinie: Czarny Ług, Jawora, Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim, Wielkopole.
 • Chronione są jodły pospolite, świerki, buki, klony i jawory.

  Charakter dolinny parku odzwierciedla występowanie muraw nawapiennych, torfów i laków o podłożu piaszczysto-torfowym.

  Klon jawor, jawor, klon jaworowy (Acer pseudoplatanus L.) – gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Występuje naturalnie w środkowej Europie i północnym Kaukazie, poza tym zawleczony.Rezerwat przyrody Jaksonek – florystyczny i leśny rezerwat przyrody miejscowości Taraska w gminie Aleksandrów, w powiecie piotrkowskim, w województwie łódzkim.

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Przez park przebiega szlak turystyczny niebieski pieszy Szlak Rekreacyjny Rzeki Pilicy.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • park geometryczny i aleja lipowa w Skotnikach
 • parki krajobrazowe w Polsce
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sulejowski PK. [dostęp 2014-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014–02–24)].
  2. Sulejowski Park Krajobrazowy. W: Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-08-25].
  3. Na podstawie interaktywnej mapy w Geoserwis GDOŚ

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Sulejowski Park Krajobrazowy. lodzkie.travel. [dostęp 2014-05-24].
 • Gmina Ręczno – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.Gmina Sulejów (do 1954 gmina Łęczno) – gmina miejsko-wiejska w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rezerwat przyrody Meszcze – florystyczny i leśny rezerwat przyrody w gminie Wolbórz, w powiecie piotrkowskim, w województwie łódzkim.
  Gmina Aleksandrów (do 1954 gmina Niewierszyn) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie piotrkowskim.
  Rezerwat przyrody Las Jabłoniowy – florystyczny i leśny rezerwat przyrody, położony w gminie Sulejów, w powiecie piotrkowskim, w województwie łódzkim. Stanowi obszar lasu o łącznej powierzchni 19,03 ha.
  Rezerwat przyrody Jawora – florystyczny i leśny rezerwat przyrody w miejscowości Bąkowa Góra w gminie Ręczno, w powiecie piotrkowskim, w województwie łódzkim.
  Otulina – wydzielony obszar ochronny wokół chronionego przyrodniczo terenu (zazwyczaj parków narodowych i krajobrazowych), zabezpieczający go przed zagrożeniami zewnętrznymi wynikającymi z działalności człowieka (definicja według Ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r. Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880). Otulina nie jest, w rozumieniu art. 5 ust. 14 ustawy, formą ochrony przyrody, lecz obszarem, na którym działalność człowieka nie może negatywnie oddziaływać na przyrodę obszaru chronionego.
  Swolszewice Małe – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tomaszów Mazowiecki.
  Spalski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy położony w województwie łódzkim. Wraz z Przedborskim Parkiem Krajobrazowym i Sulejowskim Parkiem Krajobrazowym należy do Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.