• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sukno

  Przeczytaj także...
  Folowanie - wstępna obróbka tkanin i dzianin wełnianych oraz mieszanych przy użyciu wełny. Proces ten ma na celu częściowe spilśnianie i zagęszczenie struktury włókna, wykorzystywanego do produkcji sukna oraz tkanin płaszczowych.Policja – umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia. Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkie służby ratownicze.
  Bilard (ang. billiards, pool) – gra rozgrywana na pokrytym suknem stole, która polega na uderzaniu bil, czyli kul wykonanych z odpowiedniego materiału i o określonych parametrach, za pomocą kija. Istnieje wiele gier bilardowych, których zasady różnią się rozmiarami stołu, liczbą używanych bil, ich oznaczeniami (np. kolorami) itp. Zazwyczaj w grze uczestniczą dwie osoby, rozgrywające bile na przemian, zwykle wykonując ruchy do popełnienia pierwszego błędu.
  Sukienny mundur
  Sukienne obicie stołu bilardowego

  Suknotkanina wełniana, zgrzebna, powierzchniowo spilśniana, drapana i strzyżona.

  Wytwarzanie[]

  Sukno wytwarza się najczęściej z czystej (100%) przędzy wełnianej zgrzebnej, barwionej w surowcu. Tkanina wykonywana jest najczęściej w splocie płóciennym a osnowa i wątek z takiej samej przędzy. Tkanina surowa przeznaczona na sukno ma nieco mniejszą liczność nitek (gęstość) niż inne tkaniny płaszczowe, ponieważ podczas spilśniania następuje bardzo duży skurcz, zarówno wzdłuż wątku (poprzeczny), jak i wzdłuż osnowy (podłużny). W procesie wykończenia powierzchnia tkaniny poddawana jest kolejno:

  Tkanina – wyrób włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku.Wełna – włókno naturalne uzyskiwane z okrywy włosowej (sierści) owiec, lam, wielbłądów, kóz, królików i innych. Włókno wełniane posiada charakterystyczne cechy (karbikowatość, łuskowatość, lanolina), dzięki którym nadaje się doskonale do wytwarzania wysokiej jakości, wyrobów włókienniczych.
 • folowaniu (spilśnianiu), przez co uzyskuje większą gęstość (zwartość) i wytrzymałość
 • drapaniu w celu uzyskania okrywy runowej
 • strzyżeniu w celu skrócenia i wyrównania okrywy runowej
 • Wytwarza się też sukna nieco gorszej jakości, o zawartości 60% wełny.

  Cechy[]

  Sukna to tkaniny ciężkie (od 500 do 800 g/m²). Posiadają dobre właściwości termoizolacyjne, są wodoodporne, chronią przed wiatrem. W języku potocznym często tym mianem określa się różne ciężkie tkaniny płaszczowe wyglądem przypominające sukno, choć wytwarzane innymi metodami.

  Filc – wyrób włókienniczy otrzymywany przez spilśnianie. Rozróżnia się dwa rodzaje filców: filce bite, uzyskiwane przez bezpośrednie spilśnianie włókien, oraz filce tkane, uzyskiwane przez spilśnianie powierzchni tkanin.Siły zbrojne - siły i środki wydzielane przez państwo do zabezpieczenia jego interesów i prowadzenia walki zbrojnej, obrony, ujęte w całość organizacyjną, składającą się z różnych rodzajów wojsk i służb.

  Przeznaczenie[]

 • płaszcze i zimowe mundury dla wojska, policji i innych służb mundurowych.
 • obicia stołów bilardowych, karcianych itp.
 • Zobacz też[]

 • filc
 • Przypisy

  1. Sukno. sjp.pwn.pl. [dostęp 2015-04-27].
  2. Sukno. encyklopedia.pwn.pl. [dostęp 2015-04-27].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Przędza – wyrób włókienniczy o strukturze walcowatej, ciągłej, powstający przez skręcenie pasma włókien w procesie przędzenia. Przędzenie może być wykonywane chałupniczo (ręcznie) lub przemysłowo w przędzalni (mechanicznie). Przędza jest półproduktem do produkcji tkanin, dzianin, koronek, plecionek, lin, nici itp.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.