• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Subimago

  Przeczytaj także...
  Imago (łac. imago – wizerunek, obraz; l.mn. – imagines; pol. l.mn. „imaga”), owad dorosły, owad doskonały – ostateczne stadium w rozwoju osobniczym owadów przechodzących proces przeobrażenia. Imago nie przechodzi już linień. U większości gatunków jest osobnikiem zdolnym do rozrodu, często niepobierającym pokarmu lub pobierającym jedynie w minimalnych ilościach.Prometabolia – typ przeobrażenia niezupełnego (hemimatabolii) występujący u niektórych owadów i charakteryzujący się występowaniem dodatkowego stadium – niedojrzałej, liniejącej formy dorosłej, tzw. subimago. Stadium subimago jest bardzo podobne do formy ostatecznej (imago), ale jest wciąż niezdolne do rozrodu.
  Nimfa (łac. nympha) – ostatnie stadium larwalne owadów przechodzących przeobrażenie niezupełne (hemimetabolia) i niektórych pajęczaków, objawiające się obecnością zawiązków skrzydeł. U części owadów występują dwa stadia nimfy:
  Subimago samicy Rhithrogena germanica

  Subimago, pseudoimago – niedojrzała płciowo, liniejąca, forma dorosła owadów prometabolicznych. Subimago jest przedostatnim stadium rozwoju osobniczego owada. Morfologicznie jest podobne do formy ostatecznej (imago), różni się tylko szczegółami budowy: ma orzęsione skrzydła, krótsze odnóża i bardziej matowe barwy. Nie jest jednak zdolne do rozrodu.

  Jętki (Ephemeroptera); pot. jacica – rząd owadów uskrzydlonych, długość ciała 3 - 40 mm, na ogół związanych ze środowiskiem wodnym. Okres życia larw może trwać nawet do kilku lat, postacie dorosłe żyją bardzo krótko, czasem jeden dzień (stąd: jętka jednodniówka). Niekiedy obserwowane są masowe wyloty jętek.

  Występuje u owadów z rzędu jętek, gdzie powstaje z przeobrażenia ostatniego stadium nimfy. W tym celu żyjąca w wodzie nimfa wychodzi ponad lustro wody i przyczepia się do rośliny lub kamienia. Subimago istnieje stosunkowo krótko: zazwyczaj od kilku minut do kilku godzin, po czym przekształca się ponownie – tym razem już w formę dojrzałą, imago.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Polska Czerwona Lista Zwierząt (pol.). [dostęp 2012-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  2. Świat zwierząt. Ladislav Korbel (red.). Warszawa: Oficyna Wydawnicza Multico, 1993, s. 114. ISBN 83-7073-036-1.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.595 sek.