• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Subhadra

  Przeczytaj także...
  Maja (Dewanagari: माया trl. māyā) – samo słowo oznacza coś, czego nie ma; w wedyzmie jest to nadprzyrodzona, iluzoryczna moc bóstwa w formie Dewi; manifestacja boskiej energii; w wedancie i buddyzmie ułuda zasłaniająca rzeczywistość. Maja bywa utożsamiana z Kali, Durgą itp.Inkarnacja (z łac.: incarnatio; od incarnare, gdzie caro – ciało, mięso) – w religiach dharmicznych jest to jedno z wcieleń przyjmowanych przez żywą istotę (duszę) w cyklu samsary.
  Pandawowie (dewanagari पाण्डव) – pięciu opisanych w Mahabharacie synów Pandu (dewanagari पांडु} i jego dwóch żon (Kunti i Madri):
  Od lewej: Balarama, Subhadra i Dźagannatha

  Subhadra (dewanagari सुभद्रा) – jest przyrodnią młodszą siostrą Kryszny i Balaramy, żoną Ardźuny i matką Abhimanju. Jest także ważną postacią w eposie Mahabharata. Uznawana jest za inkarnację Mai. Przedstawiana jako młoda kobieta o żółtawej skórze.

  Balarama ( dewanagari बलराम , inne imiona: Baladewa, Balabhadra i Halajudha) – starszy brat Kryszny. W południowych Indiach i w wielu kierunkach wisznuizmu uznawany jest za ósmy awatar Wisznu. Inne tradycje podają, że jest manifestacją Śeszy - boskiego węża, na którym odpoczywa Wisznu.Epos (gr. έπος, epos = słowo), także: ‘epopeja’, ‘poemat heroiczny’, czasem również ‘poemat epicki’ – jeden z głównych i najstarszych gatunków epiki.

  Subhadra jest czczona obok Kryszny (Dźagannatha) i Balaramy, w świątyni w Puri. W czasie święta Ratha Jatra jeden z wozów wiezie jej wizerunek.

  Życie Subhadry[ | edytuj kod]

  Urodziła się jako jedyna córka Wasudewy z jego małżeństwa z Rohini Dewi, już po uwolnieniu go z więzienia przez Krysznę. Wychowywała się więc w luksusie jako księżniczka i nie znała biedy i wyrzeczeń, jak reszta rodziny.

  Ardźuna przebywał na wygnaniu w Dwarace, gdzie mieszkali jego kuzyni (księżniczka Kunti – matka Ardźuny – była siostrą Wasudewy): Kryszna, Balarama i Subhadra. Ardźuna zakochał się w Subhadrze, co zaakceptował Kryszna – przyjaciel Ardźuny, w przeciwieństwie do reszty rodziny, która niechętnie widziała Subhadrę jako czwartą żonę Ardźuny. Kryszna ułatwił zakochanym małżeństwo i przekonał rodzinę, że to Subhadra uprowadziła Ardźunę do Indraprasthy, a więc nie została sama uprowadzona siłą.

  Ratha Jatra ( dewanagari रथ यात्रा , ang. Rath Yatra , festiwal wozów) – hinduistyczny festiwal, procesja ogromnych wozów wiozących figury :Kuru, popularnie "śmiejąca się śmierć" (ang. curu, kuru; nazwa od czasownika drżeć w języku plemienia Fore: "kuria", "guria") – zawsze śmiertelna, nieuleczalna choroba zakaźna wywoływana przez priony, dotycząca tkanki nerwowej, będąca zarazem pierwszą opisaną zakaźną encefalopatią gąbczastą u ludzi. Wykryto ją po raz pierwszy u człowieka, lecz w 1966 roku przeniesiona została na szympansy.

  Z tego związku urodził się syn – mężny Abhimanju, który razem z matką i całym rodem Pandawów spędził 13 lat na wygnaniu w Dwarace, gdzie kształcił go sam Kryszna. Abhimanju ożenił się z Uttarą i wkrótce poległ w wojnie Kurukszetra. Po jego śmierci urodził się syn Parikszita.

  Wasudewa (dewanagari वसुदेव, trl. Vasudeva, ang. Vasudeva ) – w mitologii indyjskiej, syn króla Śuraseny, mąż Dewaki i ojciec Śri Kryszny. Jest on bratem Kunti i ojcem Subhadry, która została wydana za mąż za swojego kuzyna Arjunę.Mahabharata (skr. Mahābhārata, महाभारत) – jeden z dwóch głównych hinduistycznych poematów epickich (obok Ramajany), znajdujący się w kategorii smryti i należący do głównych dzieł literatury indyjskiej. W hinduizmie nazywany jest piątą Wedą. Utwór jest najdłuższym utworem literackim i eposem na świecie. Zawiera 100 000 ślok (200 tysięcy wersów), tak więc jest dziesięć razy dłuższy od Odysei i Iliady razem wziętych. Epos opowiada o historii starożytnych Indii. W jego skład wchodzi jedno z najważniejszych dzieł hinduizmu – Bhagawadgita.

  Parikszita został królem jako jedyny żyjący potomek dynastii Kuru. Subhadra była jego doradczynią i nauczycielką.

  Warto wiedzieć że... beta

  Dźagannath, Dźagannatha (dewanagari: जगन्नाथ trl. jagannāth(a)) – forma Kryszny przedstawiająca go jako Pana Świata (jagat "świat" + nāth "pan"), czczona przez wisznuitów, a pochodząca z Puri, świętego miasta hinduistów.
  Dewanagari (देवनागरी, z sanskr. Devanāgarī; deva "bóg" + nagari) – pismo alfabetyczno-sylabiczne, używane w północnych, zachodnich i środkowych Indiach do zapisu kilkunastu języków z grupy języków indoaryjskich, m.in. sanskrytu, hindi, marathi, nepali.
  Ardźuna – (Devanagari: अर्जुन), jeden z bohaterów eposu Mahabharata, wielki bohater Bhagawad Gity, niebiański łucznik, przyjaciel Kryszny i jego towarzysz na polu bitwy Kurukszetra. Jeden z pięciu braci Pandawów, syn Kunti i Pandu otrzymany od króla bogów Indry.
  Dwarka, Dwaraka (sanskryt: द्वारका trl. Dvārakā) – na poły mityczne miasto położone na półwyspie Kathijawar nad Morzem Arabskim. Wspominane w starożytnych tekstach, takich jak Mahabharata, Hariwamsa, Bhagawatapurana, Skanda Purana. Nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa dwar oznaczającego drzwi lub bramę. Uważane za jedno z najstarszych miast Indii. Według legendy zostało założone przez Krysznę, lecz w siedem dni po jego śmierci pochłonięte przez morze.
  Kunti (Sanskrit: कुंती Kuṃtī) – jest matką najstarszych trzech braci Pandawów w hinduskim religijnym poemacie epickim Mahabharata. Jej historia jest również opowiedziana w Bhagawatapurana, gdzie opisuje filozofie oddania Krysznie, znaną jako Bhaktijoga. Kunti figuruje więc w wielu hinduskich tradycjach jako bardzo ważna postać, zwłaszcza u wyznawców Kryszny (waisznawów).
  Kryszna (dewanagari कृष्ण, trl. kṛṣṇa, ang. Krishna ) – Bóg w hinduizmie. W Bhagawadgicie opisany jest jako Najwyższa Istota i Najwyższy Bóg. Kryszna i związane z nim opowieści pojawiają się w wielu filozoficznych i teologicznych dziełach hinduizmu. Chociaż te opisy różnią się szczegółami, związanymi z daną tradycją, to zasadnicza charakterystyka jest zawsze taka sama. Opisuje ona boskie wcielenie (inkarnację), pasterskie dzieciństwo i młodość, a następnie bohaterskiego wojownika i nauczyciela. Ogromna popularność Kryszny w Indiach spowodowała, że także różne niehinduistyczne religie, pochodzące z Indii, znają to imię.
  Wojna Kurukszetra (Dewanagari: कुरुक्षेत्र युद्ध) – najważniejszy epizod w epickim dziele literatury indyjskiej Mahabharacie, opisujący walkę dynastyczną między klanami Kaurawów i Pandawów o tron Hastinapuru.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.