• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Subaru Forester  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Lexus - (jap. レクサス, pol. Leksus) – marka luksusowych samochodów osobowych, należąca do japońskiego koncernu Toyota Motor Corporation.Facelifting, lifting (ang.: podniesienie twarzy, retusz twarzy) – modernizacja modelu samochodu polegająca jedynie na kosmetycznych zmianach w wyglądzie nadwozia i wnętrza.
  Czwarta generacja[ | edytuj kod]

  Subaru Forester IV został po raz pierwszy zaprezentowany w 2012 roku.

  Subaru Forester IV po liftingu
  Tył Subaru Forester IV przed liftingiem
  Wnętrze Subaru Forester IV

  W 2015 auto poddano lekkiemu face liftingowi. Wymieniono zestaw audio, przyciski na kierownicy, pokrętła klimatyzacji oraz zamieniono antenkę na tzw. płetwę.

  Rok 2016 przyniósł kolejny face lifting. Zmieniono przednie reflektory poprzez dodanie świateł LED oraz zmodyfikowano tylne światła.

  Detroit (wym. [dɨˈtrɔɪt]; z fr. cieśnina) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Michigan na północnym brzegu rzeki Detroit łączącej jeziora St. Clair i Erie. Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  W modelu na rok 2017 pojawiła się opcja EyeSight, czyli system rozpoznawania sytuacji na drodze.

  Wersje wyposażeniowe[ | edytuj kod]

 • Comfort
 • Exclusive
 • Platinum
 • Active
 • Sport

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Subaru Forester I • AutoCentrum.pl
  2. Artur Kuśmierzak: Subaru Forester II – awarie i problemy. autokult.pl, 2013-01-29. [dostęp 2014-05-27].
  3. K. Spychalski: Subaru Forester II – Impreza na każdą drogę. 4x4.v10.pl, 2007-12-28. [dostęp 2014-05-27].
  4. Artur Kuśmierzak: Używane Subaru Forester III – awarie i problemy. autokult.pl, 2004-04-22. [dostęp 2014-05-27].
  5. Arkadiusz Gabrysiak: Subaru Forester – leśnik na służbie – test autokult.pl. autokult.pl, 2011-07-16. [dostęp 2014-05-27].
  6. K. Lewandowski: Subaru Forester – oficjalne zdjęcia nowego modelu. v10.pl, 2007-12-27. [dostęp 2014-05-27].
  7. Używane Subaru Forester (2008-2013) | Wybór Kierowców, www.wyborkierowcow.pl [dostęp 2017-10-12] (pol.).
  8. Michał Bakuła, Używane Subaru Forester III (2008-2013). Opinie, spalanie i usterki [dostęp 2019-06-05] (pol.).
  9. Subaru Forester III • AutoCentrum.pl
  10. http://subaru.pl/12forester.html
  11. A. Ruciński: Nowe Subaru Forester w szczegółach. v10.pl, 2012-11-14. [dostęp 2014-05-27].
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Mechanizm różnicowy (przekładnia różnicowa), potocznie dyferencjał (od słowa dyferencja - dawn. różnica) – przekładnia mechaniczna zębata, wynaleziona w starożytnych Chinach, stosowana od czasów Carla Friedricha Benza w układzie napędowym pojazdów.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Silnik o zapłonie samoczynnym (znany powszechnie jako silnik wysokoprężny lub silnik Diesla, ZS) – silnik cieplny spalinowy tłokowy o spalaniu wewnętrznym, w którym ciśnienie maksymalne czynnika jest znacznie większe, niż w silnikach niskoprężnych (z zapłonem iskrowym), a do zapłonu paliwa nie jest wymagane żadne zewnętrzne źródło energii, ma miejsce zapłon samoczynny. Do cylindra dostarczane jest powietrze, kiedy tłok zbliża się do swojego GMP następuje wtrysk paliwa, które następnie spala się po przekroczeniu w komorze spalania temperatury jego zapłonu. Do zainicjowania zapłonu nie są potrzebne tak jak w przypadku silnika o zapłonie iskrowym zewnętrzne źródła ciepła. Stopień sprężania w silnikach wysokoprężnych mieści się w przedziale 12-25.
  Crossover — rodzaj samochodu łączącego w sobie cechy wielu segmentów nadwoziowych, który wyodrębnił się z segmentu samochodów typu SUV. Nadwozie typu crossover stało się szczególnie popularne od przełomu I i II dziesięciolecia XXI wieku na fali popularności takich samochodów, jak Nissan Juke.
  Kombi – typ nadwozia samochodu osobowego o wydłużonej tylnej części, zazwyczaj przeznaczonej na bagaż. W odróżnieniu od typu hatchback wysokość kabiny nie zmniejsza się aż do samego końca samochodu; szyb z boku jest po trzy, a nie po dwie; tylna szyba nie jest tak mocno odchylona od pionu. Jest to nadwozie dwubryłowe.
  AWD (ang. All Wheel Drive, lub 4WD 4 Wheel Drive) − oznaczenie napędu na wszystkie koła, a mówiąc dokładniej - na wszystkie osie pojazdu. W pojazdach dwuosiowych różni się od układu 4x4 tym, że może mieć dynamiczny podział mocy napędu na poszczególne osie włącznie z całkowitym umieszczeniem mocy na jednej konkretnej osi. 4x4 ma natomiast stały rozkład siły na wszystkie 4 koła. Oznaczenie jest typowe dla samochodów koncernu Ford Motor Company z napędem na wszystkie koła, np. Volvo S60 i V70 czy też Ford Transit, który w wersji AWD wszedł do sprzedaży w drugiej połowie 2007 roku. Nie wszędzie użycie napędu AWD może się opłacać, gdyż zwiększa on zapotrzebowanie na paliwo. Dlatego w małych oszczędnych autach stosuje się napęd tylko na jedną oś (zazwyczaj przednią). Napęd AWD często używany jest w samochodach terenowych, gdzie wymagana jest duża przyczepność do pokonywania wzniesień i nierówności.
  Subaru – japońska firma motoryzacyjna. Nazwa Subaru w języku japońskim oznacza Plejady (昴 – すばる), stąd też logo firmy. 
  Subaru Impreza - samochód osobowy klasy kompaktowej marki Subaru produkowany od 1993 roku jako następca Subaru Leone - pierwszego masowo produkowanego samochodu osobowego z napędem na cztery koła. Obecnie produkowana jest czwarta generacja modelu. Wszystkie silniki montowane w modelu Impreza to silniki typu boxer.
  Sprzęgło wiskotyczne - typ sprzęgła umożliwiającego płynną regulację rozdziału momentu obrotowego - od rozłączenia do niemal sztywnego połączenia. Przeniesienie momentu obrotowego pomiędzy dwoma obracającymi się elementami następuje za pośrednictwem cieczy o dużej lepkości. Regulację stopnia zasprzęglenia uzyskuje się poprzez zmianę ilości cieczy pomiędzy tarczami sprzęgła, zmianę odległości tarcz, bądź też poprzez zmianę lepkości tej cieczy, uzyskiwaną w wyniku zmiany temperatury lub innych parametrów fizycznych (np. włączenie pola elektrycznego).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.