• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Subaru Forester  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Lexus - (jap. レクサス, pol. Leksus) – marka luksusowych samochodów osobowych, należąca do japońskiego koncernu Toyota Motor Corporation.Facelifting, lifting (ang.: podniesienie twarzy, retusz twarzy) – modernizacja modelu samochodu polegająca jedynie na kosmetycznych zmianach w wyglądzie nadwozia i wnętrza.
  Druga generacja[ | edytuj kod]

  Subaru Forester II został zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Chicago w 2002 roku.

  Subaru Forester II po liftingu
  Tył Subaru Forester II przed liftingiem
  Tył Subaru Forester II po liftingu

  Stylistycznie auto zostało generalnie odświeżone i unowocześnione. Standardowo pojazd wyposażono w napęd Symmetrical AWD. Wersje z 5-biegową skrzynią manualną zostały wyposażone w napęd 4×4, z centralnym mechanizmem różnicowym i sprzęgłem wiskotycznym. Z kolei w odmianach z 4-stopniowym automatem rozdział napędu regulowany jest za pośrednictwem sprzęgła wielopłytkowego.

  Detroit (wym. [dɨˈtrɔɪt]; z fr. cieśnina) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Michigan na północnym brzegu rzeki Detroit łączącej jeziora St. Clair i Erie. Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  W 2006 roku samochód poddano face liftingowi. Zmieniono m.in. wygląd przednich reflektorów, grilla oraz zderzaków. Z tyłu pojazdu zastosowano przezroczyste lampy podobnego do tych stosowanych przez Lexusa. Przy okazji liftingu w lusterkach zewnętrznych umieszczono kierunkowskazy.

  Auto zdobyło trzy razy nagrodę Najlepszego SUV-a według magazynu Car and Driver's w latach 2004, 2005 i 2006.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Mechanizm różnicowy (przekładnia różnicowa), potocznie dyferencjał (od słowa dyferencja - dawn. różnica) – przekładnia mechaniczna zębata, wynaleziona w starożytnych Chinach, stosowana od czasów Carla Friedricha Benza w układzie napędowym pojazdów.

  Wersje wyposażeniowe[ | edytuj kod]

 • X
 • XS
 • XS LL Bean
 • XT
 • XT Limited
 • Sports
 • STI

 • Trzecia generacja[ | edytuj kod]

  Subaru Forester III został zaprezentowany 25 grudnia 2007 roku w Japonii. Oficjalna premiera pojazdu miała miejsce w styczniu 2008 roku podczas targów motoryzacyjnych w Detroit. Zgodnie z tradycją marki, pod maską znalazł się silnik typu bokser – to jedyny taki przypadek w klasie kompaktowych SUV-ów. Forester wyróżnia się także stałym napędem 4×4, który był jednak dostępny wyłącznie w wersji ze skrzynią manualną. W wersjach z „automatem” zastosowano już sprzęgło płytkowe.

  Silnik o zapłonie samoczynnym (znany powszechnie jako silnik wysokoprężny lub silnik Diesla, ZS) – silnik cieplny spalinowy tłokowy o spalaniu wewnętrznym, w którym ciśnienie maksymalne czynnika jest znacznie większe, niż w silnikach niskoprężnych (z zapłonem iskrowym), a do zapłonu paliwa nie jest wymagane żadne zewnętrzne źródło energii, ma miejsce zapłon samoczynny. Do cylindra dostarczane jest powietrze, kiedy tłok zbliża się do swojego GMP następuje wtrysk paliwa, które następnie spala się po przekroczeniu w komorze spalania temperatury jego zapłonu. Do zainicjowania zapłonu nie są potrzebne tak jak w przypadku silnika o zapłonie iskrowym zewnętrzne źródła ciepła. Stopień sprężania w silnikach wysokoprężnych mieści się w przedziale 12-25.Crossover — rodzaj samochodu łączącego w sobie cechy wielu segmentów nadwoziowych, który wyodrębnił się z segmentu samochodów typu SUV. Nadwozie typu crossover stało się szczególnie popularne od przełomu I i II dziesięciolecia XXI wieku na fali popularności takich samochodów, jak Nissan Juke.
  Tył Subaru Forester III
  Wnętrze Subaru Forester III

  Forester III odróżnia się od swoich poprzedników pod względem stylistycznym. Zgodnie z nową koncepcją, swoim wyglądem zbliżył się on do tradycyjnych przedstawicieli klasy SUV. Jego sylwetka została znacznie uatrakcyjniona, poza tym model trzeciej generacji jest pierwszym w rodzinie Foresterów, który dostępny jest również z silnikiem diesla. Niestety jednostka ta, szczególnie w wersji produkowanej przed 2011 r. nie była zbyt trwała i borykała się m.in. z problemem pękających wałów korbowych.

  Kombi – typ nadwozia samochodu osobowego o wydłużonej tylnej części, zazwyczaj przeznaczonej na bagaż. W odróżnieniu od typu hatchback wysokość kabiny nie zmniejsza się aż do samego końca samochodu; szyb z boku jest po trzy, a nie po dwie; tylna szyba nie jest tak mocno odchylona od pionu. Jest to nadwozie dwubryłowe.AWD (ang. All Wheel Drive, lub 4WD 4 Wheel Drive) − oznaczenie napędu na wszystkie koła, a mówiąc dokładniej - na wszystkie osie pojazdu. W pojazdach dwuosiowych różni się od układu 4x4 tym, że może mieć dynamiczny podział mocy napędu na poszczególne osie włącznie z całkowitym umieszczeniem mocy na jednej konkretnej osi. 4x4 ma natomiast stały rozkład siły na wszystkie 4 koła. Oznaczenie jest typowe dla samochodów koncernu Ford Motor Company z napędem na wszystkie koła, np. Volvo S60 i V70 czy też Ford Transit, który w wersji AWD wszedł do sprzedaży w drugiej połowie 2007 roku. Nie wszędzie użycie napędu AWD może się opłacać, gdyż zwiększa on zapotrzebowanie na paliwo. Dlatego w małych oszczędnych autach stosuje się napęd tylko na jedną oś (zazwyczaj przednią). Napęd AWD często używany jest w samochodach terenowych, gdzie wymagana jest duża przyczepność do pokonywania wzniesień i nierówności.

  Forester III został wybrany najlepszym SUV-em 2009 roku według „Motor Trend Magazine”. W 2011 roku auto przeszło drobny face lifting.

  Samochód wyposażony jest w stały napęd wszystkich kół AWD – Symmetrical All-Whell Drive.

  Wersje wyposażeniowe[ | edytuj kod]

 • Active
 • Comfort
 • X
 • XA
 • XC
 • XS
 • XT
 • S-Edition

 • Subaru – japońska firma motoryzacyjna. Nazwa Subaru w języku japońskim oznacza Plejady (昴 – すばる), stąd też logo firmy. Subaru Impreza - samochód osobowy klasy kompaktowej marki Subaru produkowany od 1993 roku jako następca Subaru Leone - pierwszego masowo produkowanego samochodu osobowego z napędem na cztery koła. Obecnie produkowana jest czwarta generacja modelu. Wszystkie silniki montowane w modelu Impreza to silniki typu boxer.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sprzęgło wiskotyczne - typ sprzęgła umożliwiającego płynną regulację rozdziału momentu obrotowego - od rozłączenia do niemal sztywnego połączenia. Przeniesienie momentu obrotowego pomiędzy dwoma obracającymi się elementami następuje za pośrednictwem cieczy o dużej lepkości. Regulację stopnia zasprzęglenia uzyskuje się poprzez zmianę ilości cieczy pomiędzy tarczami sprzęgła, zmianę odległości tarcz, bądź też poprzez zmianę lepkości tej cieczy, uzyskiwaną w wyniku zmiany temperatury lub innych parametrów fizycznych (np. włączenie pola elektrycznego).
  Samochód sportowo-użytkowy (ang. Sport Utility Vehicle, SUV) – rodzaj samochodu, który łączy cechy luksusowego samochodu osobowego i terenowego. SUV od samochodu terenowego różni się tym, że może, ale nie musi, radzić sobie w terenie i zawsze zapewnia wysoki komfort podróżowania, w przeciwieństwie do spartańsko wyposażonych i czasem twardo zawieszonych aut terenowych, jak np. Land Rover Defender.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.