• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Subaru  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Subaru SVX - zaprezentowane zostało w czerwcu 1991 roku w USA oraz we wrześniu tego samego roku w Japonii (pod nazwą Aclyone SVX). Samochód ten był następcą modelu XT z 1985 roku, a jest on 2-drzwiowym, 4-osobowym coupe wystylizowanym przez Giugiaro. SVX sprzedawany był głównie w Japonii i USA, lecz Subaru oferowało go także w Europie (najwięcej egzemplarzy sprzedano w Niemczech).Subaru Rex, znany także jako Ace lub SX700 to samochód osobowy należący do segmentu kei-car produkowany w latach 1972 – 1992 w Japonii przez Subaru. Sprzedawany był również na obcych rynkach, np. w Chile. Rex miał zastąpić model R-2, który opierał się na dość wiekowym i wysłużonym modelu 360. Początkowo Rex produkowany był jako pojazd tylnonapędowy, napędzany był przez montowany z tyłu nadwozia, dwucylindrowy, czterosuwowy chłodzony cieczą silnik o pojemności 358 cm³ będący rozwinięciem konstrukcji dwusuwowej stosowanej w modelach 360 i R-2. Późniejsze modele posiadały już napęd na oś przednią.

  Subaru (jap. スバル), oficjalnie Subaru Corporation (jap. 株式会社Subaru Kabushiki-gaisha Subaru)japońska marka produkująca samochody osobowe należąca w 20% do koncernu Toyota Motor Corporation założona 15 lipca 1953 roku. Nazwa Subaru oznacza w języku japońskim Plejady, które zostały umieszczone w logo firmy.

  Lotnictwo – ogół zagadnień związanych z wszelkiego rodzaju statkami powietrznymi, pojazdami zdolnymi do samodzielnego lotu w powietrzu.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy samochód marki - Subaru 1500
  Subaru 360 Custom
  Subaru 1000 z 1971 roku

  Historia marki oraz jej logo są porównywane do historii przemysłu w Japonii, która sięga roku 1918. Jeden z pionierów japońskiej techniki lotniczej Chikuhei Nakajima zarejestrował w 1917 roku firmę Nakajima Aircraft Company.

  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.Reflektor – zwierciadło optyczne wklęsłe, służące do ograniczenia padającej na nie wiązki energii o charakterze falowym (np. promieniowanie elektromagnetyczne, fala akustyczna) do wiązki równoległej lub wąskiego kąta bryłowego.

  Po zakończeniu II wojny światowej, podobnie jak inne zbrojeniowe firmy Państw Osi, Nakajima Aircraft uległa demilitaryzacji i decyzją władz okupacyjnych została podzielona na 12 odrębnych, niepowiązanych ze sobą w żaden sposób firm. W 1953 roku sześć z tych przedsiębiorstw zjednoczono ponownie za zgodą Stanów Zjednoczonych oraz ONZ w koncern Fuji Heavy Industries zajmujący się wytwarzaniem m.in. maszyn roboczych, sprzętu budowlanego i gospodarstwa domowego.

  Subaru R2 - samochód należący do segmentu kei-car produkowany w Japonii przez Subaru. Został wprowadzony na rynek 8 grudnia 2003. Jest to kolejny model Subaru przeznaczony na rynek kei-carów. Nazwą nawiązuje do Subaru R-2, samochodu produkowanego w latach 1969-1972. Produkcję zakończono w marcu 2010.Zawieszenie pojazdu – zespół elementów łączących koła z resztą pojazdu. Zawieszenie przenosi siły powstające na styku koła z jezdnią na nadwozie. Zapewnia komfort jazdy oraz stateczność i sterowność pojazdu. Zawieszenie jest częścią podwozia, a w jego skład wchodzą:

  Jedną z gałęzi przemysłu, w której Fuji miało podjąć działanie, była motoryzacja. Zdecydowano wówczas o ponownym połączeniu firm. Ponieważ przedsiębiorstwa połączono, zdecydowano się na symbolizujące to logo. Wybrano konstelację sześciu gwiazd w kolistej elipsie. Założona przez Chikuhei Nakajime w 1917 roku w Gunma Prefecture firma Aircraft Research Laboratory zajmująca się produkcją samolotów dla japońskiej marynarki zmieniała trzy razy swoją nazwę: w 1931 roku na Nakajima Aircraft Co. Ltd osiągając wysoką pozycję w branży lotniczej. Po zakończeniu wojny w 1945 roku zaprzestano produkcji samolotów zmieniając nazwę na Fuji Sangyo. Początkowo firma zajęła się wdrażaniem nowych technologii w produkcji samolotów, jednakże w 1946 roku koncern wyprodukował pierwsze skutery nazwane Rabbit S-1. Skuter miał moc 2 KM i pojemność 135 cm³. Rok 1950 był rokiem podziału koncernu na 12 firm. Pięć osiągających największe zyski Fuji Jidosha, Utsunomiya Sharyo, Fuji Kogyo, Omiya Fuji Kogyo, Tokyo Fuji Sangyo w 1953 roku połączyło się tworząc Fuji Heavy Industries Ltd. które istnieje do dzisiaj.

  Subaru XV – samochód osobowy typu crossover produkowany przez koncern Subaru od 2012 roku. Pojazd po raz pierwszy zaprezentowano jako koncept podczas targów motoryzacyjnych w Szanghaju w 2011 roku, a w wersji produkcyjnej w tym samym roku we Frankfurcie. Pojazd na rynku amerykańskim występuje pod nazwą XV Crosstrek.Subaru G - subkompaktowy samochód osobowy produkowany przez japońską firmę Subaru w latach 1971-1973. Dostępny jako: 2-drzwiowe coupé, 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi. Do napędu używano silników B4 o pojemności 1,1 lub 1,3 litra. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model Leone.

  Po II wojnie światowej[ | edytuj kod]

  W lutym 1954 roku, Fuji Heavy Industries ogłosił swój prototyp samochodu osobowego nazwanego P-1, a w następnym roku Subaru 1500. Był to pierwszy samochód tego typu w Japonii. Ten pojazd zapewniał zadowalający wielu klientów komfort jazdy i stabilność dzięki niezależnemu zawieszeniu przednich kół, olejowo-gazowym amortyzatorom z hydrauliczną regulacją, tylnemu zawieszeniu opartemu na belce skrętnej i niezależnym wahaczom wleczonym. Mimo to, z powodu trudności produkcyjnych i sieci handlowej zawieszono sprzedaż tego modelu. W 1958 roku koncern wyprodukował pierwsze autobusy. W tym samym roku rozpoczęto produkcję małych samochodów Subaru 360. Był to samochód, który zmotoryzował Japonię. Jego produkcja zakończyła się w 1970 roku. W 1961 roku zadebiutował Sambar – tania ciężarówka na podwoziu Subaru 360.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.

  Rok 1966 był debiutem rynkowym Subaru 1000. Był to pierwszy samochód oparty na schemacie obecnie wykorzystywanym w większości nowoczesnych konstrukcji samochodowych z napędem na przednie koła z poprzecznie ułożonym silnikiem. W tym czasie z dobrym trzymaniem się drogi i stabilnością była to technologia, która interesowała wielu inżynierów. System nie był wolny od wad takich jak: ciężkie prowadzenie, zbyt silne wibracje od skrzyni biegów, przenoszenie wibracji silnika i podsterowność samochodu na zakrętach. Te techniczne problemy nie były łatwe do rozwiązania i wielu producentów w Japonii próbowało je pokonać. Wiele innych fabryk optowało za tylnym napędem, ale Subaru postawiło na napęd przedni i twardo trzymało się tej polityki. Fabryka rozwinęła cały wachlarz technologii mający na celu przezwyciężenie problemów. Stworzono schemat ułożenia silnika w samochodzie z napędem na przednie koła, który zdał już egzamin w przemyśle lotniczym. Umieszczając silnik wzdłuż osi samochodu Subaru stworzyło symetryczny schemat napędowy, który usunął większość z dotychczasowych wad.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Państwa Osi – kraje należące do jednego obozu działań wojennych, walczące przeciw aliantom podczas II wojny światowej. Nazwa "oś" pochodzi od zwyczajowej nazwy nadanej sojuszowi III Rzeszy, Włoch oraz Japonii. W okresie ich największego panowania terytoria państw Osi obejmowały duże części Europy, Azji, Afryki i wysp Oceanu Spokojnego. Mimo tego II wojna światowa zakończyła się całkowitą klęską państw Osi. Podobnie jak u aliantów, liczba państw Osi w czasie wojny zmieniała się – pod koniec wojny znaczna część członków przeszła na stronę sprzymierzonych.

  W 1969 roku pojawił się następca Subaru 360. Był nim R-2, który osiągnął dużą popularność. Rok 1971 był bardzo ważnym rokiem dla Subaru. Pojawił się model Leone, a rok po nim Leone Station Wagon. Był to pierwszy samochód osobowy, który trafił do produkcji masowej z napędem AWD. Kiedy samochód pojawił się na rynku, nagłe zapotrzebowanie wzrosło, ponieważ dostrzeżono możliwości poruszania się tego samochodu po zaśnieżonych i górskich rejonach. Popularność sięgnęła szczytu, gdy stał się najlepiej sprzedającym się samochodem na rynku. Mianowano go jako oryginał Subaru AWD.

  Subaru Leone – model samochodu klasy średniej produkowany w latach 1971 – 1994. Został wypuszczony na rynek jako następca modelu Subaru FF-1. Wszystkie pojazdy tego modelu miały montowane silniki typu bokser. Nazwa Leone, stosowana w Japonii i niektórych krajach eksportowych, została zamieniona (między innymi w USA i Wielkiej Brytanii) na krótkie oznaczenia rozróżniające wersje wyposażenia (DL, GL, GLF, GL-10, RX) i silnika (dodatkową część nazwy stanowiła pojemność silnika). Najczęstszą zamienną nazwą dla Leone było oznaczenie Subaru GL. Do czasu początku produkcji Leone napęd na cztery koła był przeznaczony tylko do samochodów terenowych. Subaru Leone było pierwszym samochodem osobowym, w którym zastosowano ten rodzaj przeniesienia napędu.Motoryzacja – całokształt spraw związanych z zastosowaniem pojazdów drogowych lub szynowych napędzanych silnikami spalinowymi (a także w ostatnich latach pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi i hybrydowymi). Potocznie przez motoryzację rozumie się motoryzację samochodową, związaną z zastosowaniem samochodów osobowych i ciężarowych, autobusów, ciągników, motocykli, motorowerów i skuterów. Eksploatacja tych pojazdów wymaga odpowiedniego rozmieszczenia warsztatów oraz stacji benzynowych.

  W 1972 roku pojawił się Rex następca R-2 i oczywiście odniósł sukces. W 1977 roku postanowiono zdobyć popularność w USA. Samochodem, który miał w tym pomóc, był model Brat. Był to popularny wśród Amerykanów dwumiejscowy pick-up z napędem 4x4. Brat zachęcił do kupna użytkowników przede wszystkim swoją ekonomicznością i możliwością jazdy po wielu nawierzchniach. W 1983 roku wyjechało z taśmy pięciomilionowe Subaru. W tym samym roku zadebiutował minivan Domingo. W 1984 roku pojawił się mały Subaru Justy z napędem 4WD.

  Subaru Pleo – samochód należący do segmentu kei-car produkowany przez Subaru. Jego produkcja została uruchomiona 9 października 1998, został wprowadzony jako następca modelu Vivio. Nastąpiło to po zmianie przepisów dotyczących segmentu kei-car. 8 grudnia 2003 wprowadzono pokrewny model – R2. Pomimo tego Pleo wciąż pozostaje w sprzedaży. Dostępny jest z kilkoma wersjami silnika R4 o pojemności 658 cm³: SOHC, DOHC oraz z doładowaniem mechanicznym, do wyboru są dwie opcje wyposażenia.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Firma może się poszczycić samochodem posiadającym najniższy stopień oporu powietrza (0,29 CD), był nim produkowany od 1985 roku Leone. W 1989 roku zadebiutował następca Leone – Legacy. Produkowane do dziś auto z napędem 4WD zajmuje półkę samochodów klasy wyższej i jest cenione głównie w Europie ze względu na swoje właściwości jezdne i cenę. Legacy pokonało rekord prędkości na dystansie 100 000 km, mknąc bez przerwy przez 447 godzin 44 minuty i 9,887 sekund przez Arizonę osiągając prędkość 223,345 km/h.

  Subaru Vivio – samochód segmentu kei-car produkowany w latach 1992-1998 przez japońską firmę Subaru. Wyposażony był w doładowany mechaniczne silnik o pojemności 658 cm³ (53 KM – 44 KM w Europie).W wersji europejskiej silnik z wtryskiem wielopunktowym, jednym wałkiem rozrządu i dwoma zaworami na cylinder maksymalną moc 44 KM uzyskuje przy 6400 obr/min, maksymalny moment obrotowy 53 Nm uzyskiwany jest przy 3600 obr/min. Auto rozwija prędkość maksymalną 138 km/h,do 100 km/h rozpędza się w 18 sekund. Masa wynosząca w zależności od opcji wyposażenie od 650 do 700 kg czyniłą model jednym z najlżejszych w swojej klasie. Vivio był następcą modelu Rex produkowanego przez 20 lat. Vivio dostępny był jako 3- lub 5-drzwiowy hatchback lub jako 2-drzwiowa targa.Fuji Heavy Industries, Ltd. (jap. 富士重工業株式会社, Fuji Jūkōgyō Kabushiki-gaisha) lub FHI to japońska spółka samochodowa i lotnicza. FHI powstało w 1953 r., obecnie zatrudnia ponad 14 tysięcy pracowników na całym świecie, posiada 9 fabryk i sprzedaje swoje produkty w 100 krajach. Fabryki FHI produkują m.in. samochody Subaru i części do samolotów Boeinga.

  W 1991 roku zadebiutował Subaru SVX, sprzedawany głównie na rynku amerykańskim i japońskim. Charakteryzował się dynamicznymi kształtami. Następca Rexa pojawił się w 1992 roku, a był nim malutki Vivio. Nie Vivio jest jednak najważniejszym wydarzeniem tego roku w historii firmy. Rok 1992 jest rokiem premiery Subaru Imprezy. Najpopularniejszego modelu firmy Subaru. Ten niepozorny samochód dwa lata później pod "dowództwem" szkockiego kierowcy fabrycznego teamu Subaru, Colina McRae wygrał dwie eliminacje Mistrzostw Świata – Rajd Nowej Zelandii oraz Rajd RAC. Rok 1995 był jeszcze lepszy – Colin McRae zdobył tytuł mistrza świata, a firma Subaru tytuł mistrza świata wśród producentów. Rajd RAC zakończył się dla kierowców teamu Subaru potrójnym zwycięstwem. W latach 1996 i 1997 Subaru dominowało na trasach rajdowych. Trzy lata z rzędu Subaru wywalczyło tytuł mistrza świata wśród producentów. W 1997 roku dzięki namowom Davida Richards'a (szefa Prodrive'u – firmy produkującej rajdowe wersje Subaru Impreza), FIA wprowadziła nowy regulamin zezwalający na większe przeróbki samochodów rajdowych. Subaru jako pierwsze wykorzystało tę okazję i stworzyło nowy model – Subaru Impreza 555 WRC'97. W ślad za Subaru poszedł Ford, a później również Toyota. Dzięki nowej specyfikacji samochody WRC stały się jeszcze szybsze, a liczne zewnętrzne modyfikacje, do tej pory niedozwolone, spowodowały upiększenie samochodu.

  Podsterowność – właściwość pojazdu podczas pokonywania zakrętu, polegająca na rozszerzaniu zakrętu w stosunku do promienia wynikającego z geometrii układu kierowniczego i jezdnego. Pojazd podsterowny ma tendencję do poszerzania zakrętu (oddalanie się od punktu środka łuku zakrętu - "wypadania" przodu auta na zewnątrz zakrętu). Nadsterowność jest cechą przeciwną.Subaru Justy - samochód subkompaktowy o nadwoziu hatchback produkowany od roku 1984 przez Subaru. Ostatnia generacja, która oparta jest na lekko zmodyfikowanym Daihatsu Sirion, została zaprezentowana na 2007 Frankfurt Motor Show, do napędu posłużył trzycylindrowy rzędowy silnik o pojemności jednego litra, moc przenoszona jest na oś przednią poprzez pięciobiegową manualną skrzynię biegów.

  Wszystko rozpoczęło się w 1992 roku, kiedy rozpoczęto produkcję Subaru Imprezy WRX. Silnik miał moc 240 KM, w 1994 roku zwiększoną do 260 KM i do 280 KM w 1996 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że pomiary dokonywane były przy użyciu 100 oktanowego paliwa japońskiego. W standardzie była klimatyzacja, elektrycznie ustawiane lusterka oraz tylna wycieraczka i spryskiwacz. Równolegle sprzedawany był model odchudzony RA (m.in. brak tylnego spojlera, lamp przeciwmgielnych). Ostatnim wypuszczonym wariantem był model kombi. Oprócz pięciodrzwiowego, wydłużonego nadwozia i mocy zmniejszonej do 220 KM (zwiększonej w 1997 do 250 KM i zmniejszonej do 240 KM w 1998) w niczym się nie różnił od podstawowej WRX.

  Subaru Sambar - samochód produkowany przez Subaru z przeznaczeniem na rynek japoński. Dostępny był jako mikrovan lub kei truck (pick-up oparty na nadwoziu kei-car), miał za zadanie zapełnić lukę w segmencie kei carów. Samochód jest produkowany od roku 1961, obecnie w Japonii, Chinach, Korei oraz w Finlandii przez joint venture z Elcat Automotive. Poza Japonią model znany jest jako Subaru Domingo. Wersja z napędem AWD sprzedawana jest pod nazwą Subaru Sambar Dias Wagon.Subaru 1000 – samochód osobowy produkowany przez japońską firmę Subaru w latach 1966-69. Był to pierwszy przednionapędowy model marki. Poprzednie samochody Subaru takie jak: 360, Sambar czy 450 posiadały montowane z tyłu silniki, które napędzały oś tylną.

  Subaru pierwszą Imprezę na rynek europejski wypuściło w 1994 roku. Była to odchudzona Impreza WRX, której nadano nazwę Turbo. Dzięki zasługom narodowego mistrza w Wielkiej Brytanii, kraju wielce konserwatywnym, gdzie japońskie samochody nie cieszą się popularnością, Subaru Impreza stało się autem kultowym. By kupić nową Imprezę Turbo trzeba było czekać co najmniej pół roku. Jeszcze większą popularnością cieszyły się wersje specjalne tego modelu wydawane przez brytyjską filię Subaru UK.

  Technologia – metoda przygotowania i prowadzenia procesu wytworzenia lub przetwarzania jakiegoś dobra (także informacji). Technologia może oznaczać konkretny proces (np. technologia klejenia, technologia malowania).Subaru B9 Tribeca − samochód sportowo-użytkowy produkowany przez japoński koncern Subaru w latach 2005 - 2014 w Stanach Zjednoczonych.

  Współcześnie[ | edytuj kod]

  W 1997 roku pojawiło się terenowe Subaru Forester. Prezentuje on odmienny od dotychczasowego styl w klasie samochodów terenowych. Z zewnątrz przypomina kombi napędzane 4x4, jednakże nie jest to prawdą. Forester radzi sobie w różnych warunkach. Pod koniec 1998 roku zaprzestano produkcji modeli Vivio i Domingo/Vanille/Libero, natomiast rozpoczęto produkcję nowego, małego modelu – Pleo. Na salonie w Birmingham '98 zadebiutowała III generacja Legacy oraz Outback. W 1999 roku doszły Sambar/Sambar Dias, Pleo Nesta i nowy Sport Utility Sedan.

  Toyota – marka samochodów, produkowanych przez japoński koncern Toyota Motor Corporation (jap. トヨタ自動車株式会社), który zatrudnia około 323 tys. pracowników (czerwiec 2008).Subaru Stella - japoński samochód produkowany przez Subaru. Stella skonstruowany jest podobnie do modelu Subaru R2. Jest to kolejna próba wejścia Subaru na rynek kei-carów zdominowany przez Suzuki Wagon R oraz Daihatsu Move.

  Na salonie w Genewie w 1999 roku Subaru zaprezentowało Legacy sedan III generacji, a na salonie w Tokio – Station Wagon Concept i Imprezę Wagon Concept. Pod koniec 2000 roku firma zmieniła wygląd Subaru Imprezy. Zmieniono jedynie stylistykę auta. Silnik, przeniesienie napędu i zawieszenie jest wzięte z poprzedniej Imprezy. Niektórym klientom nie przypadły do gustu wystające reflektory. W 2002 roku Subaru przedstawiło nowe, odświeżone wersje Forestera oraz Imprezy. W 2003 roku pojawiło się Legacy B4 oraz produkowane na Węgrzech Justy G3X bliźniacze dla modelu Suzuki Ignis. W 2007 roku zaprezentowano kolejną generację Imprezy, która wywołała sporo kontrowersji, ze względu na mniej agresywną stylizacje oraz zrezygnowanie z wizytówki marki - szyb pozbawionych obramowania. W tymże roku zaprezentowano także kolejną generację Justy tym razem produkowaną w Japonii. Model został zbudowany na bazie Daihatsu Sirion II generacji.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Suzuki Ignis – samochód osobowy segmentu najmniejszych crossoverów produkowany w latach 2000 – 2008 oraz ponownie od 2016 roku przez japońską markę Suzuki. W 2016 roku po 8-letniej przerwie do produkcji trafiła trzecia generacja modelu.

  Najnowszą serię modeli marki Subaru zaprezentowano na Salonie w Nowym Jorku w 2009 roku. Jest to kompletnie nowa generacja modelu Legacy i jego terenowej odmiany Outback. Model tak jak w przypadku modelu Impreza wywołał sporo kontrowersji pod względem stylizacji. Przy projektowaniu modelu postawiono bardziej na elegancję i funkcjonalność. W nowej serii Legacy/Outback jest widocznie więcej miejsca w kabinie.

  Subaru 1500 - pierwszy samochód japońskiej firmy Subaru należącej do Fuji Heavy Industries, rozwijany był pod kryptonimem P1. W prototypie zastosowano samonośne nadwozie, z niezależnym wahaczowym przednim zawieszeniem, zawieszenie tylne z resorami piórowymi z trzema piórami oraz tylny most napędowy.Subaru Trezia – samochód osobowy typu minivan produkowany przez koncern Subaru od 2011 roku. Pojazd zastąpił w Europie produkowany we współpracy z koncernem Suzuki model Justy. Modelem bliźniaczym jest Toyota Verso-S.

  W 2013 roku Subaru rozpoczęło produkcję samochodów o napędzie hybrydowym. Pierwszym modelem napędzanym benzynowym silnikiem typu bokser oraz jednostką elektryczną jest XV.

  26 czerwca 2016 roku podczas 85. walnego zgromadzenia akcjonariuszy koncernu Fuji Heavy Industries podjęto decyzję o zmianę nazwy spółki na Subaru Corporation, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku.

  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.Subaru BRZ (Boxer engine, Rear-wheel drive i Zenith) - japoński samochód sportowy o nadwoziu coupé marki Subaru produkowany od 16 marca 2012 roku wraz z bliźniaczą odmianą - Toyota GT86 od której różni się jedynie kilkoma detalami.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ford Motor Company – amerykański producent samochodów osobowych, SUV-ów, samochodów sportowych, vanów, pickupów i samochodów ciężarowych z siedzibą w Dearborn działający od 1903 roku. Marka współtworzy koncern Ford Motor Company.
  Napęd przedni (ang. FWD – Front Wheel Drive) – rodzaj przeniesienia napędu stosowany w pojazdach silnikowych, moment obrotowy przekazywany jest na przednią oś pojazdu. Jedynym rozwiązaniem stosowanym przy przednim napędzie jest umieszczenie silnika z przodu pojazdu. Sam silnik zaś, może być umieszczony:
  Subaru Viziv 2 – samochód koncepcyjny typu crossover zaprezentowany po raz pierwszy podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 2013 roku. Pojazd poprzedzony został konceptem Viziv.
  Lafayette - miasto w USA, w zachodniej części stanu Indiana, nad rzeką Wabash. Około 56,4 tys. mieszkańców. Urodzili się tu i wychowali Axl Rose, Sydney Pollack, Izzy Stradlin i Shannon Hoon.
  Elipsa – w geometrii ograniczony przypadek krzywej stożkowej, czyli krzywej będącej częścią wspólną powierzchni stożkowej oraz przecinającej ją płaszczyzny. Jest to również miejsce geometryczne wszystkich tych punktów płaszczyzny, dla których suma odległości od dwóch ustalonych punktów jest stałą.
  Subaru Outback – samochód typu crossover zaprojektowany i wykonany przez Subaru. Pierwsza generacja samochodu zadebiutowała w 1995 roku. Obecnie produkowana jest czwarta generacja samochodu, wprowadzona do sprzedaży pod koniec 2009r. Outback bazuje na modelu Legacy, od którego różni się m.in. wyższym prześwitem, większym skokiem zawieszenia i osłonami podwozia. Wprowadzone zmiany zwiększają zdolności terenowe Outback-a w stosunku do modelu bazowego.
  Subaru 360 – pierwszy produkowany masowo samochód japońskiej firmy Subaru należącej do koncernu Fuji Heavy Industries. W założeniu miał być małym pojazdem z silnikiem o pojemności nieprzekraczającej 360 cm³ dostępnym dla przeciętnego obywatela Japonii. Podczas projektowania samochodu dbano o to, by spełniał on wymogi klasy kei car (wymiary nadwozia oraz pojemność silnika). Model był jednym z mniejszych kei carów, pomimo to klasyfikował się nieznacznie wyżej od mikrosamochodów takich jak BMW Isetta, był także pierwszym kei carem posiadającym cztery koła oraz miejsce dla czterech pasażerów. W latach 1958-1971 wyprodukowano 392 000 egzemplarzy modelu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.