• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Suðuroy

  Przeczytaj także...
  FC Suðuroy – farerski klub piłkarski z siedzibą w mieście Vágur. Drużyna w pod obecną nazwą występuje w rozgrywkach ligi farerskiej od 2010 roku. Barwy klubu to niebieski i biały.Język farerski – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 48 tys. mieszkańców Wysp Owczych (Farerów) i 25 tys. mieszkańców Danii; łącznie ok. 80 tys. osób. Język farerski najbliższy jest językom norweskim (odmianie norw. - nynorsk) i islandzkiemu.
  TB Tvøroyri to najstarszy farerski klub piłkarski. Założony został w 13 maja 1892 roku przez Poula Effersøe w miejscowości Tvøroyri. Mistrzostwo Wysp Owczych zdobył w latach: 1943, 1949, 1951, 1976, 1977, 1980, 1987, a Puchary w: 1956, 1958, 1960, 1961, 1977.
  Mapa Vágar

  Suðuroy (duń. Suderø) – jest czwartą co do wielkości wyspą archipelagu Wysp Owczych. Zajmuje ona 163,7 km² i mieszka na niej ok. 5 tysięcy ludzi, co daje jej również czwartą pozycję. Na Wyspie jest kilkanaście gór, z których najwyższą jest Gluggarnir (610 m n.p.m.), jednak najpopularniejszym wzniesieniem jest nadmorski Beinisvørð.

  Język duński (duń. dansk, det danske sprog) - język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 5,2 mln mówiących, głównie w Danii i Szlezwiku-Holsztynie w północnych Niemczech (ok. 50 tys. osób). Duński w charakterze języka urzędowego używany jest w Danii a także na Wyspach Owczych. W Islandii, która aż do 1944 r. była posiadłością Danii, duński jest nauczany jako jeden z głównych języków obcych, obok angielskiego, norweskiego i szwedzkiego.Effodeildin - najwyższa w hierarchii klasa męskich rozgrywek piłkarskich na Wyspach Owczych - autonomicznym terytorium Królestwa Danii na Morzu Norweskim, cieszącym się jednak odrębnym statusem w ramach FIFA i UEFA. Cyklicznie, co roku mecze rozgrywa tam 10 drużyn, z których dwie ostatnie spadają do drugiej ligi, pierwsze natomiast uzyskują możliwość gry w turniejach europejskich. Sezon na Wyspach Owczych w przeciwieństwie do sytuacji w wielu innych państwach, nie trwa na przełomie dwóch lat, natomiast ciągnie się on jedynie w jednym roku na modłę skandynawską, gdyż w miesiącach chłodnych trudno byłoby przygotować wiele boisk do rozgrywek ligowych. Współcześnie również często sprawia to problemy na początku wiosny, kiedy śnieg potrafi zalegać na murawie, dobrym przykładem przesunięcia przez to ligowego spotkania była druga kolejka w roku 2008.

  Na wyspie znajduje się 17 osad: Vágur (1452 mieszkańców), Tvøroyri (1195 mieszkańców), Hvalba (654), Trongisvágur (415), Sumba (281), Porkeri (273), Froðba (153), Hov (133), Fámjin (115), Sandvík (113), Lopra (96), Øravík (35) i Akrar (28), Víkarbyrgi (0), Akrarbyrgi (0), Tjaldavík i Fámará.

  Royn Hvalba – półprofesjonalny klub piłkarski na wyspie Suðuroy na Wyspach Owczych. Powstał on 23 października 1923. Barwy klubu to czerwony i biały. Obenie gra w 2. deild Wysp Owczych.Froðba - wieś na Wyspach Owczych, na wyspie Suðuroy, licząca koło 153 mieszkańców. Najstarsza miejscowość na wyspie Suðuroy.

  Na wyspie Suðuroy funkcjonowały do roku 2006 aż cztery drużyny piłkarskie: TB Tvøroyri (najstarszy na całych wyspach, w 2007 roku 1. Deild), VB Vágur (2007Formuladeildin, Royn Hvalba (2007 – 2. Deild) oraz klub z miasteczka Sumba. Na rok 2007 Sumba i Vágur połączyły siły, a na przyszłe lata planowane jest złączenie wszystkich zespołów z Suðuroy.

  Lopra - miejscowość na Wyspach Owczych, w gminie Sumbiar, na południowym wybrzeżu wyspy Suðuroy. 95 mieszkańców (2005). Kod pocztowy to FO 926.1. deild (far. 1. liga) – druga w hierarchii klasa rozgrywek piłkarskich na Wyspach Owczych, terytorium zależnym Królestwa Danii na Morzu Norweskim, cieszącym się odrębnym statutem w ramach organizacji futbolowych, jak FIFA i UEFA. Cyklicznie, co roku, rozgrywa tam swoje mecze dziesięć drużyn z całego archipelagu, z których dwie najlepsze awansują do pierwszej ligi, a dwie najgorsze do trzeciej ligi. Sezon, podobnie jak w kilku innych krajach skandynawskich trwa w ciągu jednego roku i nie dzieli się na fazy zimową i letnią, albowiem chłodniejsza część roku byłaby zbyt uciążliwa ze względu na trudne warunki pogodowe.

  Wyspa Suðuroy jest najbardziej popularna wśród turystów, głównie dzięki wspaniałym widokom z jej brzegów.

  Linki zewnętrzne[]

 • Region Suðuroy (far.)
 • Strona Suðuroy na oficjalnej witrynie przewodnika po Wyspach Owczych (far.) (ang.) (niem.) (duń.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  [[Plik:|300 px|thumb|Fámjin]] Fámjin - miejscowość położona na Wyspach Owczych, na wyspie Suðuroy. Około 115 mieszkańców. Kod pocztowy FO 870. W miejscowym kościele znajduje się oryginał Merkið - flagi Wysp Owczych.
  Sumba (dawna nazwa: Wyspa Sandałowa ) – indonezyjska wyspa na Oceanie Indyjskim, położona na południowy zachód od wyspy Flores. Wchodzi w skład Małych Wysp Sundajskich.
  Hvalba (duń. Kvalbø) - miasto na Wyspach Owczych, na wyspie Suðuroy. Liczy 654 mieszkańców (2007). Ośrodek turystyczny.
  Sumba – miasto na Wyspach Owczych, w gminie Sumbiar, na wyspie Suðuroy. Osada zlokalizowana jest na wąskiej półce między górami a morzem i liczy około 280 mieszkańców (2008).
  Víkarbyrgi - miejscowość położona na Wyspach Owczych, na wyspie Suðuroy. Kod pocztowy FO 928. Miejscowość nie jest zamieszkana. Ostatni jej mieszkańcy opuścili Víkarbyrgi w 2003 roku.
  Porkeri - miasto na Wyspach Owczych, w gminie Porkeris, na wyspie Suðuroy.Liczba ludności wynosi 273. Kod pocztowy do miasta Porkeri to FO 950.
  Akrar - wioska na wyspie Suðuroy, na Wyspach Owczych mająca około 28 stałych mieszkańców (2005). Kod pocztowy do wioski to FO 927.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.