• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sturmiusz z Fuldy

  Przeczytaj także...
  Fulda – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, siedziba powiatu Fulda, nad rzeką Fuldą. Liczy 64 340 mieszkańców (30 czerwca 2012).Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.
  Monte Cassino (wł. Montecassino) – wzgórze we Włoszech (Apeniny Środkowe), nad doliną rzeki Liri, między Rzymem i Neapolem. Wysokość 519 m n.p.m. U podnóża góry znajduje się miasto Cassino. Na szczycie wznosi się opactwo benedyktyńskie z 529 roku. W czasie II wojny światowej miały tu miejsce walki pomiędzy wojskami alianckimi a niemieckimi. W skład wojsk alianckich wchodził II Korpus Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa, którego żołnierze jako pierwsi zawiesili biało-czerwoną flagę po zdobyciu wzgórza zajmowanego przez wojsko niemieckie.

  Sturmiusz z Fuldy także niem. Sturm lub Sturmi, łac. Sturmius, wł. Sturmio OSB (ur. przed 720, zm. 17 grudnia 779) – duchowny Kościoła rzymskokatolickiego (prezbiter), pierwszy opat klasztoru w Fuldzie (744/754–763, 765–779), święty Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego i anglikańskiego.

  Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież. Opat (łac. abbas – „ojciec”, aram. ‏abba‎ – „ojciec”) – wyższy przełożony w męskich zakonach katolickich należących do kręgu zakonów mniszych. Odpowiednikiem w zakonach żeńskich jest ksieni.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Sturmiusz urodził się przed 720 rokiem w Górnej Austrii. Ok. 735 roku poznał św. Bonifacego. Wykształcenie otrzymał pod kierunkiem św. Wigberta w klasztorze benedyktyńskim we Fritzlarze. W latach 736–743/744 mieszkał w osadzie w Hersfeld. Ok. 746 roku przyjął sakrament święceń kapłańskich. Następnie działał jako misjonarz na terenie obecnej Hesji.

  Bad Hersfeld – uzdrowiskowe miasto powiatowe w Niemczech, położone w północno-zachodniej części kraju związkowego Hesja, w rejencji Kassel, siedziba powiatu Hersfeld-Rotenburg. 30 czerwca 2012 liczyło 30 301 mieszkańców. Leży nad rzeką Fulda. Najbliżej położone miasta to Kassel na północy, Fulda na południu i Eisenach na wschodzie.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Współpracował ze św. Bonifacym, m.in. przy zakładaniu i budowie opactwa w Fuldzie w 742 roku, którego został pierwszym opatem. W latach 747–748 przebywał w klasztorze benedyktyńskim na Monte Cassino, gdzie przygotowywał się do objęcia funkcji opata. W 751 roku uzyskał dla opactwa w Fuldzie przywilej egzempcji. Po męczeńskiej śmierci św. Bonifacego, sprowadził jego szczątki do Fuldy w 754. Sturmiuszowi udało się ponadto pozyskać wielu darczyńców na rzecz opactwa.

  Sasi (Saksoni, niem. Sachsen, ang. Saxons) – lud pochodzenia germańskiego, osiadły w średniowieczu w Westfalii i Dolnej Saksonii, w tradycji pisanej ich ojczyzną były nadwiślańskie lasy (Widsidh).Allgemeine Deutsche Biographie (ADB) — słownik biograficzny, który ukazywał się w latach 1875–1912 (dodruk 1967–1971). Przygotowany został przez Komisję Historyczną Bawarskiej Akademii Nauk, redakorem naczelnym był Rochus Freiherr von Liliencron. Ukazywał się w Lipsku nakładem wydawnictwa Duncker & Humblot. Obejmuje 56 tomów biogramów ok. 26.500 osób zmarłych przed rokiem 1900, które działały w strefie kulturowej języka niemieckiego; Niderlandy uwzględnione zostały do 1648.

  Jego działalność wzbudziła niechęć arcybiskupa Moguncji Lula, który chciał przejąć opactwo w Fuldzie. Sturmiuszowi zarzucono zdradę i zesłano w 763 roku do Jumièges w Normandii. Sturmiusz został zrehabilitowany za wstawiennictwem Pepina Krótkiego w 765 roku, a opactwo w Fuldzie przeszło na rzecz króla i otrzymało status Reichsabtei.

  Pepin Krótki, czasami Pepin Mały (fr. Pepin le Bref) (ur. 714 prawdopodobnie w Jupille koło Liège, zm. 24 września 768 w Saint-Denis) – majordom Neustrii i Burgundii (741–751), majordom Austrazji (747–751), król Franków od roku 751. Był synem Karola Młota i Chrotrudy (Rotrudy) i majordomem Childeryka III, ostatniego króla Franków z dynastii Merowingów.Chrystianizacja – proces wypierania rodzinnych wierzeń etnicznych, osiadłego w określonym rejonie ludu, przez wiarę chrześcijańską. Jego największe nasilenie przypadało w okresie średniowiecza, a spowodowane było dominującą pozycją chrześcijaństwa wśród ówczesnych europejskich władców oraz rosnącymi wpływami papiestwa.

  Karol Wielki darzył Sturmiusza zaufaniem i zlecił mu chrystianizację Saksonii (obecnie tereny kraju związkowego Dolna Saksonia). W 774 roku uzyskał dla opactwa w Fuldzie immunitet cesarski. W 779 roku towarzyszył Karolowi Wielkiemu w wyprawie przeciwko Sasom. Zachorował podczas wyprawy i wrócił do Fuldy, gdzie zmarł 17 grudnia.

  Anglikanizm – jedna z gałęzi chrześcijaństwa, która powstała w Anglii w XVI wieku. Anglikanizm w części wywodzi się z tradycji protestanckiej, jednak w dużym stopniu zachował teologiczną więź z katolicyzmem.Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.

  Sturmiusz został kanonizowany podczas drugiego soboru laterańskiego w 1139 roku. Żywot św. Sturmiusza Vita Sturmi sporządził Eigil – mnich z Fuldy, krewny i uczeń Sturmiusza. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dies natalis.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • wstawiennictwo świętych
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Landesgeschichtliches Informationssystem Hessen (LAGIS) podaje ok. 709 jako datę urodzenia.
  2. Landesgeschichtliches Informationssystem Hessen (LAGIS) podaje pochodzenie z Bawarii.
  3. Allgemeine Deutsche Biographie (ADB) podaje rok 1149 jako datę beatyfikacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wilhelm Wattenbach: Sturmi. W: Allgemeine Deutsche Biographie 37. 1894, s. 1–2. (niem.)
  2. Sturmiusz (Sturmi) (pol.). W: Deon.pl [on-line]. [dostęp 2016-10-16].
  3. Erwin Naimer: Sturmi (Sturmius, Sturm), Heiliger, OSB.. W: Karl Bosl: Bosls bayerische Biographie. Regensburg: Pustet, 1983, s. 766. ISBN 3-88309-064-6. [dostęp 2016-10-15]. (niem.)
  4. Stefan Alles: Sturmius, Hl.. W: Landesgeschichtliches Informationssystem Hessen (LAGIS): Hessische Biografie. [dostęp 2016-10-15]. (ang.)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Eigil: Life of Sturm, early 9th Century. Fordham University Center for Medieval Studies: Internet Medieval Sourcebook. [dostęp 2016-10-15]. (ang.)
 • Żywoty świętych – element hagiografii, na który składają się zarówno pisma zawierające anegdoty, elementy narracji, jak i wartościowe opracowania biografistyki. Żywotopisarstwo łączy w sobie biografie świętych (Vitae), opisy ich męczeństwa (Acta martyrum, Passiones), informacje o działalności (Exempla) i pośmiertnym kulcie (vita poshuma).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Fritzlar – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, w powiecie Schwalm-Eder. Liczy 14 248 mieszkańców (30 czerwca 2012).
  Bonifacy Winfrid, Święty Bonifacy, właśc. Wynfryd, cs. Swiaszczennomuczenik Wonifatij, archijepiskop Kreditonskij (ur. między 672 a 675 w Crediton lub Devon, w Wessex, zm. 5 czerwca 754 w Dokkum) – biskup obrządku łacińskiego, benedyktyn, misjonarz, męczennik i święty Kościoła katolickiego.
  Normandia (fr. Normandie) – kraina historyczna i geograficzna w północnej Francji, nad kanałem La Manche. 1 stycznia 2016 roku kontynentalna Normandia liczyła 3 328 364 mieszkańców, a średnia gęstość zaludnienia wynosiła 111 mieszkańców na km².
  Dies natalis (łac. dzień narodzin) – obyczaj wywodzący się z rzymskiego zwyczaju wspominania śmierci bliskich zmarłych (łac. anniversarium), przejęty przez chrześcijan, któremu nadali oni odmienne znaczenie i charakter.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Sobór Laterański II – sobór powszechny Kościoła katolickiego, który został zwołany przez papieża Innocentego II w kwietniu 1139 r. Według rachuby katolickiej był X soborem powszechnym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.