• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Studzienice - gmina

  Przeczytaj także...
  Powiat bytowski (kasz. Bëtowsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bytów.Osława-Dąbrowa (kaszb. Òsławô Dąbrowa lub też Òsława Dąbrowa, niem. Oslawdamerow) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Studzienice nad jeziorem Dłużecko. Osława Dąbrowa jest oddalona 3 km od Studzienic. W skład sołectwa Osława Dąbrowa wchodzi również miejscowość Róg-Osada (36 mieszkańców). Przez wieś przebiega linia kolejowa Bytów-Lipusz (obecnie zawieszona).
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Studzienice (kaszb. Gmina Stëdzéńce) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie słupskim.

  W skład gminy wchodzi 11 sołectw: Czarna Dąbrowa, Kłączno, Łąkie, Osława-Dąbrowa, Półczno, Przewóz, Rabacino, Skwierawy, Sominy, Studzienice, Ugoszcz.

  Siedziba gminy to Studzienice.

  Półczno (kaszb. Pôłczno lub też Półczno, Pôłczëno, niem. Polschen) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Studzienice, przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Szczecinek - Gdynia, nad jeziorem Glinowskim oraz owalnymi jeziorami Półczenko i Dyk, położonymi po obu stronach szosy. Wieś jest siedzibą sołectwa Półczno, w którego skład wchodzi również miejscowość Półczenko. Znajduje się tu również placówka Ochotniczej Straży Pożarnej.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

  Miejscowości[ | edytuj kod]

  Tabela Nr 1.

  Według danych z 31 grudnia 2011 gminę zamieszkiwały 3544 osoby.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Studzienice ma obszar 175,96 km², w tym:

 • użytki rolne: 24%
 • użytki leśne: 66%
 • Gmina stanowi 8,02% powierzchni powiatu.

  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Gmina Dziemiany – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 31 grudnia 2017 roku: Tabela Nr 2.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Studzienice w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Studzienice.png

  Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

 • Rezerwat przyrody Jezioro Cechyńskie Małe
 • Komunikacja[ | edytuj kod]

  Przez północną część gminy przebiega droga krajowa nr 20 ze Stargardu do Gdyni.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Brusy, Bytów, Dziemiany, Lipnica, Lipusz, Parchowo

  Kłączno (kaszb. Kłóńczno lub też Kłączno, Kłãczëno, niem. Klonschen) – kaszubska wieś letniskowa w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Studzienice nad zachodnim brzegiem jeziora Kłączno.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Gmina Parchowo (kaszb. Gmina Parchòwò) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim. W 2010 roku w gminie wprowadzono język kaszubski jako język pomocniczy.Gmina Lipnica (1934-54 gmina Lipnice) - gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Stargard (tuż po wojnie Starogród, w latach 1950-2015 Stargard Szczeciński, niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, łac. Stargardia) – miasto będące gminą o statusie miasta w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną. Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku, jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze (obok Szczecina) miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243 r. Rozwojowi osady sprzyjało położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych, prowadzących z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy, usługowy i kulturalny. Miasto jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Jest trzecim miastem pod względem liczby ludności w województwie i 56. w Polsce.
  Gmina Bytów – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Gmina Brusy – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
  Jezioro Cechyńskie Małe (kaszb. Jezoro Môłé Cechińsczé) - wytopiskowe jezioro lobeliowe położone na Pojezierzu Bytowskim (powiat bytowski, województwo pomorskie). Obszar jeziora (48,4 ha) objęty jest florystycznym rezerwatem przyrody Jezioro Cechyńskie Małe i łączy się z sąsiednim jeziorem Cechyńskim Wielkim, strumieniem, który wypływ z Cechyńskiego Wielkiego, przepływa przez Cecyhyńskie Małe i dalej płynie do jeziora Głęboczko. W przy wypływie strumienia z jeziora Cechyńskiego Małego widoczne są ślady piętrzącego urządzenia hydrotechnicznego. Nad zachodnim brzegiem jeziora znajduje się mała osada Cechyny.
  Studzienice (kaszb. Stëdzeńce lub też Stëdzenice, niem. Stüdnitz) – duża wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Studzienice nad jeziorem Jezioro Kłączno. Studzienice znajdują się w centrum Kaszub na północ od nich przebiega linia kolejowa Bytów-Lipusz (obecnie zawieszona). Miejscowość zamieszkuje ponad 800 mieszkańców, jest siedzibą sołectwa Studzienice w którego skład wchodzi również osady Chabzewo i Kostki. Miejscowość jest także siedzibą gminy Studzienice, działa tu Zespół Szkół Gimnazjalnych im. ks. Antoniego Peplińskiego. Znajduje się tu również placówka Ochotniczej Straży Pożarnej.
  Skwierawy (kaszb. Skwirawë, niem. Squirawen) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Studzienice.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.