• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Studium Biblicum Franciscanum  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Marcello Alfio Buscemi, OFM (ur. 1 października 1944 w Adrano, Katania) – włoski biblista, profesor teologii w dziedzinie nauk biblinych, franciszkanin, wykładowca Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie, specjalista w dziedzinie Listów św. Pawła, filolog, poliglota.Angelo Francesco Lancellotti OFM (1927-1984) – włoski biblista i orientalista, franciszkanin. Wykładowca języka hebrajskiego i innych języków semickich w Studium Teologicznym w Porcjunkuli w Asyżu oraz w Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie. Autor wielu publikacji z dziedziny filologii języków semickich, m. in. Gramatyka języka akadyjskiego (wyd. 1962), Składnia hebrajska w greckim Apokalipsy (wyd. 1964). W latach 1977-1981 wydał trzytomowe dzieło egzegetyczne Psalmy. Pośmiertnie wydana została jego Gramatyka hebrajskiego biblijnego (wyd. 1996).

  Studium Biblicum Franciscanum (SBF, pol. Franciszkańskie Studium Biblijne) – Wydział Nauk Biblijnych i Archeologii Papieskiego Ateneum Antonianum w Rzymie, który ma swoją siedzibę w Jerozolimie przy Via Dolorosa.

  Historia[ | edytuj kod]

  Studium rozpoczęło swoją oficjalną działalność w 1924 roku. Siedzibą tego międzynarodowego ośrodka naukowego jest klasztor Ubiczowania przy ulicy Via Dolorosa na starym mieście w Jerozolimie. Uczelnia prowadzi prace w zakresie badań egzegetycznych, lingwistycznych i archeologicznych na terenie Izraela, Autonomii Palestyńskiej i w Jordanii.

  Virgilio Canio Corbo, OFM (ur. 8 lipca 1918 – zm. 6 grudnia 1991), pochodzący z Avigliano we Włoszech archeolog i palestynolog, zakonnik franciszkanin.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Posiada cenne zbiory przede wszystkim numizmatyczne i ceramiki z terenów Bliskiego Wschodu, eksponowane w istniejącym od 1902 roku muzeum. Relacje z wykopalisk publikowane są co roku w czasopiśmie SBF Liber Annuus oraz w seriach wydawniczych SBF Collectio Maior i SBF Collectio Minor; opracowania biblijne i patrystyczne ukazują się w serii Analecta, a kolekcje muzealne przedstawia się w serii Museum. Jako ośrodek dydaktyczny Studium nadaje stopnie akademickie licencjatu i doktoratu w dziedzinie nauk biblijnych i archeologii. Studium dysponuje specjalistyczną biblioteką, która zawiera ok. 50 000 książek i 390 czasopism. Większość projektów badawczych sponsorowana jest przez franciszkańską Kustodię Ziemi Świętej.

  Bellarmino Bagatti, OFM (ur. 11 listopada 1905 w Pizie we Włoszech, zm. 7 października 1990 w Jerozolimie) – włoski archeolog franciszkanin.Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.

  Z uczelnią związani byli: Gabriele Allegra, Bellarmino Bagatti, Donato Baldi, Virgilio Corbo, Angelo Lancellotti, Paulin Lemaire, Gaudentius Orfali, Sylvester Saller, Augustus Spijkerman, Maurus Witzel, Emanuele Testa, Lino Cignelli oraz Michele Piccirillo.

  Archeolodzy związani ze Studium prowadzili prace wykopaliskowe w następujących miejscach w Ziemi Świętej: Jerozolima (Syjon, Getsemani, Grób Matki Bożej, Dolina Cedronu, Bazylika Bożego Grobu), Betlejem (Bazylika Narodzenia Pańskiego, Grota Mleczna, Pole Pasterzy), En Kerem (Sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety, Kościół św. Jana Chrzciciela, Pustynia św. Jana), Emaus El-Qubeibeh, Góra Tabor, Et-Tabgha, Kafarnaum, Góra Błogosławieństw, Magdala, Nazaret, Kana Galilejska, Herodium oraz na licznych stanowiskach w Jordanii (m.in. Madaba, Macheront, Umm ar-Rasas, Góra Nebo).

  Giovanni Claudio Bottini OFM (ur. 27 lipca 1944 w Loreto Aprutino w Abruzji we Włoszech) – włoski biblista, doktor teologii w dziedzinie nauk biblinych, franciszkanin, były dziekan Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie.Lino Cignelli OFM (ur. 6 maja 1931 w Lanciano we Włoszech, zm. 8 listopada 2010 w Jerozolimie) − włoski biblista i lingwista (grecysta), emerytowany profesor Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie, franciszkanin.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Liber Annuus - rocznik wydawany przez Franciszkańskie Studium Biblijne w Jerozolimie (Izrael). Na każdy z woluminów składają się artykuły dotyczące zagadnień z takich dziedzin jak biblistyka, lingwistyka czy archeologia Bliskiego Wschodu. Na kartach tego 500-stronnicowego periodyku franciszkańscy archeolodzy prezentują wstępne relacje z prowadzonych przez siebie kampanii archeologicznych na terenie Izraela, Jordanii i Syrii. Pierwszy numer ukazał się w 1951 roku. Jednym z jego założycieli był znany archeolog włoski, franciszkanin o. Bellarmino Bagatti ofm.
  Ein Kerem (hebr. עין כרם, Ain Kerem; arab. عين كارم, Ein Kārem; pol. Źródło Winnicy) – osiedle mieszkaniowe w mieście Jerozolima w Izraelu, znajdujące się na terenie Zachodniej Jerozolimy.
  Franciscan Printing Press - katolickie wydawnictwo z siedzibą w Jerozolimie, założone 28 stycznia 1847. Jego właścicielem jest franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.
  Góra Błogosławieństw – wzgórze na północnym brzegu jeziora Genezaret, w okolicach Kafarnaum, które tradycja chrześcijańska wiąże z nauczaniem Jezusa i wygłoszeniem przez Niego Kazania na górze.
  Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem (arab. كنيسة المهد) − wczesnochrześcijańska bazylika w Betlejem zbudowana nad miejscem, gdzie miał się narodzić Jezus Chrystus, jeden z najstarszych nieprzerwanie funkcjonujących kościołów na świecie.
  Kustodia Ziemi Świętej − samodzielna jednostka administracyjna, będąca w praktyce jedną z prowincji Zakonu Braci Mniejszych, zwanych potocznie franciszkanami (łac. Ordo Fratrum Minorum), obejmująca tereny Bliskiego Wschodu, w tym Izrael, Autonomię Palestyńską, Jordanię, Syrię, Liban, Rodos i Cypr.
  Na mapach: 31°43′N 35°48′E/31,716667 35,800000 Madaba (biblijna Medeba) – miasto w północno-zachodniej Jordanii, w oazie na płaskowyżu, na południowy zachód od Ammanu, stolica muhafazy Madaby.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.