• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Studio S-13

  Przeczytaj także...
  Henryk Urbaś (ur. 28 stycznia 1953 w Szczecinie) – polski dziennikarz radiowy, rzecznik prasowy PKOl, z wykształcenia ekonomista.Kronika sportowa – codzienna audycja nadawana na antenie Programu I Polskiego Radia emitowana o godz. 22:35, podsumowująca wydarzenia sportowe.
  Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Pierwszy Program Polskiego Radia, Program Pierwszy Polskiego Radia, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.

  Studio S-13 – audycja emitowana w Programie Pierwszym Polskiego Radia o godz. 20:57 od 1970 roku. Program prowadzony jest przez znanego dziennikarza i komentatora sportowego Andrzeja Janisza. Z programem związany jest także Henryk Urbaś, który od 30 lat współpracuje ze Studiem.

  Ideą programu jest łączenie się ze stadionami, na których rozgrywa się mecze piłkarskiej ekstraklasy. Obecnie relacje z meczów i podsumowywania w materiałach reporterskich prezentowane są w programie Kronika sportowa. Studio S-13 nadawane jest tylko w przypadku rozgrywania całej kolejki ligowej w ciągu jednego dnia i o tej samej godzinie (dawniej to były dwie ostatnie kolejki Ekstraklasy w sezonie, a od sezonu 2013/2014 w związku z reformą rozgrywek ekstraklasy – ostatnia (30.) kolejka rundy zasadniczej i dwie ostatnie kolejki rundy finałowej Ekstraklasy).

  Bieżnia – specjalnie wydzielona część stadionu sportowego, w postaci pasa okalającego boisko. Służy do rozgrywania konkurencji biegowych podczas zawodów lekkoatletycznych. Część bieżni może być też wydzielona dla sportowców innych konkurencji niż biegowe, np. skoku w dal czy rzutu oszczepem.Nowa fala (ang. new wave) – gatunek muzyczny wywodzący się z punk rocka, a później nazwa całej grupy stylów popularnych w latach osiemdziesiątych.

  Historia[]

  9 września 1970 roku, to data rozpoczęcia nadawania relacji przez Studio S-13. To właśnie tutaj kariery dziennikarskie zaczynali Dariusz Szpakowski, czy Andrzej Zydorowicz. Obecnie studio funkcjonuje w zupełnie odmiennej rzeczywistości, ponieważ teraz każdy mecz ligowy pokazuje telewizja, a spotkania są o różnej porze. Audycja zatem działa w zupełnie innej formule, niż miało to miejsce przez minione 40 lat.

  Andrzej Janisz (ur. 3 stycznia 1957 w Warszawie) – polski dziennikarz i komentator sportowy zajmujący się głównie piłką nożną i mieszanymi sztukami walki.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Pomysłodawcą audycji jest Bogdan Tuszyński (będący wówczas kierownikiem redakcji sportowej), który będąc na urlopie w Jugosławii usłyszał we włoskim radiu audycję Domenica Sport, a w niej relacje z kilku meczów włoskiej Serie A i przeniósł to na polski grunt. Początkowo program był nadawany ze studia S-13 – stąd nazwa audycji.

  Jugosławia – nazwa państwa narodów południowosłowiańskich (słowo jug w większości języków owych narodów oznacza "południe"), używana do 1918 r. jako koncepcja polityczna, od 1918 dla Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, następnie od 1929 r. już oficjalne dla Królestwa Jugosławii, od 1943 r. Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, a po jej rozpadzie (w latach 1991-1992) dla Federalnej Republiki Jugosławii będącej federacją Serbii i Czarnogóry – do 2003.A Flock of Seagulls – brytyjski kultowy zespół nurtu "new romantic". Grupę założył w 1979 r. w Liverpoolu Mike Score (z zawodu fryzjer). Nazwa zaczerpnięta z powieści Jonathan Livingstone Seagulls.

  S-13 to jednak nie tylko audycja piłkarska. Często bowiem gościła ona na innych arenach, jak tory żużlowe, lekkoatletyczne bieżnie, czy hale siatkarskie. Technika umożliwiająca błyskawiczne przenoszenie się ze stadionu na stadion, która wykorzystywana była przez Studio, została zastosowana potem na niejednych igrzyskach olimpijskich.

  Ekstraklasa – nazwa stosowana w języku polskim (zazwyczaj potocznie, a w przypadku piłki nożnej oficjalnie) dla określenia najwyższej klasy rozgrywkowej (wyłącznie szczebla centralnego) zhierachizowanego systemu ligowego danej dyscypliny sportu (zarówno kobiet, jak i mężczyzn).Piłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero – na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.

  Dżingiel[]

  W czołówce programu wykorzystywany jest początek utworu "I Ran", angielskiej formacji nowofalowej A Flock of Seagulls. Kompozycja została nieznacznie zmodyfikowana, przez dodanie dźwięku gwizdka sędziowskiego i odgłosów kibiców.

  Ciekawostki[]

  Wpadka Szpakowskiego[]

  Dariusz Szpakowski, który w latach 70. prowadził swój pierwszy program, o zakończonym meczu powiedział, że padł w nim wynik „zero zero, do przerwy zero zero”.

  Przypisy

  1. Na antenę powraca piłkarskie "Studio S-13" (pol.). polskieradio.pl, 2012-05-01. [dostęp 2014-06-07].
  2. Ekstraklasa: słynne "Studio S-13" znów nadaje! (pol.). polskieradio.pl, 2014-04-11. [dostęp 2014-06-07].
  3. Studio S-13: emocje wracają na środowe mecze Ekstraklasy (pol.). polskieradio.pl, 2014-05-28. [dostęp 2014-06-07].
  4. Ekstraklasa: Studio S-13 wraca na ostatnie ligowe rozstrzygnięcia (pol.). polskieradio.pl, 2014-06-01. [dostęp 2014-06-07].
  5. Studio S-13 – radość, emocje i szybkość przekazu – Jedynka – polskieradio.pl
  6. Martin Ruszkiewicz: Ekstraklasa: Legia Warszawa potwierdziła dominację na pożegnanie sezonu (pol.). polskieradio.pl, 2014-06-01. [dostęp 2014-06-07].
  7. Zagraniczne przeboje wykorzystywane w programach TVP (pol.). 80s.pl. [dostęp 2014-06-07].
  Dariusz Szpakowski (ur. 15 maja 1951 w Warszawie) – polski komentator i dziennikarz sportowy. Od 1983 roku związany z Telewizją Polską, a w latach 1976-1982 z Polskim Radiem.Sport żużlowy, żużel – wyścigi motocyklowe na torach zbliżonych kształtem do owalu, jedna z dyscyplin sportu motorowego. Na żużlu zawodnicy ścigają się zazwyczaj przez cztery okrążenia, ze startu wspólnego, pokonując tor zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wykorzystywane do zawodów żużlowych tory posiadają sypką nawierzchnię, a specjalne motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców. Sport ten cieszy się popularnością głównie w Europie, w szczególności w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Rosji i Polsce.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bogdan Tuszyński (ur. 4 lipca 1932 w Łodzi) – polski dziennikarz sportowy, sprawozdawca Polskiego Radia, historyk prasy i sportu. Pomysłodawca Studia S-13.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.