• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Antresola (półpiętro) – pomieszczenie mieszkalne lub biurowe, jedno- lub kilkupokojowe, wydzielone z przestrzeni parteru, piętra budynku mieszkalnego lub hali przemysłowej. Nie stanowi osobnej kondygnacji.Józef Patkowski (ur. 15 listopada 1929 w Wilnie, zm. 26 października 2005 w Warszawie) – polski muzykolog i twórca muzyki filmowej. Zasłużony dla rozwoju polskiej muzyki elektro-akustycznej.
  Bogusław Schaeffer (Bogusław Schäffer, ur. 6 czerwca 1929 we Lwowie) – polski muzykolog, kompozytor, krytyk muzyczny, dramaturg, grafik i pedagog. Autor książek i artykułów na temat muzyki współczesnej oraz historii muzyki.
  Gablota w Studiu zawierająca używane dawniej urządzenia

  Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie zostało założone w 1973 przez Józefa Patkowskiego, stając się drugim – po Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia w Waszawie – centrum muzyki elektronicznej w Polsce. Służyło zarówno studentom krakowskiej uczelni, jak i kompozytorom polskim i zagranicznym piszącym muzykę filmową, teatralną, radiową i telewizyjną.

  Akademia Muzyczna w Krakowie (daw. Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Krakowie) – państwowa uczelnia muzyczna z siedzibą w Krakowie, kształcąca artystów muzyków na studiach pierwszego (dyplom licencjata), drugiego (tytuł magistra sztuki) oraz trzeciego (doktor sztuki) stopnia. Wywodzi swoją historię od założonego w 1888 roku krakowskiego Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego.Tadeusz Przybylski (ur. 1927 w Poznaniu, zm. 23 stycznia 2011 w Krakowie) – ksiądz salezjanin, muzykolog, doktor habilitowany.

  W 1989 roku amerykańska Fundacja Fulbrighta rozpoczęła program wspierający Akademię Muzyczną poprzez zainstalowanie kompletnego systemu komputerowego opartego na komputerze Macintosh. Fundatorami dodatkowego wyposażenia byli m.in. dr Richard Boulanger, Berklee College of Music i Stendal Foundation. W roku 2001 powstało także Studio Multimediów, obecnie połączone z dwoma studiami komputerowymi lokalną siecią komputerową. W czerwcu 2004 Studio było inicjatorem powstania Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej, które stanowi polską sekcję Międzynarodowej Konfederacji Muzyki Elektroakustycznej w Bourges.

  Joanna Wnuk-Nazarowa, właściwie Joanna Wnuk-Nazar (ur. 28 maja 1949 w Gdyni) – polska polityk, dyrygentka, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki.Gmach Akademii Muzycznej w Krakowie – gmach w Krakowie przy ul. św. Tomasza 43, zaprojektowany przez Ludwika Wojtyczkę na potrzeby Giełdy Towarowo-Pieniężnej, ukończony w 1924 roku. Od 2000 główna siedziba Akademii Muzycznej w Krakowie.

  Od 2000 roku kierownikiem Studia jest Marek Chołoniewski, który zastąpił na tym stanowisku Józefa Patkowskiego. W tym też roku, podczas przenosin Akademii do nowego gmachu, studio zostało umiejscowione w antresoli pomiędzy parterem a pierwszym piętrem budynku od strony ul. św. Tomasza.

  Krzysztof Knittel (ur. 1 maja 1947 w Warszawie) – polski kompozytor muzyki współczesnej, twórca m.in. muzyki elektronicznej, studiował kompozycję u Tadeusza Bairda, Andrzeja Dobrowolskiego, Włodzimierza Kotońskiego i Lejarena Hillera (muzyka komputerowa) oraz reżyserię dźwięku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (ukończył w 1972), a także programowanie komputerowe w Instytucie Matematyki PAN. Jest także twórcą instalacji dźwiękowych, gra w zespołach muzyki improwizowanej. Od 1973 współpracuje ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie. Brał udział w Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt (1974 i 1976). W 1978 pracował w The Center of the Creative and Performing Arts w Buffalo, USA.Józef Rychlik (ur. 12 maja 1946 w Krakowie) – polski kompozytor i pedagog. Wykłada na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiował kompozycję w klasie Bogusława Schaffera oraz Teorię Muzyki. Tworzy muzykę poważną, elektroniczną, do teatru oraz filmów animowanych.

  Polacy związani ze Studiem[]

  Mateusz Bień, Marek Chołoniewski, Marcel Chyrzyński, Magdalena Długosz, Anna Dudzińska, Bartłomiej Gliniak, Piotr Hałasa, Krzysztof Knittel, Włodzimierz Kotoński, Hanna Kulenty, Anna Maciejasz-Kamińska, Józef Patkowski, Kazimierz Pyzik, Józef Rychlik, Bogusław Schaeffer, Joanna Stępalska, Anna Szwajgier, Paweł Szymański, Ewa Trębacz, Joanna Wnuk-Nazar, Anna Zawadzka-Gołosz, Barbara Zawadzka i Lidia Zielińska.

  Hanna Kulenty (ur. 18 marca 1961 w Białymstoku) z domu Szmydyngier; polska kompozytorka. Od 1992 r. mieszka w Warszawie oraz w Arnhem.Anna Zawadzka-Gołosz (ur. 1 grudnia 1955 w Krakowie) – polska kompozytorka i pedagog muzyczny, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie.

  Bibliografia[]

 • Tadeusz Przybylski, Z dziejów nauczania muzyki w Krakowie od średniowiecza do czasów współczesnych. Kraków 1994. ISBN 83-7099-006-1.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna
 • Culture.pl: Muzyka elektroakustyczna w Polsce
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Fundacja im. J. M. Fulbrighta – program amerykański założony z inspiracji senatora USA Jamesa Williama Fulbrighta w 1946 roku. W jego ramach wybitni naukowcy mogą wyjeżdżać na staże na amerykańskie uczelnie, a amerykańscy naukowcy na staże zagraniczne.Włodzimierz Kotoński (ur. 23 sierpnia 1924 w Warszawie) – polski kompozytor, pierwszy twórca muzyki elektronicznej w Polsce, profesor kompozycji muzycznej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.