• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Studio Ghibli  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Toshio Suzuki (jap. 鈴木 敏夫 Suzuki Toshio, ur. 19 sierpnia 1948) – japoński producent filmowy, jeden ze współzałożycieli Studia Ghibli. Ponyo (jap. 崖の上のポニョ, Gake-no ue-no Ponyo) – pełnometrażowy film anime w reżyserii Hayao Miyazakiego, powstały w założonym przez niego Studiu Ghibli. Dystrybutorem filmu w Japonii jest Tōhō, w Polsce zaś Monolith Plus.

  Studio Ghibli Inc. (jap. 株式会社スタジオジブリ Kabushiki-gaisha Sutajio Jiburi)japońskie studio animacyjne założone w czerwcu 1985 roku z siedzibą w dzielnicy Koganei w Tokio przez Hayao Miyazakiego, Isao Takahatę i producenta Toshio Suzukiego po sukcesie pełnometrażowego filmu Nausicaä z Doliny Wiatru, powstałego w 1984. Pierwszym filmem zrealizowanym w ramach studia Ghibli była Laputa – podniebny zamek z 1986 roku.

  Animage (jap. アニメージュ, Animēju) – najstarszy japoński miesięcznik traktujący o mandze oraz anime, wydawany przez Tokuma Shoten.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Nazwa Ghibli nawiązuje do arabskiej nazwy sirocco (قبلي, qiblī), oznaczającego wiatr ze wschodu w kierunku Mekki. Zdaniem twórców ten wiatr miał stanowić metaforę zmian, jakie zajdą za ich sprawą w filmie animowanym.

  Historia[ | edytuj kod]

  Ghibli zostało założone w czerwcu 1985 roku przez reżyserów Hayao Miyazakiego i Isao Takahatę oraz producenta Toshio Suzukiego. Przed założeniem studia Miyazaki i Takahata mieli już spore doświadczenie w reżyserii anime. Suzuki pracował natomiast jako redaktor prowadzący magazynu „Animage”, miał decydujący wpływ na stworzenie przez Miyazakiego mangi Nausicaä z Doliny Wiatru. W 1984 roku reżyser stworzył jej adaptację pod tym samym tytułem, która przyniosła mu sławę. Jednak kolejnych jego produkcji zewnętrzni producenci nie chcieli finansować, w związku z czym nastąpiło założenie studia.

  Hiroyuki Morita (jap. 森田宏幸, Morita Hiroyuki, (ur. 26 czerwca 1964 w Fukuoka) – japoński rysownik-animator oraz reżyser filmów anime.Księżniczka Mononoke (jap. もののけ姫, Mononoke-hime) – pełnometrażowy film anime w reżyserii Hayao Miyazakiego. Jego premiera miała miejsce 12 lipca 1997 roku.

  Głównym autorem dzieł studia Ghibli był Hayao Miyazaki, który po uznanej za arcydzieło Nausice stworzył Laputę – podniebny zamek (1986). Zapoczątkowała ona serię moralitetów Miyazakiego o odwołaniach religijnych i mitologicznych. Sławę twórca japoński zyskał za sprawą dokonującego wiwisekcji ludzkich postaw Mojego sąsiada Totoro (1988). Obserwację problemów dojrzewania prezentowała jego Podniebna poczta Kiki (1989), a w Szkarłatnym pilocie Miyazaki naśladował osiągnięcia postmodernizmu filmowego. Najgłośniejsze jego filmy: ukazująca katastrofę cywilizacji Księżniczka Mononoke (1997), hołd dla tradycji japońskiej Spirited Away: W krainie bogów (2003), czy analiza zagubienia tożsamości przez dojrzałą kobietę Ruchomy zamek Hauru (2004), cechowały się wyjątkowym nagromadzeniem emocji. Jedno z najnowszych dzieł autorskich Miyazakiego pod nazwą Ponyo opowiadało o zetknięciu się „normalności” z „innością”.

  Powrót do marzeń (jap. おもひでぽろぽろ, znany również pod transliterowanym tytułem Omoide Poro Poro lub angielskim tytułem Only Yesterday) - japoński film animowany, przeznaczony jednak raczej dla dorosłego odbiorcy, z 1991 roku w reżyserii Isao Takahaty. Został wyprodukowany przez wytwórnię Studio Ghibli, kierowaną przez Hayao Miyazakiego.Mekka (pełna nazwa: Makkat ul-Mukarramah, znana również jako Makka; ar. مكة) – święte miasto islamu, miasto w zachodniej części Arabii Saudyjskiej, stolica prowincji Al-Hidżaz, położona u podnóża masywu górskiego (277 m n.p.m.) Dżabal al-Karnajt, w wąskiej i piaszczystej Dolinie Abrahama. Zamieszkuje ją ok. 1,7 mln ludzi. Trzecie co do wielkości miasto kraju.

  Drugim najważniejszym reżyserem Ghibli był Isao Takahata, który zadebiutował głośnym animowanym dramatem wojennym Grobowiec świetlików (1988), rewizją sensu poczucia dumy u Japończyków skutkującego wojną ze Stanami Zjednoczonymi i tragicznymi konsekwencjami dla jednostek. Powrót do marzeń jest z kolei sentymentalnym obrazem czasów dzieciństwa, przywiązującym uwagę do ładu panującego w przyrodzie. Kolejny film Takahaty pod nazwą Szopy w natarciu (1994) opowiada o konsekwencjach gwałtownej modernizacji Japonii, stanowi przykład dzieła postmodernistycznego z odwołaniami do jej kultury wizualnej. Z kolei Rodzinka Yamadów (1999) dokonała przekształcenia rozrywkowej mangi w dzieło refleksyjne.

  Szkarłatny pilot (jap. 紅の豚, Kurenai no Buta, wł. Porco Rosso) – pełnometrażowy film anime z 1992 roku wyprodukowany przez japońskie Studio Ghibli. Opowiada historię włoskiego asa lotnictwa z okresu I wojny światowej zarabiającego na życie jako łowca nagród. Pilot ten, dawniej znany jako Marco Paggot, został obłożony klątwą, z powodu której ma twarz świni. Stąd też jego przydomek Porco Rosso, co w dosłownym tłumaczeniu z języka włoskiego oznacza "szkarłatna świnia".International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Głównym producentem studia jest Toshio Suzuki. Począwszy od Szeptu serca z 1995, Suzuki produkuje większość ich filmów, będąc jednym z najbardziej zaufanych współpracowników Miyazakiego.

  Do innych reżyserów tworzących dla studia należą mniej znani twórcy, tacy jak: Tomomi Mochizuki (Szum morza, 1993), Yoshifumi Kondō (Szept serca, 1995), Hiroyuki Morita (Narzeczona dla kota, 2002) oraz Gorō Miyazaki (Opowieści z Ziemiomorza, 2006).

  Pierwszym filmem produkcji niejapońskiej był Czerwony żółw (2016).

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Szopy w natarciu (jap. 平成狸合戦ぽんぽこ, Heisei tanuki gassen pompoko) - pełnometrażowy film anime wyprodukowany w 1994 roku. Film nawiązuje do japońskiej mitologii, w której tanuki mogą zmieniać kształty swojego ciała, jak również przyjmować ludzką postać. Dzięki tej zdolności próbują uratować swoje tereny przed zrównaniem ich z ziemią i postawieniem na nich osiedla.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Koganei (jap. 小金井市, Koganei-shi) – miasto w Japonii, na wyspie Honsiu, w aglomeracji Tokio. W 2010 roku liczyło 118 888 mieszkańców. Ośrodek szkolnictwa wyższego.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nausicaä z Doliny Wiatru (jap. 風の谷のナウシカ, Nausicaä z Doliny Wiatru Kaze no tani no Naushika) – film anime z 1984 roku, wyreżyserowany przez Hayao Miyazakiego na podstawie mangi jego autorstwa.
  Manga (jap. 漫画, Manga) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.
  Hayao Miyazaki (jap. 宮崎駿, Miyazaki Hayao, ur. 5 stycznia 1941) – reżyser filmów anime, rysownik i twórca komiksów (mangaka).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.