• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Studio 17

  Przeczytaj także...
  VP Records – niezależna amerykańska wytwórnia płytowa, największy na świecie wydawca albumów z muzyką karaibską (przede wszystkim reggae i dancehall, ale także soca).Dennis Emmanuel Brown (1 lutego 1957 - 1 lipca 1999 r.) był jamajskim muzykiem reggae. Podczas jego kariery (która rozpoczęła się pod koniec lat sześćdziesiątych) nagrał ponad 75 płyt i został jednym z prekursorów lovers rocka, podgatunku reggae. Bob Marley nazywał Dennisa swoim ulubionym piosenkarzem, tytułując go "Księciem reggae", a jego twórczość wywarła wpływ na wielu przyszłych muzyków reggae.
  Kingston – stolica i największe miasto Jamajki położona w jej południowej części nad Morzem Karaibskim. Ważny port morski i międzynarodowy port lotniczy. Miasto jest też najważniejszym ośrodkiem przemysłowym wyspy (przemysł paliwowy, włókienniczy, chemiczny oraz spożywczy).

  Studio 17jamajskie studio nagraniowe, założone w 1968 roku w Kingston przez Vincenta "Randy'ego" China.

  Historia studia sięga przełomu lat 50. i 60. XX wieku, kiedy to Chin zdecydował się przenieść swój niewielki sklep z nagraniami "Randy's Records" z portowej dzielnicy Down Town bliżej centrum stolicy. W tym celu wynajął lokal po dawnej lodziarni przy 17 North Parade, naprzeciwko skweru Victoria Park (obecnie przemianowanego na St. William Grant Park). W roku 1964 wykupił lokal, zaś pod koniec 1968 roku wraz z żoną Patricią otworzył na górnym piętrze własne studio nagraniowe. Działało ono do roku 1975, kiedy to rodzina Chinów opuściła wyspę i wyemigrowała do Nowego Jorku.

  Augustus Pablo, właśc. Horace Swaby (ur. 21 czerwca 1954 w Saint Andrew, zm. 18 maja 1999 w Kingstonie) – jamajski muzyk i producent muzyczny, jeden z najbardziej znanych twórców roots reggae i dub.Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.

  Mimo iż studio było aktywne jedynie przez kilka lat, dziś uznawane jest za jedno z miejsc, w których rodziła się historia muzyki reggae. Początkowo zostało wynajęte przez amerykańską wytwórnię JAD Records dla Johnny'ego Nasha, jako następni nagrywali tam m.in. Clancy Eccles i Phil Pratt. W latach 1970-71 Lee "Scratch" Perry zarejestrował w nim część sesji Boba Marleya na legendarną płytę zespołu The Wailers, Catch a Fire. Do najsłynniejszych albumów nagrywanych w Studio 17 zaliczyć można także Legalize It oraz Equal Rights Petera Tosha, Marcus Garvey Burning Speara, jak i debiutancki album Augustusa Pablo. Częstymi bywalcami studia byli również Gregory Isaacs i Dennis Brown.

  Bob Marley, właśc. Robert Nesta Marley (ur. 6 lutego 1945 w Nine Mile, zm. 11 maja 1981 w Miami) – jamajski wokalista, wykonawca muzyki reggae, zaś na początkowym etapie kariery – ska i rocksteady; współzałożyciel, główny wokalista i gitarzysta rytmiczny grupy The Wailers.Catch a Fire – album muzyczny jamajskiego zespołu reggae The Wailers, wydany przez wytwórnię płytową Island Records w 1973.

  Zobacz też[]

 • VP Records
 • Bibliografia[]

 • Studio 17 (RANDY'S) Jamaica (ang.). www.behance.net. [dostęp 2015-12-07].
 • The Story of Randy's... Is the Story of Reggae (ang.). www.greensleeves.net. [dostęp 2011-06-21].
 • Interview With Clive Chin (ang.). www.reggae-vibes.com. [dostęp 2011-06-21].
 • Interviews: Clive Chin (ang.). www.reggaenews.co.uk. [dostęp 2011-06-21].
 • Vincent "Randy" Chin (ur. 3 października 1937 w Kingston, zm. 2 lutego 2003 w Fort Lauderdale) – jamajski producent muzyczny, założyciel studia nagraniowego Studio 17 oraz wytwórni muzycznej VP Records, światowego potentata na rynku muzyki karaibskiej.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reggae – styl we współczesnej muzyce rozrywkowej, powstały pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w Kingston na Jamajce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.