Studia Linguistica Universitatis Iagellonicae Cracoviensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

„Studia Linguistica Universitatis Iagellonicae Cracoviensis” – czasopismo powstałe po oddzieleniu się Instytutu Polonistyki (przekształconego następnie w Wydział Polonistyki) od Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest ono kontynuacją „Zeszytów Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego (Prace Językoznawcze)”.

Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Wykaz czasopism punktowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – lista czasopism naukowych, które są uwzględniane przy ocenie parametrycznej placówek naukowych, uczelni, instytutów, jednostek badawczo-rozwojowych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (a wcześniej jego poprzedników, czyli Ministerstwo Nauki i Informatyzacji oraz Komitet Badań Naukowych) i inne ministerstwa. Aktualny wykaz został opublikowany 23 grudnia 2015.

Czasopismo wydawane jest w sposób ciągły online; zawiera artykuły i recenzje naukowe z zakresu językoznawstwa.

Artykuły publikowane były początkowo w językach: polskim, rosyjskim, niemieckim, francuskim i angielskim, obecnie zaś wyłącznie w języku angielskim.

Figuruje na liście czasopism z punktacją publikowanej jest przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Językoznawstwo (lingwistyka) – dział nauk humanistycznych badających istotę, budowę i rozwój języka. Specjalista w zakresie językoznawstwa to językoznawca lub lingwista. Wyróżnia się lingwistykę teoretyczną i stosowaną.Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego – jeden z piętnastu wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Siedziba dziekanatu znajduje się przy ul. Gołębiej 24 w Krakowie, w gmachu Collegium Novum.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zasady oceny jednostek naukowych (strona MNiSW) (pol.). [dostęp 2011-02-10].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona czasopisma
  • Warto wiedzieć że... beta

    Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

    Reklama