• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Strzybnica

  Przeczytaj także...
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Ulica Zagórska w Tarnowskich Górach – jedna z głównych arterii komunikacyjnych Tarnowskich Gór. Leży na granicy Śródmieścia i Opatowic oraz w Rybnej (mały fragment) i Strzybnicy.
  Tarnowskie Góry (śl. Tarnowský Góry, niem. Tarnowitz, czes.: Tarnovské Hory, Tarnovice, łac. Montes Tarnovicenses) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim, siedziba powiatu tarnogórskiego, na północnym krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), historycznie na Górnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego.

  Strzybnica (niem. Friedrichshütte) – dzielnica Tarnowskich Gór położona w północno zachodniej części miasta.

  Położenie[]

  Strzybnica leży w północno-zachodniej części miasta. Na północy graniczy z Pniowcem, na zachodzie z gminą Tworóg (sołectwa Hanusek i Boruszowice), na południowym zachodzie z Rybną, od południa z Sowicami i na niewielkim odcinku ze Śródmieściem-Centrum. Strzybnica na wschodzie graniczy z Lasowicami. Główną ulicą przebiegającą w kierunku zachód-wschód przez Strzybnicę jest zbudowana w 1847 roku droga Opole - Tarnowskie Góry – obecnie ulica Zagórska stanowiąca część drogi krajowej nr 11. Wzdłuż niej biegnie również linia kolejowa nr 144 (Opole-Fosowskie-Tarnowskie Góry).

  Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk, niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą Śląska jest Wrocław.Hanusek (niem. Hannussek) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Tworóg.
  Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i MB Fatimskiej w Strzybnicy
  Huta „Fryderyk”. Pocztówka z l. 1904-1906

  Historia[]

  Ciągły rozwój osadniczy Strzybnicy zapoczątkowano w 1786 roku. Wówczas z inicjatywy pruskiego rządu zbudowano hutę przeznaczoną do wytapiania urobku z kopalni "Fryderyk" (obecnie zakłady ZAMET). Kopalnia ta została uruchomiona w 1784 roku, była największą kopalnią na Śląsku aż do 21 kwietnia 1933 roku, kiedy została zamknięta.

  Henryk Nolewajka (ur. 13 lipca 1953 w Strzybnicy, zm. 11 września 2011 w Hamburgu) – polska aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.Pniowiec (niem. Pniowitz) – dzielnica miasta Tarnowskie Góry, położonego w powiecie tarnogórskim w województwie śląskim. Dzielnica jest odległa od Śródmieścia miasta o około 8 km. Liczba mieszkańców około 1100. Z tutejszego stawu wypływa struga Pniowiec, dopływ Stoły.

  W latach 1945-54 siedziba gminy Strzybnica.

  W 1954 do Strzybnicy przyłączono gromadę Piaseczna.

  W latach 1967-1975 Strzybnica była samodzielnym miastem.

  W Strzybnicy działa klub sportowy Strzybnica, Tęczowe Przedszkole nr 24, Szkoła Podstawowa nr 13, straż pożarna, tartak oraz rzymskokatolicka parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Fatimskiej. Obecnie swą siedzibę ma tutaj Wydawnictwo św. Macieja Apostoła, pierwsze katolickie wydawnictwo w Tarnowskich Górach oraz diecezji gliwickiej.

  Śródmieście-Centrum - główna dzielnica miasta Tarnowskie Góry. Jest tam rynek, główny trakt handlowy - ulica Krakowska, ewangelicki kościół Zbawiciela na Rynku oraz Poczta Główna, jak i wiele innych zabytków.Dzielnica miasta – część miasta wyróżniająca się pod względem: pełnionych funkcji, zabudowy i układu urbanistycznego, zamieszkującej ją określonej grupy społecznej, odrębnych kompetencji władz administracyjnych i samorządu terytorialnego (np. dzielnice willowe, portowe, handlowe, przemysłowe, mieszkaniowe, slumsy).
  Dawny herb Strzybnicy

  Herb[]

  Wg statutu dzielnicy Strzybnica herbem jest

  Ludzie związani ze Strzybnicą[]

 • Henryk Nolewajka – polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.
 • Sport[]

  W dzielnicy działa klub piłkarski UKS Unia Strzybnica. Zespół obecnie (sezon 2015/2016) gra w rozgrywkach śląskiej B-klasy w grupie Bytom.

  Linki zewnętrzne[]

 • Projekt Strzybnica
 • Galeria Stowarzyszenia Projekt Strzybnica
 • Parafia NSPJ i M.B Fatimskiej
 • Straż pożarna
 • Strzybnica w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom XI (Sochaczew – Szlubowska Wola) z 1890 r.
 • Piaseczna w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom VIII (Perepiatycha – Pożajście) z 1887 r.
 • Przypisy

  Rybna (niem. Rybna) - dzielnica Tarnowskich Gór leżąca w zachodniej części miasta. Rybna graniczy z dzielnicami: Strzybnicą oraz Starymi Tarnowicami oraz z wsią Miedary. Rybna ma wspólną parafię ze Strzybnicą pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Fatimskiej.Rząd – kolegialny organ władzy wykonawczej, powoływany i odwoływany przez organ przedstawicielski. Do jego zadań należy koordynowanie działalności administracyjnej i realizacja zadań państwa, właściwy dla parlamentarno-gabinetowych systemów politycznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Lasowice (niem. Lassowitz) - dzielnica Tarnowskich Gór położona we wschodniej części miasta. Jest zamieszkana przez ok. 5000 mieszkańców. Stanowią ją zabudowania domków jednorodzinnych, oraz dwa osiedla mieszkaniowe - górne i dolne. Obecnie [2009] na terenie dzielnicy powstaje nowe osiedle mieszkaniowe "Apartamenty Lasowice": jest to największa inwestycja mieszkaniowa w Tarnowskich Górach na przestrzeni ostatnich lat.
  Gmina Strzybnica – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945-1954 w woj. śląskim, katowickim i stalinogrodzkim (dzisiejsze woj. śląskie). Siedzibą władz gminy była Strzybnica (1958-66 osiedle, 1967-75 samodzielne miasto, od 1975 dzielnica Tarnowskich Gór).
  Fosowskie (niem. Vossowska) - dzielnica miasta Kolonowskie w województwie opolskim, powiat strzelecki, nad rzeką Mała Panew. Niegdyś samodzielna osada, od końca XVIII wieku ośrodek hutnictwa, a w XIX wieku także ważny węzeł kolejowy.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Linia kolejowa nr 144 łączy Opole i Tarnowskie Góry. Linia jest w całości zelektryfikowana i w większej części przebiegu jednotorowa. Otwarto ją w latach 1857-1858. Została zbudowana przez Opolsko-Tarnogórską Spółkę Kolejową (Oppeln-Tarnowitzer Eisenbahn Gesellschaft) w celu obsługi znajdujących się nad Małą Panwią hut żelaza.
  Droga krajowa nr 11 – droga krajowa w zachodniej części Polski o długości 596 km. Przebiega południkowo przez województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie i śląskie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.