• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Strzyżów  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Łukasz Perłowski (ur. 3 kwietnia 1984 w Strzyżowie) – polski siatkarz, reprezentant Polski. Wychowanek Wisłoka Strzyżów, obecnie występuje w barwach ASSECO Resovii Rzeszów. Otrzymał powołanie do kadry na Ligę Światową 2007. W turnieju jednak nie zagrał z powodu kontuzji, w 2009 roku sytuacja się powtórzyła, kontuzja w końcówce sezonu klubowego wykluczyła go z reprezentacji. Jednak związek określając ilość meczów reprezentacyjnych kierował się tym ile razy dany siatkarz był zgłoszony do meczu.Lassee - gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Gänserndorf. Około 2,4 tys. mieszkańców.

  Strzyżówmiasto w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, na Pogórzu Strzyżowskim, nad Wisłokiem, 30 km od Rzeszowa. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzyżów. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. rzeszowskiego. Według danych GUS z 30 czerwca 2010 miasto liczyło 8782 mieszkańców. Strzyżów stanowi część historycznej Małopolski; przed rozbiorami miasto było położone w województwie sandomierskim.

  Krosno (niem. Krossen) – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.Kolegiata Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie - świątynia parafialna erygowana w 1401 roku, wybudowana w II połowie XV wieku, konsekrowana w 1494 roku pod wezwaniem Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. W latach 1550-1566 była zborem protestanckim. Ponownie konsekrowana w 1611 roku pod wezwaniem Bożego Ciała. Spalona w 1657 roku, odbudowana w II połowie XVII wieku, podczas tej przebudowy nastąpiło całkowite przekształcenie wnętrz na barokowe. W 2006 podniesiona do godności kolegiaty przez biskupa Kazimierza Górnego.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Klimat
 • 3 Edukacja
 • 4 Demografia
 • 5 Sport
 • 6 Religia
 • 7 Stowarzyszenia
 • 8 Miasta i gminy partnerskie
 • 9 Osoby związane ze Strzyżowem
 • 10 Zobacz też
 • 11 Przypisy
 • 12 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Rynek w Strzyżowie
  Pomnik św. Michała, patrona miasta, na strzyżowskim Rynku
  Wjazd do schronu kolejowego
  Most nad Wisłokiem w Strzyżowie

  Legendarne dzieje Strzyżowa sięgają IX wieku, czasów związku plemiennego Wiślan, kiedy to pogański książę wiślicki miał tu zbudować w widłach rzeki Stobnicy i Wisłoka strażnicę zwaną – Strzeżno – dla obrony wschodnich krańców swych ziem. Legat papieski, biskup firmański Filip w 1279 w Budzie na Węgrzech potwierdził opatowi klasztoru Cystersów w Koprzywnicy prawo do pobierania dziesięciny m.in. z Czudca i Strzyżowa. Pierwsza lokacja miasta miała miejsce między 1373 a 1397 (druga w 1480). Miasto w XV-XVII w. miało dwa rynki, 3 kościoły, ratusz, łaźnię, szpital dla bezdomnych, 3 młyny, jatki, karczmę, gorzelnię, dwa browary i słodownie, szkołę parafialną, komorę celną, dwa mosty: godowski i gbiski, folusz, blech z maglem i staw rybny. Teren miejski otaczał ziemny wał obronny (do dziś zachowała się ul. Zawale). Były to czasy świetnego rozwoju miasta, rzemiosła, wytwórczości, hodowli i kontraktów handlowych z ośrodkami miejskimi w Polsce, na Węgrzech i Słowacji. Cysterski Strzyżów od 1373 stał się własnością rycerską (rycerza Wojtko, Pakosza – jego synów Jana i Mikołaja Strzeżowskich – XV w. później Świerczowskich, Wielopolskich – XVI w., Bączalskich i Bonerów, Szczepieckich i znów Wielopolskich – XVII w., Radziwiłłów – XVIII w., Starzeńskich, Skrzyńskich, Wołkowickich i Konopków – XIX i pocz. XX w.).

  Ratusz (niem. Rathaus, dosł. dom rady) – reprezentacyjny budynek użyteczności publicznej, zwykle tradycyjna siedziba samorządowych władz miejskich. Budowany był najczęściej na planie prostokąta i nadawano mu formę monumentalną.Województwo sandomierskie – jednostka terytorialna Korony Królestwa Polskiego, później Rzeczypospolitej Obojga Narodów istniejąca od XIV wieku do 1795 r., część prowincji małopolskiej. Obejmowała powierzchnię 23 860 km² posiadając 7 powiatów. Siedzibą wojewody był Sandomierz, a sejmiki ziemskie odbywały się w Opatowie.

  15 sierpnia 1769 odbyła się przysięga Konfederatów barskich przed obrazem Matki Bożej Niepokalanej w Strzyżowie, w obecności Kazimierza Pułaskiego i Franciszka Trzecieskiego. Obraz ten został zamieszczony na sztandarze Konfederatów.

  W historii Strzyżowa trawiło aż 10 pożarów – ostatni w 1895 spowodował, że powstało już w większości miasto murowane.

  Rozwój miasta utrwaliło otwarcie szkoły świeckiej w 1796, a wcześniej w 1684 zezwolenie królewskie na organizację 4 jarmarków rocznie, wybudowanie w latach 1794-1798 drogi bitej Rzeszów-Strzyżów-Krosno, linii kolejowej Rzeszów-Strzyżów-Jasło w 1890.

  Parafia pw. Narodzenia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Strzyżowie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Strzyżów.Czudec – wieś gminna (dawniej miasteczko lokowane w XV w.) w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, w gminie Czudec przy drodze wojewódzkiej nr 988.

  W 1880 miasto liczyło 930 Polaków, 212 Żydów oraz 185 Niemców.

  W czasie II wojny światowej w latach 1940-41, w Strzyżowie powstał olbrzymi schron, przewidziany na sztabowe pociągi Hitlera, w związku z utworzoną nieopodal jedną z kwater głównych Führera.

  W latach 60. i 70. XX w. powstało w Strzyżowie szereg fabryk, zakładów, szkół i placówek upowszechniania kultury. Miasto powiatowe w latach 1896-1932, 1954-1975 i od 1999.

  Podnoszenie ciężarów − dyscyplina ciężkiej atletyki, polegająca na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie.Wiślanie – plemię zachodniosłowiańskie z grupy plemion lechickich zamieszkujące we wczesnym średniowieczu tereny w dorzeczu górnej Wisły.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stary cmentarz żydowski w Strzyżowie – został założony w XVIII wieku i znajdował się przy obecnej ul. Daszyńskiego. Uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej - na jego miejscu znajduje się obecnie boisko szkolne.
  Mikroklimat, zespół czynników meteorologicznych bezpośrednio określających bytowe warunki organizmu lub grupy organizmów, zależy bezpośrednio od różnych przedmiotów terenowych, naturalnych lub sztucznych. Organizmy żyjące w dnie lasu żyją w innym mikroklimacie niż te, które żyją w warstwie koron drzewnych, jaskinia stwarza szczególny mikroklimat organizmom jaskiniowym, podobnie człowiek może stworzyć roślinom mikroklimat, uprawiając je w szklarniach lub cieplarniach.
  Nowy cmentarz żydowski w Strzyżowie – został założony w 1850. Został zdewastowany przez nazistów podczas II wojny światowej - macewy wykorzystano do prac budowlanych na terenie miasta. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku cmentarz został uporządkowany i ogrodzony, odzyskano też kilkadziesiąt macew i wykonano prace inwentaryzacyjne. Odbudowano również ohel na grobie rabina Altera Horowitza. Cmentarz znajduje się przy ul. Wschodniej na tak zwanej Żarnowskiej Górze.
  Liga Przyjaciół Żołnierza - stowarzyszenie powstałe w roku 1950, w okresie Polski Ludowej jako organizacja paramilitarna. Organizacja społeczna działająca w państwowym systemie obrony cywilnej kraju w celu upowszechniania idei obronności kraju przez akcje szkoleniowe i wychowawcze. W roku 1962 przekształcona została w Ligę Obrony Kraju.
  Chmury – obserwowane w atmosferze skupiska kondensatów substancji występującej w postaci pary. W atmosferze ziemskiej jest to para wodna. Ochładzanie zmniejsza zdolność powietrza do zatrzymywania pary wodnej. Ochładzanie do temperatury punktu rosy powoduje nasycenie pary wodnej (saturację), dalsze ochładzanie wywołuje przesycenie i kondensację. Kondensacja i parowanie (w przypadku chmur wodnych) oraz depozycja i sublimacja (w przypadku chmur lodowych) zachodzą w atmosferze na chmurowych lub lodowych jądrach (zarodkach) nukleacji.
  Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.