• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Strzelma - potok

  Przeczytaj także...
  Beskid Śląski (czes. Slezské Beskydy, 513.45) – pasmo górskie, stanowiące część Beskidów Zachodnich. Jest mezoregionem wchodzącym w skład prowincji Karpat Zachodnich. Najwyższymi szczytami Beskidu Śląskiego są Skrzyczne (1257 m n.p.m.) i Barania Góra (1220 m n.p.m.), natomiast dla części czeskiej Czantoria Wielka (995 m n.p.m.).Pasmo Czantorii – jeden z grzbietów Beskidu Śląskiego, znany również pod nazwą Pasmo Stożka i Czantorii. Znajduje się pomiędzy dolinami Olzy i Wisły, stanowi więc granicę zlewisk Wisły i Odry. Wzdłuż grzbietu biegnie także granica państwowa pomiędzy Polską i Czechami. najwyższe szczyty: Wielka Czantoria (995 m n.p.m.), Kiczory (990 m n.p.m.) i Stożek Wielki (979 m n.p.m.).
  Soszów Wielki (czes. Velký Šošov; 886 m n.p.m.) – szczyt górski w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim. Grzbietem przez szczyt biegnie granica państwowa pomiędzy Polską a Czechami.

  Strzelma (czes.: Střelma) - krótki, bystry potok w Paśmie Czantorii i Stożka w Beskidzie Śląskim. Cały tok na terenie wsi Nydek, już po stronie czeskiej pasma. Długość ok. 4,5 km.

  Nydek (cz. Nýdek, niem. Niedek) – wieś gminna i gmina na Śląsku Cieszyńskim w Czechach, w powiecie Frydek-Mistek, w kraju morawsko-śląskim. Według danych z dnia 1 stycznia 2012 liczyła 1980 mieszkańców.Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.

  Źródła na wysokości ok. 800 - 830 m n.p.m. na południowych stokach kopuły szczytowej Wielkiej Czantorii. Spływa dość prostą, głęboką doliną ku południowemu zachodowi. Po przyjęciu lewobrzeżnych dopływów, zbierających wody spod przełęczy Beskidek i spod Wielkiego Soszowa skręca na zachód. Spływa przez Strzelmą, w centrum Nydku przyjmuje prawobrzeżny dopływ - Górski Potok (czes. Horský potok) - po czym "na Dziedzinie", na wysokości ok. 400 m n.p.m., uchodzi do Głuchówki.

  Przełęcz Beskidek (czes. Beskydek, Beskydské sedlo) – przełęcz (684 m n.p.m.) w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim. Znajduje się w głównym grzbiecie wspomnianego pasma, którym biegnie granica polsko-czeska. Oddziela Wielką Czantorię (na północy) od Małego Soszowa (na południu).Wielka Czantoria (czes. Velká Čantoryje, niem. Großer Czantory-Berg, 995 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, dominujące w północnej części tego pasma. Jest jednocześnie szczytem granicznym między Polską a Czechami oraz najwyższym szczytem czeskiej części Beskidu Śląskiego. Przez szczyt przebiega także główny wododział Polski, stanowiący granicę między zlewiskami Wisły i Odry.
  Głuchówka (też: Głuchowa; czes.: Hluchová) – potok w Paśmie Czantorii i Stożka w Beskidzie Śląskim, prawobrzeżny dopływ Olzy. Na całej długości znajduje się na terenie Czech.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.643 sek.