• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Strzeleczki - gmina

  Przeczytaj także...
  Kujawy (dodatkowa nazwa w j. niem. Kujau) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki.Buława (dodatkowa nazwa w j. niem. Buhlau) – przysiółek wsi Pisarzowice w Polsce położony w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki.
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Strzeleczki (niem. Gemeinde Klein Strehlitz) – gmina wiejska w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie opolskim. W 2006 roku w gminie wprowadzono język niemiecki jako język pomocniczy.

  Siedziba gminy to Strzeleczki.

  Gmina Głogówek (niem. Gemeinde Oberglogau) – gmina miejsko-wiejska w województwie opolskim, w powiecie prudnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie opolskim. W 2009 roku w gminie wprowadzono język niemiecki jako język pomocniczy.Komorniki (dodatkowa nazwa w j. niem. Komornik) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 8015 osób.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Strzeleczki ma obszar 117,26 km², w tym:

 • użytki rolne: 58%
 • użytki leśne: 34%
 • Gmina stanowi 26,51% powierzchni powiatu.

  Ścigów (dodatkowa nazwa w j. niem. Schiegau) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki.Gmina Krapkowice – gmina miejsko-wiejska w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim. Od 1950 położona jest w województwie opolskim.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Według spisu z 2011 roku w gminie 32,9% mieszkańców zadeklarowało narodowość niemiecką - to największa procentowo liczba osób deklarujących się jako Niemcy w Polsce.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Strzeleczki w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Strzeleczki.png

  Sołectwa[]

  Dobra (z przysiółkiem Nowy Bud), Dziedzice, Komorniki (z przysiółkiem Nowy Młyn), Kujawy, Łowkowice, Moszna (z przysiółkiem Urszulanowice), Pisarzowice (z przysiółkiem Buława (inna nazwa: Pulów)), Racławiczki, Smolarnia (z przysiółkiem Serwitut (inna nazwa: Skarczów)), Strzeleczki (z przysiółkiem Zbychowice), Ścigów (z przysiółkiem Kopalina), Wawrzyńcowice, Zielina

  Gmina Gogolin – gmina miejsko-wiejska w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie opolskim. W 2010 roku dla niektórych miejscowości gminy ustalono dodatkowe nazwy w języku niemieckim.Wawrzyńcowice (dodatkowa nazwa w j. niem. Lorenzdorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki.

  Sąsiednie gminy[]

  Biała, Głogówek, Gogolin, Krapkowice, Prószków

  Przypisy

  Zielina (dodatkowa nazwa w j. niem. Zellin) – wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki.Strzeleczki (dodatkowa nazwa w j. niem. Klein Strehlitz) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Bud (nazwa urzędowa, w użyciu także Nowe Budy; dodatkowa nazwa w j. niem. Neubude) – przysiółek wsi Dobra w Polsce położony w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Łowkowice (dodatkowa nazwa w j. niem. Lobkowitz) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki.
  Pisarzowice (dodatkowa nazwa w j. niem. Schreibersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki.
  Racławiczki (dodatkowa nazwa w j. niem. Rasselwitz; pol. hist. Racławice, Racławice Polskie) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki.
  Moszna (dodatkowa nazwa w j. niem. Moschen) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Reklama