• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Strzelanina w Monachium - 2016  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Glock – pistolety opracowane i produkowane przez austriacką firmę GLOCK GmbH. z Deutsch-Wagram, założoną w 1963 przez Gastona Glocka – specjalistę od wysokowytrzymałych tworzyw sztucznych (wcześniej firma produkowała, między innymi, parasole). W maju 1980 armia austriacka ogłosiła konkurs na opracowanie zupełnie nowego wzoru pistoletu. Do konkursu mogły stanąć tylko firmy austriackie. W ciągu 6 miesięcy w biurze projektowym firmy opracowano prototyp pistoletu, który stał się światowym hitem i zyskał miano "broni XXI wieku" . W 1982 przyjęto go (jako P-80) do uzbrojenia wojska i policji austriackiej. Wkrótce broń wprowadzono również do uzbrojenia armii holenderskiej, norweskiej i szwedzkiej. Na bazie tego pistoletu powstało wiele wersji o różnym przeznaczeniu, różniących się głównie kalibrem stosowanej amunicji, wymiarami zewnętrznymi i masą. Do 2004 sprzedano łącznie, w 100 krajach, około 2,5 miliona pistoletów, z czego około 250 000 – do USA.Strzelanina w szkole, strzelanina szkolna – atak (rodzaj zamachu) na placówkę oświatową, taką jak szkoła podstawowa, szkoła średnia lub uniwersytet z użyciem broni palnej. Najczęściej tego rodzaju ataki są dokonywane przez uczniów szkół. Strzelaniny w szkołach najczęściej mają miejsce w Stanach Zjednoczonych.

  Strzelanina w Monachium – strzelanina, która miała miejsce 22 lipca 2016 w Niemczech. Strzały padły w centrum handlowym OEZ (Olympia-Einkaufszentrum), położonym w północnej części Monachium w pobliżu stacji metra Olympia-Einkaufszentrum. W wyniku strzelaniny zginęło 9 osób oraz zamachowiec, zaś 27 zostało rannych, w tym 10 ciężko.

  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Przebieg[ | edytuj kod]

  Trasa zamachowca:
  (1) McDonald’s, gdzie atak się rozpoczął
  (2) Olympia-Einkaufszentrum

  Napastnik, 18-letni Ali Sonboly, najpierw otworzył ogień w restauracji McDonald's niedaleko centrum handlowego, po czym dokonał kolejnej strzelaniny wewnątrz centrum. Działał sam przy użyciu pistoletu marki Glock kalibru 9 mm – zabił 9 osób, po czym popełnił samobójstwo przy próbie zatrzymania. Napastnik przed atakiem założył fałszywe konto w internecie za pomocą którego chciał zwabić młodych ludzi do restauracji McDonald's w centrum Monachium. Następnie sprawca poszedł wczesnym wieczorem do tej restauracji. O godz. 17:52 wszedł do toalety i wyciągnął z plecaka pistolet, po czym zaczął strzelać do nastolatków pochodzenia bliskowschodniego i bałkańskiego, znajdujących się w restauracji, wystrzeliwując w ich kierunku 18 razy. Zabił pięciu z nich, a inny został ciężko ranny. Następnie wyszedł z restauracji i zaczął strzelać do uciekających z restauracji ludzi (co zostało zarejestrowane na nagraniu z telefonu komórkowego), zabijając trzy osoby i raniąc trzy kolejne. Większość osób została zabita przez sprawcę w restauracji McDonald's. Napastnik wszedł następnie do centrum handlowego, gdzie zastrzelił nastolatka przy wejściu do windy. Około godz. 18:00 sprawca wybiegł z centrum handlowego i wszedł na parking, znajdujący się na dachu jednego z budynków. Sprawca oddał stamtąd parę strzałów do ludzi, ale nie trafił nikogo. Sprawca, znajdujący się wówczas na dachu jednego z mniejszych budynków, został zarejestrowany na nagraniu z telefonu przez Polaka mieszkającego w Monachium, który filmował z balkonu scenę zbrodni. Na nagraniu można usłyszeć sprzeczkę sprawcy z nieznanym mężczyzną, podczas której sprawca krzyczy: Jestem Niemcem! Urodziłem się tutaj! na co mężczyzna odpowiada mu wulgarnymi słowami: Jesteś ch**em, a nie Niemcem! Sprawca oddał następnie dwa strzały do mężczyzny (czego nagranie już nie zarejestrowało), ale nie trafił. Inny mężczyzna, który znajdował się niedaleko człowieka do którego strzelał sprawca, został trafiony odłamkiem kuli. Sonboly następnie uciekł z miejsca zdarzenia i ukrył się w dzielnicy mieszkalnej. Wszedł na klatkę schodową jednego z bloków i najprawdopodobniej chciał się ukryć w jednym z mieszkań, podobno miał rozmawiać o czymś z mieszkańcami bloku. Następnie ukrył się w przechowalni rowerów. O godz. 20:26 wyszedł naprzeciw znajdującym się niedaleko policjantom i na ich oczach popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę z pistoletu.

  Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.Serwis społecznościowy — to serwis internetowy, który istnieje w oparciu o zgromadzoną wokół niego społeczność. Tworzy tak zwane media społecznościowe (ang. social media).

  Po zdarzeniu ewakuowany został główny dworzec kolejowy w Monachium, a w samym mieście wstrzymano komunikację miejską i wprowadzono stan wyjątkowy. Do udziału w akcji antyterrorystycznej po zamachu została ściągnięta jednostka GSG 9 oraz 42 funkcjonariuszy elitarnej jednostki austriackiej policji EKO Cobra. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie i świętowało go na portalach społecznościowych. Rzecznik policji w Monachium Marcus da Gloria Martins stwierdził jednak, że „nie ma żadnych przesłanek wskazujących na zamach islamistyczny”.

  Zespół stresu pourazowego, zaburzenie stresowe pourazowe, PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) - rodzaj zaburzenia lękowego będący efektem przeżycia traumatycznego wydarzenia.Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Alternatywa dla Niemiec (niem. Alternative für Deutschland, skrót AfD) – niemiecka eurosceptyczna i konserwatywna partia polityczna powołana do życia 6 lutego 2013.
  Mūnchen Hauptbahnhof (München Hbf) – główna stacja kolejowa w Monachium, w południowych Niemczech. Jeden z największych dworców kolejowych w Niemczech. Obsługuje dziennie około 350 tys. pasażerów.
  Steam (ang. para) – system dystrybucji cyfrowej, system zabezpieczeń oraz system gry wieloosobowej stworzony przez Valve Corporation.
  Beata Maria Szydło z domu Kusińska (ur. 15 kwietnia 1963 w Oświęcimiu) – polska polityk, samorządowiec, posłanka na Sejm V, VI i VII kadencji.
  Masowe strzelaniny w Stanach Zjednoczonych – strzelaniny w miejscach publicznych w Stanach Zjednoczonych, w których z rąk pojedynczego napastnika (rzadziej dwóch napastników) śmierć poniosły przynajmniej cztery ofiary (z wyjątkiem walk grup przestępczych i napadów z bronią). Od 1966 do 2017 r. w USA miało miejsce 150 masowych strzelanin, w których zginęło 1077 osób, w tym 176 nieletnich, co czyni ten kraj miejscem, gdzie dochodzi do tego typu zdarzeń najczęściej (drugie miejsce zajęły Filipiny z 18 masowymi strzelaninami).
  Valdis Dombrovskis (ur. 5 sierpnia 1971 w Rydze) – łotewski polityk, fizyk, ekonomista, poseł do Sejmu Republiki i minister finansów w latach 2002–2004, deputowany do Parlamentu Europejskiego od 2004 do 2009. Premier Łotwy od 12 marca 2009.
  GSG 9 der Bundespolizei (do 2005 Grenzschutzgruppe 9, GSG 9 Federalnej Straży Granicznej) niemiecka organizacja antyterrorystyczna, uznawana za jedną z najlepszych na świecie, będąca wzorem dla odpowiedników z innych państw, utworzona po tragicznych wydarzeniach z IO w Monachium 1972 r. za zgodą ówczesnego ministra federalnego spraw wewnętrznych RFN Hansa-Dietricha Genschera. GSG 9 jak i Bundespolizei podlega Bundesministerium des Innern. Siedziba GSG 9 jest w miejscowości Sankt Augustin pod Bonn. Nakryciem głowy funkcjonariuszy jest zielony beret. GSG 9 jest komórką organizacyjną Bundespolizei.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.