• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Strzelajcie do pianisty

  Przeczytaj także...
  Nowa fala (fr. la Nouvelle Vague) - nurt awangardy w kinie francuskim istniejący w latach 1959-1965, gdy czynniki historyczne, ekonomiczne i technologiczne pozwoliły młodym twórcom na zasadnicze zmiany we francuskim kinie. Po niespodziewanym sukcesie niskobudżetowego I Bóg stworzył kobietę francuski przemysł filmowy otworzył furtkę dla innych, niskobudżetowych produkcji. W tym samym czasie nowinki techniczne pozwoliły na eksperymenty i redukcję kosztów produkcji filmowej.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Strzelajcie do pianisty (Tirez sur le pianiste) – film francuski z 1960 roku, w reżyserii François Truffauta.

  Czarno biały obraz jest jednym z pierwszych w dorobku francuskiego reżysera. Powstał na podstawie opublikowanej w 1956 powieści Down There amerykańskiego pisarza Davida Goodisa.

  Charlie Koller jest pianistą w podrzędnym paryskim barze. Pewnego dnia do miejsca jego pracy wpada brat goniony przez dwóch mężczyzn. Charlie pomaga bratu i od tego momentu to jego śledzą bandyci. Utrudnią mu związek z Leną, kelnerką z baru. Okaże się że Charlie to tak naprawdę Eduard Saroyan, znany pianista, który po samobójczej śmierci żony przerwał karierę i poświęcił się wychowaniu najmłodszego brata.

  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .François Truffaut (ur. 6 lutego 1932 w Paryżu, zm. 21 października 1984 w Neuilly-sur-Seine, w departamencie Hauts-de-Seine) – francuski reżyser, scenarzysta, aktor i producent filmowy.

  W dziele Truffauta równie ważne jak kryminalna intryga jest ukazanie relacji Charliego/Eduarda z kobietami - przede wszystkim żoną oraz Leną. Reżyser przy kręceniu Strzelajcie do pianisty wykorzystał niektóre postulaty filmowców związanych z nową falą. Równocześnie obraz ma wiele wspólnego z nurtem filmu noir.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strzelajcie do pianisty w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Strzelajcie do pianisty w bazie filmweb.pl
 • Strzelajcie do pianisty w bazie stopklatka.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.