Strop odcinkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strop odcinkowystropy tego rodzaju stosuje się nad piwnicami oraz w budynkach gospodarczych.

Sklepienie – w architekturze, konstrukcja budowlana o przekroju krzywoliniowym, służąca do przykrycia od góry przestrzeni pomieszczenia w budynku (w konstrukcji inżynierskiej), ograniczona murami, łękami, belkami itp. Oparta na kolumnach, filarach, arkadach. Wykonana z kamienia (klińców), cegieł, betonu lub żelbetu i mająca, ze względu na mozliwość tworzenia urozmaiconych form, znaczny wpływ na wygląd i architektoniczny wyraz danego pomieszczenia.Żelbet (stalbet, stalobeton, żelazobeton, potocznie nieprawidłowo nazywany też żelbetonem) – element konstrukcyjny powstały przez połączenie betonu z wkładkami stalowymi. Połączenie tych dwóch materiałów jest powszechnie stosowane w budownictwie. Beton jest materiałem przenoszącym naprężenia ściskające, jednak jego wytrzymałość na rozciąganie jest bardzo mała. Stal w elemencie żelbetowym przenosi głównie naprężenia rozciągające, choć często stosuje się zbrojenie ściskane. Połączenie stali i betonu pozwala budować konstrukcje różnego typu. Do zbrojenia stosuje się wkładki w postaci prętów, lin, strun, kabli i siatek. Można spotkać także konstrukcje ze "sztywnym zbrojeniem", tzn. takie, w których elementy stalowe o dużych przekrojach (np. dwuteowniki, ceowniki) są wykorzystane jako rdzeń, np. w słupie kompozytowym.

Składa się z dwuteowych belek stalowych i łukowatego sklepienia z cegieł. Gdy obciążenia użytkowe w danym budynku są niewielkie, zamiast belek stalowych można użyć prefabrykowanych belek żelbetowych. Przestrzeń między płytą a podłogą wypełnia się najczęściej posypką z lekkiego materiału o dobrych właściwościach izolacyjnych.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Przemysław Markiewicz, Joanna (architektura) Markiewicz, Artur Cenzorowski, Alina Golec-Biernat: Projektowanie budynków halowych. Kraków: Archi-Plus, 2006. ISBN 83-916955-6-5.
  • Reklama