Strop DMS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przekrój

Strop DMSprefabrykowany, gęstożebrowy strop belkowo-pustakowy.

Belka – w budownictwie poziomy lub ukośny element konstrukcyjny przyjmujący obciążenia z powierzchni poziomych i przenoszący je na podpory (ściany, słupy, filary, kolumny). Belka pracuje na zginanie i ścinanie (w belkach, zwłaszcza w elementach ukośnych występują także naprężenia rozciągające lub ściskające). Może być wykonana z drewna, stali, betonu, żelbetu, czasem z kamienia. Belką nazywamy także element prętowy zakrzywiony w planie. Nie jest belką element przenoszący obciążenia tylko wzdłuż jej osi.Pręt – wyrób hutniczy, którego wymiary poprzeczne są znacznie mniejsze niż długość. Stosunek wymiaru poprzecznego do długości mieści się w zakresie od 0,001 do 0,35. Pręty w większości posiadają dużą sztywność, w celu ich deformacji należy użyć znacznych sił i specjalistycznych urządzeń. Pręty wykonywane są poprzez walcowanie lub przeciąganie.

Strop DMS był stosowany na dużą skalę zwłaszcza w latach 50. XX wieku, w dynamicznie rozwijającym się wtedy budownictwie mieszkaniowym i administracyjnym po II wojnie światowej (odbudowa, głód mieszkaniowy). W skład takiego stropu wchodzą: prefabrykowane belki z żelbetu, pustaki żwirobetonowe lub gruzobetonowe, beton pachwinowy (wypełnieniowy), płyta nadbetonu i pręty stalowe (dwa u dołu i jeden u góry). Najczęściej prefabrykowane belki w stropach DMS są rozstawione co 50 albo 65 cm. Ich długość wynosi: 4,40, 4,80, 5,20, 5,60 i 6,0 metrów.

Pustak stropowy – wyrób ceramiczny lub betonowy stosowany jako wypełniające elementy budowlane do stropów i stropodachów gęstożebrowych.W budownictwie odpadowy materiał budowlany w postaci potłuczonych wyrobów ceramiki budowlanej (pustaków, cegieł, dachówek, kafli i in.), pokruszonego betonu itp., używany głównie jako podsypka pod posadzki i nawierzchnie betonowe.

Twórcami koncepcji stropu DMS byli inżynierowie R. Dowgird, W. Metelski i W. Surma (nazwa od pierwszych liter tych nazwisk).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Solidny Dom
  2. praca zbiorowa, Mała Encyklopedia Techniki, PWN, Warszawa, 1960, s. 721

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • WSEiZ, plansza 26 – dostęp 30.5.2014
  • Warto wiedzieć że... beta

    Żelbet (stalbet, stalobeton, żelazobeton, potocznie nieprawidłowo nazywany też żelbetonem) – element konstrukcyjny powstały przez połączenie betonu z wkładkami stalowymi. Połączenie tych dwóch materiałów jest powszechnie stosowane w budownictwie. Beton jest materiałem przenoszącym naprężenia ściskające, jednak jego wytrzymałość na rozciąganie jest bardzo mała. Stal w elemencie żelbetowym przenosi głównie naprężenia rozciągające, choć często stosuje się zbrojenie ściskane. Połączenie stali i betonu pozwala budować konstrukcje różnego typu. Do zbrojenia stosuje się wkładki w postaci prętów, lin, strun, kabli i siatek. Można spotkać także konstrukcje ze "sztywnym zbrojeniem", tzn. takie, w których elementy stalowe o dużych przekrojach (np. dwuteowniki, ceowniki) są wykorzystane jako rdzeń, np. w słupie kompozytowym.

    Reklama