• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Strikeout

  Przeczytaj także...
  Softball – gra podobna do baseballa, lecz rozgrywana na mniejszym boisku, większą piłką oraz lżejszą i cieńszą pałką.Texas Rangers - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Arlington w stanie Teksas.
  William Roger Clemens (ur. 4 sierpnia 1962) – amerykański baseballista, który występował na pozycji miotacza przez 24 sezony w Major League Baseball.
  Zapolowy Adam Dunn (wówczas w Cincinnati Reds) wykonuje nieudany zamach na narzuconą przez miotacza piłkę.

  Strikeout (w skrócie SO lub K) – w baseballu i softballu wyeliminowanie (wyautowanie) pałkarza po narzuceniu trzech strike’ów, przed narzuceniem czterech balli (narzut wykonany poza strefę strike’ów).

  Pałkarz (ang. batter lub hitter) – w baseballu i softballu zawodnik drużyny atakującej, który zajmuje miejsce przy bazie domowej w celu odbicia piłki narzuconej przez miotacza. Każdy zawodnik grający w defensywie ma obowiązek pojawić się na liście pałkarzy. W American League i Pacific League na liście pałkarzy wyznacza się designated hittera w miejsce miotacza, który w National League i Central League na niej figuruje.Strefa strike’ów – w baseballu przestrzeń nad bazą domową, którą wyznacza jej szerokość (42,5 cm), górną i dolną granicę stanowią klatka piersiowa i kolana pałkarza. Jeśli miotacz narzuci w nią piłkę, a pałkarz nie odbije jej lub wykona nieudany zamach, wówczas sędzia, stojący tuż za łapaczem, ogłasza strike. Jeśli miotacz narzuci piłkę poza strefę strike’ów, a pałkarz nie wykona zamachu, sędzia ogłasza ball. Po narzuceniu czterech balli przed narzuceniem trzech strike’ów, pałkarz dostaje bazę za darmo.

  Strike następuje wtedy, gdy:

  1. pałkarz wykonał nieudany zamach na narzut miotacza (w tym przypadku narzut ten może być wykonany poza strefę strike)
  2. miotacz narzucił piłkę w strefę strike’ów
  3. pałkarz zalicza faul (wybicie piłki poza pole gry), jeśli ma mniej niż dwa strike'i

  Rekordowe osiągnięcia[ | edytuj kod]

  Najwięcej strikeoutów w jednym meczu MLB – 21 – wykonał Tom Cheney (Washington Senators) w trwającym 16 zmian spotkaniu przeciwko Baltimore Orioles w 1962 roku.

  Innings (także inning) to część meczu, zwłaszcza w takich dyscyplinach jak krykiet, baseball czy softball, w której jedna drużyna walczy o zdobycie jak największej liczby punktów, zaś druga stara się jej przeszkodzić.Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).

  W regularnym, 9-zmianowym meczu rekordzistami są dwaj zawodnicy: Roger Clemens, który dwukrotnie uzyskał 20 strikeoutów (w 1986 i 1996 roku), oraz Kerry Wood (1998).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Strikeout Records (ang.). baseball-almanac.com. [dostęp 13 listopada 2012].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zasady. baseball.pl. [dostęp 26 sierpnia 2012]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.