• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Streptococcus viridans

  Przeczytaj także...
  Próchnica zębów (łac. caries dentium) – bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie proteolizą substancji organicznych z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego.Penicyliny, antybiotyki penicylinowe (ATC J 01 C) – szeroko stosowana grupa bakteriobójczych antybiotyków; najstarsza grupa antybiotyków β-laktamowych.
  Infekcyjne zapalenie wsierdzia (łac. endocarditis infectiosa) – choroba rozwijająca się wskutek zakażenia wsierdzia. Najczęściej rozwija się w obrębie zastawek, ale dotyczy także jam serca, dużych naczyń krwionośnych oraz ciał obcych (np. elektrody stymulatora, implantowany kardiowerter-defibrylator, sztuczne zastawki, cewniki donaczyniowe) mających kontakt z krwią i wsierdziem.

  Paciorkowce zieleniejące (łac. Streptococcus viridans) – jest to pseudo-taksonomiczny termin odnoszący się do grupy paciorkowców, do której należą bakterie α-hemolizujące, dające zielony kolor na agarze z krwią ("viridans" pochodzi od łacińskiego słowa "viridis" czyli zielony), oraz bakterie γ-hemolizujące (czyli bakterie nie hemolizujące). Wchodzą one w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jamy ustnej człowieka.

  Paciorkowce, streptokoki (łac. Streptococcus - nazwa pochodząca od greckiego "streptos" oznaczającego coś łatwo wyginającego się) - rodzaj kulistych bakterii Gram dodatnich, tlenowych lub względnie beztlenowych. Ich podziały zachodzą wzdłuż jednej osi i dlatego rosną one w łańcuchu lub parach.Streptococcus salivarius – Gram dodatnia, nieprzetrwalnikująca bakteria należąca do paciorkowców z grupy serologicznej K. Stanowi florę fizjologiczną jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego, zarówno u zwierząt jak i ludzi.

  Do Streptococcus viridans zaliczamy m.in.:

 • bakterie α-hemolizujące:
 • Streptococcus mitis
 • Streptococcus oralis
 • Streptococcus sanguinis
 • bakterie γ-hemolizujące:
 • Streptococcus salivarius
 • Streptococcus mutans
 • Identyfikacja[]

  Streptococcus viridans można odróżnić od Streptococcus pneumoniae, która też jest bakterią α-hemolizującą, za pomocą cech takich, jak:

  Streptococcus mutans – bakteria gram dodatnia, będąca fakultatywnym beztlenowcem. Należy do paciorkowców γ-hemolizujących i jest zaliczana do Streptococcus viridans. Po raz pierwszy została opisana przez Clare w 1924 roku.Streptococcus sanguinis (syn. Streptococcus sanguis) - Gram-dodatnia bakteria zaliczana do paciorkowców zieleniejących. Posiada antygeny grupowe typu H oraz nie posiada antygenów z grupy C.

  Patogeneza[]

  Streptococcus viridans, a głównie Streptococcus mutans odpowiedzialne są za powstawanie próchnicy zębów.

  Jeżeli bakterie te dostaną się do krwiobiegu (np. po ekstrakcji zęba lub stanie zapalnym dziąseł) mogą spowodować infekcyjne zapalenie wsierdzia, szczególnie u osób z uszkodzonymi lub sztucznymi zastawkami serca.

  Leczenie[]

  W polskich placówkach medycznych nie ma obowiązku leczenia zakażeń wywołanych przez bakterie Streptococcus viridans w jamie ustnej. Mogą mieć zmniejszoną wrażliwość na penicyliny dlatego w zakażeniach uogólnionych penicyliny powinno kojarzyć się z aminoglikozydami.

  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.Aminoglikozydy, antybiotyki aminoglikozydowe (ATC J 01 G) − grupa bakteriobójczych antybiotyków o szczególnym znaczeniu w zwalczaniu groźnych zakażeń wywołanych bakteriami Gram ujemnymi.

  Bibliografia[]

 • Gabriel Virella: Mikrobiologia i choroby zakaźne. Wrocław: Urban&Partner, 2000, s. 124. ISBN 0-683-06235-2.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.