Strefa konwergencji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strefa konwergencji (strefa zbieżności) – strefa atmosfery, w której dochodzi do zbliżania się i interakcji prądów powietrznych, co zazwyczaj prowadzi do ruchu pionowego powietrza oraz tworzenia się chmur i opadów atmosferycznych.

Opad atmosferyczny – ogół ciekłych lub stałych produktów kondensacji pary wodnej spadających z chmur na powierzchnię Ziemi, unoszących się w powietrzu oraz osiadających na powierzchni Ziemi i przedmiotach. Dzieli się je na opady pionowe i poziome (osady atmosferyczne). Do opadów pionowych zalicza się: deszcz, mżawkę, śnieg, krupy oraz grad. Opad, który nie dociera do powierzchni Ziemi, nazywa się virgą.Rzeźba powierzchni ziemi (terenu) – ukształtowanie powierzchni Ziemi powstałe na skutek działania czynników zewnętrznych, takich jak erozja, akumulacja rzeczna czy lodowcowa oraz wpływ wiatru, ewentualnie też działalność człowieka.

Może ona powstawać pod wpływem lokalnej rzeźby terenu (np. w zwężeniach między pasmami górskimi) albo w samych układach barycznych.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wai-hung Leung, Global climate change : environmental implications for Hong Kong.


Zobacz też[ | edytuj kod]

  • konwergencja (meteorologia)
  • Tropikalna strefa konwergencji
  • Pasmo górskie – samodzielna grupa górska o wyraźnie wydłużonym kształcie, posiadająca grań główną (często wododziałową). Pasma górskie w większości przypadków są częściami wielkich łańcuchów górskich.
    Reklama