• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Strawberry Fields Forever

  Przeczytaj także...
  Strawberry Field (ang. Truskawkowe Pole) było założonym w 1936 roku i prowadzonym przez Armię Zbawienia sierocińcem w Woolton - południowej dzielnicy Liverpoolu. Miejsce przestało pełnić funkcję domu dziecka w styczniu 2005 roku. Teraz znajduje się tam kościół i centrum modlitwy. Zachowała się słynna brama wejściowa.The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.
  Rock psychodeliczny, rzadziej rock psychedeliczny (ang. Psychedelic rock) – gatunek muzyczny powstały w połowie lat 60 XX wieku, równocześnie po obu stronach Atlantyku.

  Strawberry Fields Forever” – piosenka brytyjskiej grupy The Beatles, która wydana została na singlu w 1967.

  Utwór jest uważany za jeden z najlepszych z dyskografii The Beatles i zaliczany jest do sztandarowych dzieł rocka psychodelicznego. Choć oficjalnie autorstwo przypisywane jest zarówno Lennonowi jak i McCartneyowi to utwór Strawberry Fields Forever został w całości napisany przez Lennona. Wielokrotnie dokonywano coverów tej piosenki.

  John Winston Ono Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, jeden z Beatlesów.Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.

  Inspiracją dla Lennona przy pisaniu tego utworu był liverpoolski sierociniec Strawberry Field.

  Teledysk do „Strawberry Fields Forever” (oraz do „Penny Lane”) był nagrywany w Knole Park w mieście Sevenoaks.

  W 2004 utwór został sklasyfikowany na 76. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

  Przypisy

  1. Rolling Stones Magazine's Top 500 Songs (ang.). metrolyrics.com. [dostęp 2010-07-03].

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • Gnome-mime-sound-openclipart.svg Próbka utworu (Wikimedia)

  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.Paul McCartney, właśc. James Paul McCartney (ur. 18 czerwca 1942 w Liverpoolu w Anglii) – brytyjski kompozytor, multiinstrumentalista i piosenkarz, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Znany głównie jako członek grupy The Beatles. Był członkiem spółki kompozytorskiej Lennon/McCartney, która odniosła największy sukces w historii muzyki i miała ogromny wpływ na innych twórców. Po rozpadzie "bajecznej czwórki" wraz z żoną, Lindą McCartney, założył zespół Wings. Po jego rozwiązaniu z powodzeniem kontynuował karierę solową. Paul jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.