• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stratovarius  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.Fourth Dimension to czwarty studyjny album fińskiego zespołu Stratovarius. Jest to również pierwsze wydawnictwo na którym zaśpiewał Timo Kotipelto. Muzyka zawarta na płycie posiada jeszcze więcej melodii aniżeli poprzednie dzieło Finów - Dreamspace, i stanowi kolejny krok w rozwoju grupy. Właśnie od Fourth Dimension można mówić o Stratovarius jako zespole power metalowym.

  Stratovariusfińska grupa powermetalowa. Założona w 1984 przez perkusistę i wokalistę Tuomo Lassila'e, basistę John Vihervä'e i gitarzystę Staffana Stråhlmana. W 1985 roku w szeregach zespołu pojawił się gitarzysta i wokalista Timo Tolkki, stając się z czasem jego niekwestionowanym liderem. Pierwszy album – Fright Night – został wydany w 1989 roku. W roku 1995 wykrystalizował się najbardziej znany skład zespołu – Timo Tolkki, Timo Kotipelto, Jari Kainulainen, Jens Johansson i Jörg Michael – który zarejestrował razem 7 płyt studyjnych. Trzy z nich uzyskały status złotej płyty w Finlandii: Visions, Destiny i Infinite. Największy sukces grupa osiągnęła w 1999, rok po wydaniu albumu Destiny, zdobywając w rodzimym kraju wiele nagród i wyróżnień (min. drugie miejsce w kategorii najlepszy zespół muzyczny). Na przestrzeni lat szczególnie dużą popularność poza Finlandią Stratovarius zdobył w Japonii. Na początku trzeciego tysiąclecia grupa kilkakrotnie wstrzymywała swoją działalność, głównie ze względu na stan zdrowia lidera. 3 kwietnia 2008 roku Timo Tolkki oświadczył, iż grupa definitywnie kończy swój żywot. Jeszcze w tym samym roku, w sierpniu, pozostali członkowie oświadczyli powrót zespołu, ale bez lidera. Już z udziałem nowego gitarzysty Matiasa Kupiainena Stratovarius nagrał album Polaris, którego premiera miała miejsce 21 maja 2009 roku.

  Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.Jens Johansson (ur. 2 listopada 1963 w Sztokholmie) – szwedzki muzyk i kompozytor, klawiszowiec. Johansson znany jest ze współpracy z takimi wykonawcami jak Yngwie Malmsteen, Stratovarius, Anders Johansson, Silver Mountain, Erik Borelius, Dio, Tony MacAlpine, Sonata Arctica, Marty Friedman, Kamelot, Spastic Ink, Blackmore’s Night czy Aina.

  Historia[ | edytuj kod]

  1984–1989[ | edytuj kod]

  Timo Tolkki

  Stratovarius został założony w 1984 roku w Helsinkach przez perkusistę i wokalistę Tuomo Lassila'e, basistę Johna Vihervä'e i gitarzystę Staffana Stråhlmana. Wcześniej zespół nosił nazwę Black Water. Początkowo muzyka grupy była bardzo ciężka, przypominała dokonania Black Sabbath, czy Ozzy'ego Osbourne'a. Jeszcze w 1984 roku z zespołu odszedł basista, a na jego miejscu pojawił się Jyrki Lentonen. Rok później, zaledwie tydzień przed koncertem w Aalborgu, odszedł również Staffan Stråhlman, W związku z potrzebą zdobycia nowego gitarzysty, Lassila zadzwonił do byłego kolegi Lentonena z Road Block – Timo Tolkkiego – z propozycją dołączenia do Stratovarius. Timo zgodził się i razem z nim grupa wyruszyła do Danii. Z czasem Lassila zrezygnował z roli wokalisty, powierzając tę role Tolkkiemu, który stał się głównym wokalistą zespołu. Był to również moment, w którym muzyka grupy stała się bardziej melodyjna oraz zaczęła nawiązywać do muzyki poważnej. W 1987 Finowie intensywnie koncertowali, stworzyli również pierwsze od czasu zmian w składzie demo ( zawierające utwory "Future Shock", "Fright Night" i "Night Screamer". Po koncercie w Tavastia Club (Helsinki) CBS Finland podpisało z zespołem kontrakt. Pojawił się również nowy członek Stratovarius, klawiszowiec Antti Ikonen. W 1988 roku zarejestrowany został pierwszy singiel grupy: Future Shock/Witch Hunt, zaś z początkiem 1989 kolejny: Black Night/Night Screamer. W maju 1989 światło dzienne ujrzał pierwszy pełnowymiarowy album – Fright Night. Przez lato i jesień zespół intensywnie koncertował, wystąpił również na dużym festiwalu Giants Of Rock w Hämeenlinna, dzieląc scenę min. z Anthrax. Pod koniec 1989 z zespołu odszedł basista Jyrki Lentonen.

  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Anthrax (ang. i łac.: dosł. wąglik) – amerykański zespół założony w Nowym Jorku w 1981 roku. Zaliczany obok zespołów Metallica, Slayer i Megadeth do wielkiej czwórki thrash metalu.

  1990–1994[ | edytuj kod]

  Na początku 1990 roku zespół rozpoczął prace nad nowym materiałem, jednak CBS straciło zainteresowanie grupą. Finowie nie poddali się, napisali wiele nowych utworów i ostatecznie postanowili nagrać następcę Fright Night. Z powodu braku kontraktu zespół musiał zarejestrować album na własny koszt. Timo Tolkki, oprócz wokali i gitar, zarejestrował wszystkie partie basu, mimo to iż na zdjęciach i we wkładce albumu pojawił się nowy basista Jari Behm. Wkrótce Jari opuścił grupę z powodu nie pasującego do muzyki Finów stylu. Drugi album nazwany Stratovarius II został wydany tylko w Finlandii na początku 1992 roku. Kasety demo z materiałem zostały rozesłane po całym świecie i Shark Records, po usłyszeniu utworu "Hands Of Time", podpisał kontrakt z zespołem. Ostatecznie album z nową okładką i tytułem – Twilight Time – ukazał się w październiku 1992 roku w całej Europie. Wkrótce wydawnictwo trafiło na rynek japoński, trafiając w ciągu pięciu miesięcy do pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się importowanych płyt w Japonii. Ostatecznie Twilight Time został najlepiej sprzedającym się albumem zagranicznym w Japonii w 1993 roku. Zespół w tym samym roku podpisał kontrakt z JVC Victor Entertainment w Japonii, która wydała w lipcu Twilight Time w swoim ojczystym państwie. W tym samym miesiącu Tolkki wyrusza po raz pierwszy do Japonii w ramach promocji albumu i ma okazje przekonać się o bardzo dużej popularności Stratovarius w tym kraju.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Visions to szósty studyjny album fińskiego zespołu Stratovarius. Stanowi on muzyczną kontynuacje poprzedniego dzieła grupy - Episode, z większym naciskiem na kompozycje power metalowe. Jest to jedno z najbardziej znanych wydawnictw zespołu, często uważane za ich największe osiągnięcie.

  Przez cały rok 1993 zespół pisał i nagrywał nowe utwory. W momencie dołączenia nowego basisty Jari Kainulainena materiał na nowy album był w 70 procentach ukończony. W tym czasie Lassila miał problemy z obiema dłońmi i został wykluczony z nagrywania na 8 tygodni. Nagrywanie zostało zakończone z perkusistą Kingston Wall – Samim Kuoppamäkim. Ostatecznie Dreamspace ukazał się na świecie w lutym i marcu 1994 roku. W lipcu Stratovarius odbył pierwszą trasę po Japonii, grając koncerty w Tokio, Osace i Nagoi. Przed tą trasą zespół zagrał jeden koncert w Finlandii, będący pierwszym występem z nowym basistą.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Yngwie Malmsteen, właśc. Lars Yngve Johann Lannerbäck (ur. 30 czerwca 1963 w Sztokholmie) – szwedzki gitarzysta-wirtuoz heavymetalowy, kompozytor, autor tekstów.

  1994–1998[ | edytuj kod]

  Przez wiosnę i lato 1994 grupa pisała materiał na kolejny album. Tolkki spełnił swoje marzenie i nagrał album solowy Classical Variations and Themes, wydany w październiku 1994. Stratovarius zaś przez całe lato kończył prace nad nowym albumem. W międzyczasie Timo zrezygnował z dzielenia obowiązku gitarzysty i wokalisty. Zespół zatrudnił nowego wokalistę – Timo Kotipelto.

  Elements, Pt. 2 to dziesiąty studyjny album fińskiego zespołu Stratovarius. Muzycznie jest to kontynuacja pierwszej części, zawierająca jednak mniejszą ilość orkiestracji. Nie ma również długich, epickich kompozycji, w odróżnienia od poprzedniczki.Ozzy Osbourne właściwie John Michael Osbourne (ur. 3 grudnia 1948 w Birmingham) – brytyjski wokalista, muzyk i autor tekstów. Wieloletni członek heavymetalowego zespołu Black Sabbath. Od 1980 roku prowadzi karierę solową. Do 2010 roku nagrał dziesięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Na początku XXI w. zyskał status celebryty dzięki udziałowi w reality show The Osbournes. W rankingu 100 Greatest Heavy Metal Vocalists of all time amerykańskiego magazynu muzycznego Hit Parader zajął 8. miejsce. Z kolei w 2009 roku został sklasyfikowany na 10. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.
  .mw-parser-output div.cytat{display:table;padding:0}.mw-parser-output div.cytat.box{margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;border:1px solid #aaa;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote{display:table}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny::before{float:left;content:"";background-image:url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Quote-alpha.png/20px-Quote-alpha.png");background-repeat:no-repeat;background-position:top right;width:2em;height:2em;margin:0.5em 0.5em 0.5em 0.5em}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny>blockquote{border:1px solid #ccc;background:white;color:#333;padding-left:3em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::before{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:bottom;content:"„";padding-right:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::after{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:top;content:"”";padding-left:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin:0 auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  (...) w studio Timo osobno nagrywał wokale, a osobno gitary. Jednak Stratovarius stawał się coraz bardziej popularny, chłopaki grali więcej koncertów i coraz trudniej było śpiewać i grać naraz. Timo nie mógł się w 100% skupić ani na grze ani na śpiewaniu. Poza tym utwory stawały się coraz bardziej pozakręcane. Tak więc Timo postanowił skupić się tylko na grze na gitarze i tak właśnie został zatrudniony Timo Kotipelto.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Intermission – pierwszy album koncertowy heavy metalowego zespołu Dio, wydany w 1986 roku. Album zawiera zapis koncertu z San Diego, nagranego podczas pierwszej części tournee promującego album Sacred Heart.
  Jörg Michael,
  Jens Johansson

  Kotipelto można już usłyszeć na wydanym w marcu 1995, czwartym albumie Finów Fourth Dimension, różniącym się znacznie od ich wcześniejszych propozycji. W ramach jego promocji grupa sukcesywnie koncertowała w Europie i Japonii. Sprzedaż albumu podwoiła sprzedaż Dreamspace. Po trasach koncertowych o odejście z zespołu zostali poproszeni Tuomo Lassila i Antti Ikonen. Głównym powodem był "brak chemii" oraz różnice muzyczne. Tak naprawdę nie potrafili oni zagrać tak, jak wyobrażał sobie gitarzysta. Tolkki i Kotipelto chcieli wnieść muzykę Stratovarius na nowy poziom. W związku z tym do zespołu dołączyli perkusista Jörg Michael (min. Rage, Saxon) i Jens Johansson (Yngwie Malmsteen). Episode okazał się kolejnym muzycznym krokiem naprzód. Stanowił on dawkę melodyjnego, szybkiego, ale również dramatycznego i symfonicznego metalu. Po raz pierwszy wykorzystano 40-osobowy chór i 20-osobową orkiestrę. Następny album, Visions, został wydany w kwietniu 1997 i wspiął się na piąte miejsce fińskich list przebojów. Utrzymywał się również przez 24 tygodnie na fińskim TOP 40. Album promowany był trasą koncertową, podczas której Stratovarius dał występy w Europie, Japonii i Południowej Ameryce. Ostatecznie płyta pokryła się złotem w Finlandii. Sukces ten świętowany był w Tavastia Club (Helsinki) 10 czerwca 1998. Podczas trasy koncertowej został zarejestrowany materiał na pierwszy w historii grupy album "live". Zawierający 2 płyty CD Visions In Europe wydany został pod koniec marca 1998. Był on dużym sukcesem, zarówno komercyjnie, jak i artystycznie.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Kotipelto jest nazwą solowego projektu wokalisty Stratovariusa, Timo Kotipelto, który jest jedynym stałym muzykiem w projekcie. Do współpracy przy każdym albumie zaprasza paru najlepszych muzyków ze świata heavy metalu.

  1998–2001[ | edytuj kod]

  Od kwietnia 1998 roku zespół rozpoczął nagrywanie kolejnego, siódmego albumu studyjnego. Destiny nagrywany był przez wiosnę i lato tego samego roku. Pierwszy singiel SOS, zrealizowany 17 sierpnia, szybko wspiął się na trzecie miejsce najlepiej sprzedających się singli w Finlandii. Destiny zadebiutowało na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się albumów w Finlandii przed oficjalną premierą (5 października 1998). Na początku 1999 płyta pokryła się drugim w historii zespołu złotem. Był to początek sukcesów Stratovarius w tym roku. W fińskim magazynie "SFP" zespół wygrał głosowanie na najlepszy zespół metalowy w Finlandii, zaś teledysk do SOS został wybrany najlepszym metalowym teledyskiem w Finlandii w roku 1998. Po raz drugi Tolkki został wybrany najlepszym muzykiem w kraju. W kategorii "najlepszy zespół" Stratovarius uplasował się na drugim miejscu. Kotipelto zajął drugie miejsce w kategorii "najlepszy wokalista". Destiny i SOS zajęły drugie miejsca w kategoriach: "najlepszy album" i "najlepszy utwór". Tolkki i Kotipelto byli również nominowani w kategorii "Cudowna Osoba". W drugiej połowie 1999 roku grupa rozpoczęła prace nad nowym albumem. Ósme studyjne dzieło Finów było jednym z najbardziej wyczekiwanych produkcji 2000 roku. Infinite został wydany 28 lutego i szybko pokrył się złotem w Finlandii. Zawiera on jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów zespołu, "Hunting High And Low", do którego powstał również teledysk. W ramach promocji albumu grupa odbyła najdłuższą trasę koncertową w historii. Po powrocie z trasy koncertowej pod koniec 2000 roku zespół postanowił zrobić przerwę w działalności na czas nieokreślony.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Po trasie promującej, "Infinite", na którą złożyło się chyba 150 koncertów na całym świecie, byliśmy bardzo wyczerpani. Czuliśmy się po tym wszystkim wypaleni. Nagrywaliśmy też sporo płyt w sumie w dość krótkich odstępach czasowych(...) porozmawialiśmy poważnie i ustaliliśmy, iż zrobimy sobie przerwę.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Elements, Pt. 1 to dziewiąty pełnowymiarowy studyjny album fińskiego zespołu Stratovarius. Muzyka zawarta na nim jest cięższa od poprzedniego wydawnictwa grupy - Infinite, zawiera bardzo dużo orkiestracji i podniosłych fragmentów. Na płycie znajduje się najdłuższy w historii zespołu utwór, trwający 12 minut "Elements". "Fantasia" zaś luźno odnosi się do filmu Niekończąca się opowieść .
  Timo Tolkki,

  Tolkki i Kotipelto wykorzystali przerwę na nagranie solowych albumów. W 2001 roku trudny do zdobycia materiał z singli, utwory bonusowe z różnych wydań regularnych płyt, oraz 4 nowe utwory znalazły się na kompilacji nazwanej Intermission.

  2002–2005[ | edytuj kod]

  Po długiej przerwie, trwającej ponad rok, zespół wrócił w lecie 2002 do studia aby zarejestrować kolejny album. Timo Tolkki napisał bardzo dużo materiału, aż 25 utworów. Zostały one podzielone na dwie płyty, które miały ukazać się w odstępie równego roku. Pierwsza część, zatytułowana Elements, Pt. 1, ukazała się 27 stycznia 2003 roku. Elements, Pt. 2, wbrew zapowiedziom lidera grupy, ukazał się jeszcze w tym samym roku, dokładnie 9 miesięcy później (27 października). Muzyka zaprezentowana na tych wydawnictwach (w szczególności na pierwszej części) stanowiła kolejny krok do przodu zespołu, zawierając wiele elementów symfonicznych.

  Dreamspace to trzeci studyjny album fińskiego zespołu Stratovarius. Jest to również ostatni album, na którym śpiewa Timo Tolkki. Muzyka zaprezentowana na nim stanowi krok do przodu w porównaniu z poprzedzającym go Twilight Time, zarówno kompozytorsko, jak i stylistycznie. Jest to nadal klimatyczny heavy metal, posiadający jednak więcej momentów power metalowych (np. "We Are the Future", "Shattered") oraz progresywnych (np. "Thin Ice", "Dreamspace"), aniżeli pierwsze dwie płyty grupy.Destiny to siódmy studyjny album fińskiego zespołu Stratovarius. Muzyka zawarta na nim stanowi połączenie power metalu i muzyki symfonicznej. Wydawnictwo zawiera jeden z najbardziej znanych utworów grupy: "SOS".

  Moim zdaniem ta płyta raczej zaczyna nowy rozdział. (...) w moim osobistym odczuciu to, co się tutaj znalazło, jest dla nas czymś nowym, czymś na innym poziomie.

  Timo Tolkki,

  W 2004 roku doszło do nieoczekiwanych i nieprzyjemnych dla fanów zespołu wydarzeń. Tolkki przeżywał załamanie psychiczne. Na oficjalnej stronie zespołu pojawiły się różne niestworzone rzeczy wypisywane przez lidera grupy. Z zespołu odeszli perkusista i wokalista. W tym momencie przyszłość zespołu wisiała na włosku:

  Episode – piąty album studyjny fińskiego zespołu Stratovarius. Pojawiają się na nim dwaj nowi członkowie: klawiszowiec Jens Johansson i perkusista Jörg Michael. Episode zawiera zarówno szybkie i melodyjne utwory, jak "Father Time", "Speed Of Light", czy "Tomorrow", jak i utrzymane w średnim tempie, epickie kompozycje (np. "Eternity", "Uncertainty", "Night Time Eclipse"). Muzykę zaprezentowaną na płycie można traktować jako połączenie power metalu z metalem symfonicznym.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Pozwolenie odejść Kotipelto było dużym błędem. Nigdy nie uwalniaj się od wokalisty, to nigdy nie skutkuje. (Letting Kotipelto go was a huge mistake. You never get rid of the singer; it never works.)

  Jens Johansson,

  Gitarzysta zszokował fanów, oświadczając, iż za Kotipelto zatrudni wokalistkę, Katrine. Została nagrana z nią kaseta demo. Jednakże lider nie skupiał się na muzyce, snuł bardzo chaotyczne plany, robił wiele niezrozumiałych rzeczy:

  zaczął mówić brednie. Prawie zdołał zniszczyć zespół nad którym tak ciężko pracował (he started talking insane. He pretty much managed to destroy the band he worked so hard for)

  Timo Tolkki (ur. 3 marca 1966 roku w Klaukkala w Finlandii) jest głównie znany jako były gitarzysta, kompozytor i wokalista fińskiej grupy muzycznej Stratovarius, którą opuścił w roku 2008 zakładając nowy zespół, Revolution Renaissance.Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.
  Jens Johansson,

  Z czasem Tolkki doszedł do siebie. Ostatecznie, po wspólnym spotkaniu muzyków, Stratovarius postanowił kontynuować działanie w dotychczasowym składzie. Prace nad nowym wydawnictwem trwały od listopada 2004 do marca następnego roku. Album został zatytułowany po prostu Stratovarius. Muzyka zaprezentowana na nim była cięższa i mroczniejsza aniżeli wcześniejsze dokonania grupy. Płyta została wydana we wrześniu 2005 roku. Kilka miesięcy przed premierą, w lipcu, odchodzi wieloletni basista grupy, Jari Kainulainen. Powodem był "brak serca" do dalszego grania z zespołem. Jego miejsce objął Lauri Porra, grający min. w solowym zespole Timo KotipeltoKotipelto. Jari zaś 27 sierpnia 2005 stał się basistą Evergrey.

  Stratovarius to 11 studyjny album fińskiego power metalowego zespołu Stratovarius. Jest to ostatnie wydawnictwo na którym zagrał lider i główny kompozytor - Timo Tolkki. Stratovarius powstał po załamaniu psychicznym gitarzysty, przez który zespół omal nie przestał istnieć. Muzyka na nim zawarta jest w większości utworów o wiele cięższa i mroczniejsza, aniżeli na wcześniejszych płytach grupy, co nie spotkało się z ciepłym przyjęciem przez fanów zespołu.Polaris to 12 studyjny album fińskiego zespołu Stratovarius. Jest to pierwsza płyta nagrana bez udziału długoletniego członka formacji, gitarzysty i dotychczasowego lidera grupy Timo Tolkkiego. Na wydawnictwie tym po raz pierwszy zagrał również Lauri Porra, który jest w zespole od 2005 roku. Muzyka zaprezentowana na Polaris to typowe dla Finów połączenie power metalu i muzyki symfonicznej. Jest to powrót do muzyki prezentowanej na pierwszych płytach z udziałem Jörga Michaela i Jensa Johanssona, czyli Episode, Visions i Destiny.

  2006–2009[ | edytuj kod]

  Stratovarius na Wacken Open Air (od lewej: Tolkki, Porra, Kotipelto)

  Przez rok 2006 zespół intensywnie koncertował. Zapowiadany był również nowy album. Podobna sytuacja zaistniała w 2007 roku, zespół zaprezentował nawet nowy utwór, "The Last Night On Earth". Jednak nowy album nie powstał. Natomiast 3 kwietnia 2008 roku Tolkki ogłosił rozwiązanie zespołu. Powodem miały być różnice muzyczne dzielące go i Timo Kotipelto oraz Jörga Michaela, a także napięcia w zespole. Gitarzysta założył nowy zespół, Revolution Renaissance, którego muzyka nawiązuje do albumów Episode i Visions. W sierpniu 2008 roku świat obiegła sensacyjna wiadomość, iż Stratovarius wraca w grono żywych, ale bez swego lidera. Nowym gitarzystą został Matias Kupiainen. Timo Tolkki złożył życzenie wszystkiego najlepszego dla nowego składu grupy. Materiał na 12 album studyjny zespołu powstał jesienią 2008 roku. Ostatecznie Polaris ukazał się 21 maja 2009 roku. Trzy dni później zespół miał wystąpić w Polsce, w klubie Progresja (Warszawa). Jednak koncert został przełożony na bliżej nieokreślony termin z powodów techniczno-logistycznych.

  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Rage (ang "wściekłość") – niemiecki zespół metalowy założony w 1984 jako "Avenger" po wydaniu płyty Prayers of Steel zmienił nazwę na "Rage". Grupa występowała m.in. z Running Wild, U.D.O., Motörhead, Primal Fear, Helloween i Saxon.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Black Sabbath – brytyjski zespół hardrockowy, główny prekursor gatunku heavy metal. Grupa powstała w 1968 jako kwartet założony przez nastoletnich przyjaciół. Jego pierwotny skład tworzyli: Anthony „Tony” Iommi, William „Bill” Ward, John „Ozzy” Osbourne i Terence „Geezer” Butler. Tony Iommi, gitarzysta prowadzący zespołu, uległ wypadkowi, w którym stracił opuszki palców prawej ręki. By grać dalej, skonstruował plastikowe wkładki na palce. Mimo to gra na gitarze wciąż sprawiała mu zbyt wiele bólu, dlatego zmniejszył napięcie strun, strojąc gitarę niżej. W ten sposób zrodziło się, charakterystyczne dla zespołu, oryginalne brzmienie. Nisko grająca gitara, na której powtarzano ciężkie riffy, także ciężko brzmiąca sekcja rytmiczna w połączeniu z dramatycznym, niekiedy histerycznie brzmiącym śpiewem Osbourne’a, nadała muzyce Black Sabbath pesymistyczny nastrój. Dopełniały go ponure teksty, utrzymane zazwyczaj w stylu makabreski, czasem o tematyce ezoterycznej i okultystycznej. Większość utworów grupy z pierwszego okresu jej działalności ma regularną strukturę pieśni trzyczęściowej. Otwierająca część zawiera krótki pasaż instrumentalny i dłuższą partię wokalną. Część druga jest wyłącznie instrumentalna, niekiedy rozbudowana. Część trzecia, zakończona krótką codą jest zwykle wiernym powtórzeniem pierwszej części.
  Infinite – ósmy studyjny album fińskiego zespołu Stratovarius. Jest to pierwsze wydawnictwo w szeregach Nuclear Blast Records. Muzyka na nim zawarta stanowi połączenie muzyki symfonicznej i power metalu. Obok szybkich i bardzo melodyjnych kompozycji, jak "Millennium", "Glory Of The World", czy "Freedom", pojawiają się rozbudowane, epickie utwory ("Infinity", "Mother Gaia"). Płyta ta zawiera również jedną z najsłynniejszych piosenek grupy: "Hunting High and Low". W Finlandii album zadebiutował na pierwszym miejscu list przebojów, na którym był tydzień, oraz utrzymał się w pierwszej czterdziestce przez 9 tygodni.
  Twilight Time – drugi studyjny album fińskiego zespołu Stratovarius. Pierwsze jego wydanie ukazało się w 1991 roku wyłącznie w Finlandii i nosiło inną nazwe: "Stratovarius II", oraz posiadało inną okładke. Twilight Time został wydany w 1992 roku przez Shark Records. Muzyka zawarta na nim to głównie heavy metal przypominający dokonania zespołów NWOBHM z progresywnymi naleciałościami. Utwory "The Hands Of Time" i "Out Of The Shadows" to zaś szybkie, power metalowe kompozycje, typowe dla późniejszych płyt Finów.
  Revolution Renaissance – wielonarodowy zespół heavy metalowy założony przez gitarzystę Timo Tolkkiego po rozpadzie zespołu Stratovarius w 2008 roku. |Tolkki, założyciel Stratovariusa postanowił rozwiązać zespół z powodu problemów z wokalistą Timo Kotipelto i perkusistą Jörgiem Michaelem. Założył Revolution Renaissance, aby odtworzyć ducha albumu Visions Stratovariusa. W nagraniu albumu New Era wzięli udział następujący muzycy: wokaliści Michael Kiske (Helloween, Ill Prophecy, Place Vendome, Supared), Tobias Sammet (Edguy, Avantasia) i Pasi Rantanen (Thunderstone), basista Pasi Heikkilä (45 Degree Women), klawiszowiec Joonas Puolakka oraz perkusista Mirka Rantanen (Thunderstone). 24 lipca 2011 Timo Tolkki ogłosił rozwiązanie zespołu.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.15 sek.