• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stowarzyszenie Zawodowych Szachistów

  Przeczytaj także...
  Turnieje międzystrefowe FIDE stanowiły drugi etap (pomiędzy turniejami strefowymi a turniejem lub meczami pretendentów) eliminacji, których celem było wyłonienie przeciwnika dla mistrza i mistrzyni świata w szachach.Weselin Topałow, bułg. Веселин Топалов (ur. 15 marca 1975 w Ruse) – bułgarski arcymistrz, mistrz świata w szachach w latach 2005–2006.
  System pucharowy (rozgrywki pucharowe) – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach między uczestnikami. Uczestnicy rozgrywają mecze (gry) pomiędzy sobą, po których zwycięzca kwalifikuje się do dalszych gier, pokonany odpada z rywalizacji. Ten sposób prowadzenia zmagań nazywany jest również systemem knock-out.

  Stowarzyszenie Zawodowych Szachistów (ang. Professional Chess Association – PCA) – organizacja szachowa założona przez Garriego Kasparowa i Nigela Shorta w 1993 roku.

  Stowarzyszenie powstało wskutek niezaakceptowania przez Kasparowa i Shorta warunków finansowych dotyczących meczu o mistrzostwo świata, zaproponowanych przez ówczesnego prezydenta FIDE, Florencio Campomanesa. Głównym punktem spornym był zapis w regulaminie, zapewniający FIDE znaczną część funduszu nagród. Arcymistrzowie uważali, iż fundusz ten powinien być w całości podzielony pomiędzy uczestników meczu. W wyniku sporu nie przystąpili do zorganizowanego przez FIDE meczu i zostali z tej organizacji wykluczeni (mecz rozegrali wówczas Anatolij Karpow i Jan Timman).

  Jan Hendrik Timman (ur. 14 grudnia 1951 w Amsterdamie) – holenderski arcymistrz, w latach 80. XX wieku czołowy szachista świata.Mecze pretendentów FIDE stanowiły trzeci i najwyższy szczebel eliminacji (po turniejach strefowych i międzystrefowych) wyłaniających przeciwnika dla mistrza świata w szachach (jedyny wyjątek miał miejsce w roku 1996, gdy finałowy mecz pretendentów był zarazem spotkaniem o mistrzostwo świata).

  Po wykluczeniu z FIDE Kasparowa i Shorta zorganizowali oni w roku 1993 w Londynie mecz, zakończony zwycięstwem Kasparowa w stosunku 12½ – 7½. W kolejnych dwóch latach PCA zorganizowało częściowo wzorowany na rozgrywkach FIDE cykl wyłonienia przeciwnika dla mistrza świata, składający się z turnieju międzystrefowego oraz meczów pretendentów, których zwycięzcą został Viswanathan Anand. W rozegranym w roku 1995 w Nowym Jorku drugim meczu o mistrzostwo świata PCA Garri Kasparow obronił tytuł, pokonując Ananda w stosunku 10½ – 7½. Kolejnego cyklu rozgrywek nie udało się już zorganizować w wyniku rezygnacji firmy Intel ze sponsorowania PCA. W roku 1996 stowarzyszenie zawiesiło działalność.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Władimir Kramnik, ros. Владимир Борисович Крамник (ur. 25 czerwca 1975 w Tuapse) – rosyjski szachista, mistrz świata organizacji Braingames (następcy PCA) od 2000 roku. Zdobywca zunifikowanego tytułu Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) w 2006 roku.

  Powstanie PCA i organizacja konkurencyjnego meczu o tytuł mistrza świata spowodowało rozłam w szachowym świecie. W wyniku organizowania przez FIDE kontrowersyjnych rozgrywek pucharowych oraz faktu, iż nie uczestniczyli w nich ani Garri Kasparow, ani Władimir Kramnik (który pokonał Kasparowa w roku 2000 w meczu rozegranym pod auspicjami organizacji Braingames), nie było jednomyślności, kto oficjalnie jest najsilniejszym szachistą świata. Dopiero zjednoczeniowy mecz pomiędzy Władimirem Kramnikiem i mistrzem świata FIDE Weselinem Topałowem, który odbył się w roku 2006 w Eliście doprowadził do wyłonienia jednego oficjalnego mistrza świata, którym został Kramnik.

  Elista (ros. Элиста, kałm. Элст, Elst) – miasto na terytorium Federacji Rosyjskiej, ośrodek administracyjny i stolica republiki Kałmucji, ok. 102,5 tys. mieszkańców (2008). Ważny regionalny węzeł transportowy i port lotniczy.Arcymistrz – tytuł nadawany szachistom przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) za wyniki sportowe. Wyróżniony szachista ma prawo dożywotnio posługiwać się tym tytułem. Na oznaczenie tytułu używa się polskiego skrótu am lub międzynarodowego GM (ang. grandmaster) oraz analogicznie dla kobiet amk i WGM.

  Przypisy

  1. 1993 Kasparov - Short PCA Title Match. [dostęp 2009-08-10].
  2. 1995 Kasparov - Anand PCA Title Match. [dostęp 2009-08-10].
  3. 2000 Kramnik - Kasparov. [dostęp 2009-08-10].

  Linki zewnętrzne[]

 • World Chess Championship: FIDE/PCA Chronology (ang.)
 • World Chess Championship: 2000 Braingames (ang.)
 • Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Anatolij Karpow, ros. Анатолий Евгеньевич Карпов (ur. 23 maja 1951 w mieście Złatoust) – rosyjski arcymistrz szachowy, sędzia i trener szachowy, dwunasty mistrz świata (w latach 1975–1985).
  Garri Kimowicz Kasparow, ros. Гарри Кимович Каспаров, właśc. Garrik Weinstein (ur. 13 kwietnia 1963 w Baku) – rosyjski szachista, trener szachowy (FIDE Senior Trainer od 2009) i polityk ormiańsko-żydowskiego pochodzenia, mistrz świata w latach 1985–1993, kandydat na prezydenta Rosji w 2008 roku, lider Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego.
  Międzynarodowa Federacja Szachowa (fr. Fédération Internationale des Échecs, FIDE) – utworzona 20 lipca 1924 roku w Paryżu organizacja międzynarodowa zrzeszająca narodowe związki szachowe z całego świata, w tym Polski Związek Szachowy. Mottem FIDE jest Gens una sumus (łac. Jesteśmy jedną rodziną). Od roku 1995 na czele FIDE stoi Kirsan Ilumżynow, prezydent rosyjskiej republiki autonomicznej Kałmucji.
  Florencio Campomanes (ur. 22 lutego 1927 w Manili, zm. 3 maja 2010 w Baguio) – filipiński szachista i działacz szachowy, piąty prezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) w latach 1982–1995, sędzia klasy międzynarodowej od 1958 roku.
  Viswanathan Anand (ur. 11 grudnia 1969 w Madrasie) – indyjski szachista, mistrz świata FIDE w latach 2000–2002 oraz od 2007 roku.
  Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.