• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stosstrupp Adolf Hitler

  Przeczytaj także...
  Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.Ulrich Graf (ur. 6 lipca 1878 roku w Bachhagel, zm. 3 marca 1950 roku w Monachium) – Brigadeführer SS, członek NSDAP, osobisty ochroniarz Adolfa Hitlera w okresie jego dojścia do władzy.
  Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) – niemiecka partia polityczna, zwana potocznie nazistowską, sprawująca totalitarną władzę w III Rzeszy w latach 1933–1945 z Adolfem Hitlerem jako kanclerzem Rzeszy (od 30 stycznia 1933), a od sierpnia 1934 Führerem i kanclerzem Rzeszy. Podczas norymberskich procesów korpusu kierownictwa politycznego została uznana za organizację zbrodniczą odpowiedzialną za szereg zbrodni przeciwko ludzkości.
  Członkowie Stosstrupp Adolf Hitler. Monachium, 1923

  Stosstrupp Adolf Hitler, pisownia alternatywna: Stoßtrupp Adolf Hitler (Oddział uderzeniowy Adolfa Hitlera, Oddział szturmowy Adolf Hitler) – organizacja powołana do ochrony Adolfa Hitlera, istniejąca w 1923.

  SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP, pol. "eskadra ochronna NSDAP") – paramilitarna i początkowo elitarna niemiecka formacja nazistowska, podległa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).Julius Schreck (ur. 13 lipca 1898 w Monachium, zm. 16 maja 1936, tamże) – kierowca i ochroniarz Adolfa Hitlera, pierwszy dowódca Schutzstaffeln (SS). Był jednym z najbardziej zaufanych towarzyszy Hitlera.

  Historia[ | edytuj kod]

  Hitler (ur. w 1889, zm. w 1945), lider Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) już w 1921 zdał sobie sprawę, że w partii tworzył się ośrodek niezależny od jego rozkazów. W sierpniu 1921 zostały utworzone partyjne bojówki Sturmabteilung (SA), używane m.in. do rozbijania wieców komunistycznych i do rozprawiania się z przeciwnikami NSDAP, jednak faktycznie podlegały one rozkazom Ernsta Röhma i miały służyć osobistym dążeniom Röhma do władzy. Hitler nie ufał SA-manom. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo, Hitler zaczął otaczać się najbardziej oddanymi sobie zwolennikami. Z ich grona w marcu 1923 powstała Stabswache (Warta sztabowa), powołana do ochrony Hitlera przed wrogami zewnętrznymi, ale również przed wewnętrznymi. Po kilku tygodniach, w maju Stabswache została zreorganizowana i przekształcona w Stosstrupp Adolf Hitler, pod dowództwem Josepha Berchtolda, grupę większą i bardziej sformalizowaną. Członkami oddziału byli m.in. Josef Dietrich i Ulrich Graf. Ich posłuszeństwo było bezwzględne, a rozkazy otrzymywali wyłącznie i bezpośrednio od Hitlera. Całym ich zadaniem było zapewnienie mu bezpieczeństwa. Na czarnych czapkach nosili znak trupiej główki: „Jako ostrzeżenie dla wrogów i znak dla naszego wodza, że jesteśmy gotowi oddać życie za jego sprawę”. Członkowie Stabswache, jak i Stosstrupp Adolf Hitler zostali zwerbowani w monachijskiej piwiarni z kręgielnią Torbräu. Oddział był uzbrojony w rewolwery i gumowe pałki. „Chrzest bojowy” grupy miał miejsce podczas nieudanego zamachu stanupuczu monachijskiego z 8 na 9 listopada 1923, kiedy zginęło 5 członków oddziału. Po puczu Stosstrupp Adolf Hitler został zdelegalizowany, a Hitler uwięziony w zakładzie karnym Landsberg. W kwietniu 1925 Hitler zlecił Juliusowi Schreckowi sformowanie nowej gwardii przybocznej i wówczas zostały utworzone Schutzstaffel (SS), złożone na początku z ośmiu byłych członków Stosstrupp Adolf Hitler.

  Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.Pucz monachijski (niem. Hitlerputsch – pucz Hitlera, Hitler-Ludendorff-Putsch – pucz Hitler-Ludendorff, Bürgerbräu-Putsch – pucz Bürgerbräu), zwany też puczem piwiarnianym – nieudana próba przeprowadzenia zamachu stanu w Republice Weimarskiej przez Adolfa Hitlera i gen. Ericha Ludendorffa, zorganizowana w nocy z 8 na 9 listopada 1923 roku w Monachium przy pomocy bojówek partyjnych SA; zakończona rozwiązaniem Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) i skazaniem Hitlera na pięć lat więzienia.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nigel Cawthorne: Historia SS. Legiony śmierci w służbie Hitlera, wyd. polskie 2012, s. 16.
  2. Heinz Höhne: Zakon trupiej czaszki, wyd. polskie 2006, s. 31.
  3. Karol Grünberg: SS Gwardia Hitlera, wydanie 1994, s. 18-23.
  4. Adrian Weale: SS Historia pisana na nowo, wyd. polskie 2012 r., s. 25.
  5. Chris McNab SS 1923-1945. Fakty, liczby i dane statystyczne, wyd. 2011, s. 16
  6. Guido Knopp: SS przestroga historii, wyd. 2004, s. 22-23.
  7. Heinz Höhne: Zakon trupiej czaszki, wyd. polskie 2006, s. 34.
  8. Martin Kitchen: Trzecia Rzesza. Charyzma i wspólnota, wyd. polskie 2012, s. 273.
  Joseph Berchtold (ur. 6 marca 1897 w Ingolstadt, zm. 23 sierpnia 1962), dowódca SS (Reichsführer-SS) w latach 1926-1927.Totenkopf − niemieckie słowo oznaczające "trupią głowę" lub "głowę śmierci", używane w celu opisania wojskowych insygniów przedstawiających czaszkę na tle skrzyżowanych kości.
  Warto wiedzieć że... beta

  Karol Grünberg (ur. 23 marca 1923 w Drohobyczu, zm. 6 sierpnia 2012) − polski historyk XX wieku, profesor doktor habilitowany, specjalizujący się w szczególności w problematyce stosunków niemiecko-radzieckich, radziecko-polskich oraz polsko-ukraińskich; autor książek dotyczących hitleryzmu oraz wielokrotnie wznawianych biografii Adolfa Hitlera.
  Sturmabteilung (SA, niem. Die Sturmabteilungen der NSDAP, pol. Oddziały Szturmowe NSDAP) – utworzone w 1920 roku bojówki do ochrony zgromadzeń partyjnych, a następnie oddziały masowej organizacji wojskowej Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). Sturmabteilung było głównym narzędziem terroru niemieckiej partii nazistowskiej w walce z bojówkami i sympatykami innych ugrupowań politycznych (głównie komunistami). Po tzw. nocy długich noży z 29 na 30 czerwca 1934, kiedy w wyniku walk wewnątrzpartyjnych wymordowano jej przywódców, straciła na znaczeniu na rzecz Schutzstaffel (SS). Od barwy umundurowania SA były zwane brunatnymi koszulami.
  Więzienie Landsberg – zakład karny położony w mieście Landsberg am Lech na południowym zachodzie Bawarii, około 65 km na zachód od Monachium i 35 km na południe od Augsburga.
  Guido Knopp (ur. 29 stycznia 1948 roku w Treysa, obecnie część Schwalmstadt) – niemiecki dziennikarz, historyk i pisarz. Powszechnie znany jako twórca telewizyjnych programów historycznych, głównie dotyczących Trzeciej Rzeszy i narodowego socjalizmu.
  Josef „Sepp” Dietrich (ur. 28 maja 1892 w Hawangen, zm. 21 kwietnia 1966 w Ludwigsburgu) – SS-Oberstgruppenführer i generał pułkownik Waffen-SS (nr w NSDAP – 89105, nr w SS – 1177), zbrodniarz wojenny.
  Ernst Röhm (ur. 28 listopada 1887 w Monachium, zm. 1 lipca 1934 tamże) – oficer niemiecki, jeden z czołowych działaczy Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), założyciel i dowódca SA.
  Zamach stanu (przewrót, pucz – niem. Putsch, hiszp. golpe de estado, fr. coup d’État) – niezgodne z porządkiem konstytucyjnym, często z użyciem siły (zbrojny zamach stanu), przejęcie władzy politycznej w państwie przez jednostkę lub grupę osób. Jest pogwałceniem normalnego toku życia politycznego i porządku instytucjonalnego. Do niedawna w wielu krajach Ameryki Łacińskiej i Afryki zamach stanu był najczęściej spotykaną metodą zmiany rządu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.