• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Storsjön

  Przeczytaj także...
  Historyczna kraina Szwecji (szw. landskap) to część Szwecji, która pojawiła się w którymś z dawniejszych podziałów politycznych tego kraju. Ze względu na dużą stabilność władzy w tym rejonie świata zwykle krainy historyczne wyróżniają się odrębnym charakterem kulturowym i geograficznym przy czym jednocześnie wielu ludzi współcześnie identyfikuje się z nimi. Główna reforma podziału terytorialnego Szwecji miała miejsce w roku 1634. W roku tym Axel Oxenstierna zastąpił stary podział nowym podziałem na regiony. Podział Oxenstierny dotyczył także Finlandii i zachował się tam do roku 1997, mimo iż kraje te nie stanowią jednego organizmu państwowego od 1809.Gmina Östersund (szw. Östersunds kommun) – jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Jämtland, siedzibą jej władz jest Östersund.
  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.

  Storsjönjezioro w Szwecji, położone w środkowej części krainy historycznej (landskap) Jämtland w granicach gmin Åre, Berg, Krokom i Östersund. Jest piątym pod względem powierzchni jeziorem Szwecji (464 km²).

  Lustro wody położone jest na wysokości ok. 292 m n.p.m. Głębokość maksymalna dochodzi do 74 m, średnia wynosi 17,3 m. Przez jezioro Storsjön przepływa rzeka Indalsälven. Na jeziorze znajdują się liczne wyspy, z których największą jest Frösön. Na wschodnim brzegu jeziora położony jest Östersund.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

  Według legend jezioro Storsjön zamieszkuje potwór Storsjöodjuret. Pierwszy znany przekaz o stworze pochodzi z 1635 r.

  Przypisy

  1. SMHI: Storsjön i Jämtland (szw.). [dostęp 2015-02-02].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Gmina Åre (szw. Åre kommun) – jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Jämtland, siedzibą jej władz jest Åre.Frösön – największa wyspa na jeziorze Storsjön w szwedzkiej prowincji historycznej (landskap) Jämtland, położona na zachód od centrum Östersund. Powierzchnia wyspy wynosi 40,66 km².  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.
  Jämtland – prowincja historyczna (landskap) w środkowej Szwecji, położona w południowo-zachodniej części Norrland. Graniczy od południa z Medelpad i Härjedalen, od zachodu z norweskim Trøndelag, od północnego-wschodu z Lappland oraz od wschodu z Ångermanland. Do czasu przegranej Danii w wojnie szwedzko-duńskiej i kończącym ją Traktacie w Brömsebro w 1645 wchodziła w skład Norwegii.
  Gmina Berg (szw. Bergs kommun) – jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Jämtland, siedzibą jej władz jest Svenstavik.
  Östersund – miasto położone w środkowej części Szwecji w prowincji Jämtland na wschodnim wybrzeżu jeziora Stor.
  Gmina Krokom (szw. Krokoms kommun) – jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Jämtland, siedzibą jej władz jest Krokom.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.