• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stopień Wodny Kościuszko

  Przeczytaj także...
  Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zabytkowy kościół rzymskokatolicki wraz z eremem oo. kamedułów znajdujący się w Krakowie przy al. Konarowej 1, na Bielanach.
  Jaz – budowla hydrotechniczna wybudowana w poprzek rzeki lub kanału piętrząca wodę, w celu utrzymania stałego poziomu rzeki dla celów żeglugowych lub (w ograniczonym zakresie) zabezpieczenia przed powodzią, zaopatrywania w wodę oraz do celów energetycznych. Równolegle do jazu czasami buduje się też śluzy umożliwiające żeglugę poniżej jazu i przepławki dla ryb.
  Widok z autostrady w stronę zachodnią

  Stopień wodny Kościuszkostopień wodny na Wiśle znajdujący się w gminie Liszki, tuż przy zachodniej granicy Krakowa, otwarty w 1990 roku.

  Most nad stopniem wodnym ma 183,6 metra długości i 24,8 metra szerokości. Ma 5 przęseł. Przez most przeprowadzona jest zachodnia obwodnica Krakowa w ciągu autostrady A4 (E40).

  Na hydrotechniczne elementy stopnia wodnego składają się trójprzęsłowy jaz (szerokość przęsła 32 metry), śluza dł. 190 m, szer. 12 m, wys. podnoszenia 3,7 m, spad 4,4 metra, zapora ziemna, sterownia, przepławka dla ryb oraz mała elektrownia wodna (o mocy 3 MW).

  Obwodnice Krakowa – historyczne, współczesne, jak i projektowane ciągi ulic i dróg pierścieniowo otaczających centrum Krakowa. Stanowią one zespół czterech koncentrycznych obwodnic miasta.Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.

  Stopień wodny Kościuszko jest jednym z elementów kaskady Górnej Wisły – poprzedza go stopień wodny Łączany, a kolejnym jest stopień wodny Dąbie.

  Tuż za stopniem wodnym w 2002 r. wybudowano krakowski tor kajakarstwa górskiego, do którego w 2004 r. poprowadzono drogę rowerową z Krakowa.

  Z mostu rozpościera się piękny widok w kierunku klasztoru na Bielanach (w kierunku wschodnim) oraz opactwa w Tyńcu (w kierunku zachodnim).

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Szlak rowerowy bulwarów wiślanych - szlak rekreacyjny, który zaczyna się w Tyńcu i prowadzi przez Kraków do Niepołomic. Stanowi część europejskiej drogi rowerowej EuroVelo 4.

  W 2007 r. rozpoczęto gruntowną przebudowę mostu (związaną z przebudową autostrady A4). Podczas przebudowy wybudowano obok także kładkę pieszo-rowerową.

  Od 2009 r. przez śluzę przebiega trasa tramwaju wodnego z centrum Krakowa do Tyńca.


  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
  Przepławka – budowla rzeczna lub urządzenie stosowane na stopniach wodnych (przy zaporach wodnych, jazach), mające za zadanie umożliwić rybom w okresie tarła wędrówkę wzdłuż rzeki. Jest to zazwyczaj układ basenów ustawionych na różnych poziomach, tworzących system stopni, oddzielonych ściankami z zamykanymi otworami. Z innych rozwiązań technicznych mogą to być rynny ograniczające prędkość przepływu wody lub podnoszone komory, ewentualnie sieci.
  Gmina Liszki – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim. Gmina położona jest bezpośrednio przy zachodniej granicy miasta Krakowa.
  Kładka pieszo-rowerowa przy stopniu wodnym Kościuszko – przeprawa na Wiśle wybudowana w ciągu autostrady A4 przy stopniu wodnym Kościuszko, wybudowana nakładem i staraniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
  Wat – jednostka mocy lub strumienia energii w układzie SI (jednostka pochodna układu SI), oznaczana symbolem W. Nazwa wat pochodzi od nazwiska brytyjskiego inżyniera i wynalazcy Jamesa Watta.
  Klasztor benedyktynów w Tyńcu wraz z Kościołem św. Piotra i św. Pawła – opactwo benedyktynów w Tyńcu w granicach Krakowa, w jego południowo-zachodniej części.
  Zapora wodna – rodzaj budowli hydrotechnicznej, bariera przegradzająca dolinę rzeki w celu spiętrzenia wody, zwykle betonowa, żelbetowa lub ziemna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.