• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stolpen

  Przeczytaj także...
  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.Anna Konstancja von Brockdorf, hrabina Cosel (ur. 17 października 1680 w Depenau, w Holsztynie, zm. 31 marca 1765 w Stolpen) – faworyta króla Polski i elektora Saksonii Augusta Mocnego.
  Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).

  Stolpen (pol. hist. Słupno) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Sächsische Schweiz-Osterzgebirge. Leży pomiędzy Budziszynem a Dreznem. Do 31 lipca 2008 miasto leżało w powiecie Sächsische Schweiz.

  Pierwsze informacje o mieście jako o twierdzy granicznej na skrzyżowaniu szlaków handlowych pojawiają się w XII wieku.

  Okręg administracyjny Drezno (niem. Direktionsbezirk Dresden) - jeden z dawnych trzech tego typów okręgów w Saksonii. Okręg powstał 1 sierpnia 2008 jako następstwo rejencji Drezno w wyniku reformy administracyjnej kraju związkowego. Jednostka została zlikwidowana 1 marca 2012 roku. Siedziba administracyjna okręgu znajdowała się w Dreźnie.Sloup v Čechách – gmina w Czechach, w powiecie Czeska Lipa, w kraju libereckim. Według danych z dnia 1 stycznia 2013 liczyła 728 mieszkańców.
  zamek Stolpen
  Dom przysłupowy w Stolpen-Helmsdorf

  Zabytki[]

 • Rynek z ratuszem wzniesionym w 1549 roku
 • Apteka pod Lwem z 1710 roku
 • Kurfürstliches Amthaus (Dom elektorski) wybudowany w 1673 roku
 • Kościół miejski wybudowany w 1490 roku na wcześniejszych fundamentach romańskich w stylu pierwotnie gotyckim, odbudowany w stylu barokowym po pożarze z 1723 roku
 • Zamek Stolpen – Dominantą przestrzenną zabytkowego miasta jest, pozostający w częściowej ruinie, wybudowany na bazaltowej skale monumentalny zamek (pierwsza wzmianka z 1089), z którym związane są ściśle losy hrabiny Cosel.
 • Osoby urodzone w Stolpen[]

 • Picander – właściwie Christian Friedrich Henrici ur. 14 stycznia 1700 w Stolpen – niemiecki poeta i librecista wielu kantat Johanna Sebastiana Bacha napisanych w Lipsku.
 • Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

  Sipplingen – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Bodensee-Oberschwaben, w powiecie Jezioro Bodeńskie, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Überlingen.Hilzingen – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Hochrhein-Bodensee, w powiecie Konstancja.
 • Amöneburg, Hesja
 • Garching an der Alz, Bawaria
 • Hilzingen, Badenia-Wirtembergia
 • Jockgrim, Nadrenia-Palatynat
 • Sipplingen, Badenia-Wirtembergia
 • Sloup v Čechách, Czechy
 • Przypisy

  1. Mapa Polski 1:500 000 Wojskowy Instytut Geograficzny Sztabu Generalnego W.P., Warszawa 1947 [1]
  2. Przewodnik Łużyce, Drezno, Miśnia, Saska Szwajcaria, Góry Żytawskie, Spreewald. s. 59-63.
  3. Historischer Führer Stätten und Denkmale der Geschichte in den Bezirken Dresden, Cottbus. Leipzig, Jena, Berlin: Urania Verlag, 1988. ISBN 3-332-00234-1.
  4. Zamek Stolpen.

  Bibliografia[]

 • Ben Budar: Przewodnik Łużyce, Drezno, Miśnia, Saska Szwajcaria, Góry Żytawskie, Spreewald. Katowice: Wydawnictwo "Śląsk", 1975, s. 59-63.
 • Zamek Stolpen. Seria: Monumenty & Ludzie. ISBN 978-3-939609-58-2.
 • Zamek Stolpen – średniowieczny zamek usytuowany w miejscowości Stolpen, pozostający częściowo w ruinie. Mieści się na wzgórzu o wysokości 356 metrów n.p.m..Nadrenia-Palatynat (niem. Rheinland-Pfalz, w skrócie RP lub RLP) – kraj związkowy w południowo-zachodnich Niemczech. Założony został w 1947 r. Stolicą kraju związkowego jest Moguncja.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Picander, właśc. Christian Friedrich Henrici (ur. 14 stycznia 1700 w Stolpen, zm. 10 maja 1764) – niemiecki poeta i librecista wielu kantat Jana Sebastiana Bacha napisanych w Lipsku. Studiował prawo w Wittenberdze i Lipsku, najprawdopodobniej pracując później w zawodzie.
  Dom przysłupowy (dom łużycki, niem. Umgebindehaus, czes. podstávkový dům) − typ budownictwa ludowego występujący na pograniczu Czech, Niemiec i Polski.
  Amöneburg – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Gießen, w powiecie Marburg-Biedenkopf. Leży na wzgórzu otaczając kościół św. Jana (St. Johann) z XII wieku.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Powiat Sächsische Schweiz (niem. Landkreis Sächsische Schweiz) - były powiat w rejencji Drezno, w niemieckim kraju związkowym Saksonia. W związku z reformą administracyjną Saksonii powiat Sächsische Schweiz połączył się z powiatem Weißeritz tworząc powiat Sächsische Schweiz-Osterzgebirge.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Jockgrim – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Germersheim, siedziba gminy związkowej Jockgrim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.