Stolica - czasopismo
Podstrony: 1 [2] [3]
Waldemar Łysiak (ur. 8 marca 1944 w Warszawie) (używał następujących pseudonimów literackich Valdemar Baldhead, Archibald, Mark W. Kingden, Rezerwowy Ł.) – polski pisarz i publicysta, architekt, napoleonista, bibliofil.Andrzej Szomański (ur. 6 czerwca 1930, zm. 29 października 1987) – polski historyk, publicysta, polityk. Działacz opozycji w okresie PRL, więziony z przyczyn politycznych. Współzałożyciel Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, założyciel Konfederacji Polski Niepodległej. Używał pseudonimu Zdzisław Kutnowski.
Stolica – tygodnik ilustrowany założony w 1946 w Warszawie, zajmujący się tematyką warszawską, pierwszy na świecie tygodnik poświęcony jednemu miastu. W latach 1951–1952 pismo ukazywało się jako dwutygodnik. Obecnie wydawane jako miesięcznik.
Archiwalne numery „Stolicy” stanowią bogate źródło informacji o Warszawie drugiej połowy XX wieku, jej mieszkańcach, historii, zabytkach i kulturze.
Historia[ | edytuj kod]
Protoplastą „Stolicy” był tygodnik „Skarpa Warszawska”, ukazujący się od października 1945 do października 1946, wydawany przez Biuro Odbudowy Stolicy (BOS) pod hasłem Odbudowa miasta i człowieka.
Pierwszy numer ukazał się 3 listopada 1946 z podtytułem „Warszawski Tygodnik Ilustrowany”. Pierwsza siedziba redakcji znajdowała się przy ul. Chocimskiej 31/33 (w tym samym budynku, co BOS), a tygodnik był drukowany w Drukarni Państwowej nr 1 przy ul. Tamka 3. Początkowo wydawcą była Naczelna Rada Odbudowy Warszawy, a od 1 stycznia 1955 tygodnik był wydawany przez RSW „Prasa” i „Prasa–Książka–Ruch”. Czasopismo ukazywało się do końca grudnia 1989 (nr 50-51/1989). Oficjalnie powodem likwidacji było wycofanie się z dotowania deficytowego pisma przez RSW „Prasa–Książka–Ruch”. Tygodnik przestał istnieć 1 grudnia 1990.
„Stolica” publikowała artykuły dotyczące historii i współczesnych wydarzeń miasta (m.in. stała rubryka Notatnik Warszawski), wspomnienia osób związanych z Warszawą, a także organizowała liczne akcje społeczne (m.in. wspierała odbudowę Zamku Królewskiego). W ramach akcji Otwarte szkatuły publikowała dokumenty i wspomnienia nadsyłane przez czytelników. Od 1971 przyznawała nagrodę Homo Varsoviensis za wybitne zasługi dla Warszawy.
Z Chocimskiej 31/33 siedziba redakcji została przeniesiona pod adres ul. Marszałkowska 8, do lokalu należącego przed wojną do właściciela fabryki „Dobrolin”. W 1988 nakład „Stolicy” wynosił 35 tys. egzemplarzy.
Od kwietnia 2006 ukazuje się jako miesięcznik z podtytułem „Warszawski Magazyn Ilustrowany”, przy zachowaniu numeracji ze starej „Stolicy” i dotychczasowego numeru ISSN. Redakcja korzysta z archiwalnych numerów dawnego tygodnika „Stolica” oraz z materiałów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.
Podstrony: 1 [2] [3]