• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stoke-on-Trent

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Supermarine Spitfire — brytyjski, jednomiejscowy myśliwiec zbudowany w wytwórni Supermarine w Southampton w Anglii. Jeden z najsłynniejszych używanych podczas II wojny światowej samolotów bojowych, na którym walczyli również Polacy.
  Slash, właśc. Saul Hudson (ur. 23 lipca 1965 w Londynie) – brytyjski gitarzysta rockowy. Zasłynął przede wszystkim z występów z grupą Guns N’ Roses, której był członkiem w latach 1985–1996. Od 2003 roku jest gitarzystą formacji Velvet Revolver. Współpracował także z Michaelem Jacksonem, owocem ich współpracy były utwory: „Black or White”, „Give In to Me”, „D.S.” oraz „Morphine”. Jak sam przyznaje duży wpływ na jego grę na gitarze miał Jimi Hendrix.
  Stoke-on-Trent montage.jpg

  Stoke-on-Trent – miasto i dystrykt (unitary authority) w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie ceremonialnym Staffordshire, nad rzeką Trent. W 2011 roku dystrykt liczył 249 008 mieszkańców.

  Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu ceramicznego, stanowiąc centrum regionu zwanego The Potteries.

  Dart, rzutki, lotki (ang. Darts) – gra, a raczej różne powiązane ze sobą gry, w których celem jest trafianie niewielkimi lotkami w tarczę zawieszoną na ścianie. Przez lata korzystano z różnych tarcz i różnych zasad. Dziś określenie "dart" kojarzone jest głównie ze standaryzowaną grą, posiadającą specyficzną tarczę i ustalone zasady.Philip Douglas Taylor (ur. 13 sierpnia 1960 w Stoke-on-Trent, Anglia) - angielski darter, najbardziej utytułowany reprezentant tej dyscypliny sportu w historii. Jest piętnastokrotnym mistrzem świata obydwu federacji, ponadto zwyciężył w łącznie ponad 75 turniejach. Jego pseudonim to The Power.

  Znane osoby związane z miastem[]

 • Robbie Williams – piosenkarz
 • Slash – gitarzysta zespołów Guns N' Roses, Slash’s Snakepit i Velvet Revolver
 • Edward J. Smith – kapitan Titanica
 • Reginald Joseph Mitchell – twórca Supermarine’a Spitfire’a
 • Phil Taylordarter, wielokrotny mistrz świata
 • Adrian Lewisdarter, mistrz świata
 • Stanley Matthews – piłkarz, pierwszy zdobywca złotej piłki w Europie
 • John Wain – poeta, powieściopisarz i krytyk literacki
 • Hugh Dancy – aktor
 • Sid Glover – gitarzysta zespołu Heaven's Basement
 • Miasta partnerskie[]

 • Niemcy Erlangen
 • Francja Limoges
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona miasta
 • Robbie Williams, właściwie Robert Peter Williams (ur. 13 lutego 1974 w Stoke-on-Trent w środkowej Anglii) – brytyjski wokalista, członek zespołu Take That.The Potteries (również Staffordshire Potteries) – kraina geograficzno-historyczna w Anglii, w północnej części hrabstwa Staffordshire, obejmująca miasto Stoke-on-Trent oraz jego najbliższe okolice. Historycznie do krainy należało sześć miast – Burslem, Fenton, Hanley, Longton, Stoke i Tunstall, które w 1910 roku zostały połączone w obecne Stoke-on-Trent. Obszar ten słynie z produkcji ceramiki, skąd wzięła się jego nazwa (ang. pottery – warsztat ceramiczny).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sir Stanley Matthews (ur. 1 lutego 1915 w Hanley, zm. 23 lutego 2000), angielski piłkarz, prawoskrzydłowy. Pierwszy zdobywca Złotej Piłki tygodnika France Football.
  RMS Titanic – brytyjski transatlantyk typu Olympic, angielskiego towarzystwa okrętowego White Star Line (formalnie, od 1902 r., pod kontrolą amerykańskiego holdingu Juniusa Pierponta Morgana - International Mercantile Marine (IMM)).
  John Barrington Wain (ur. 14 marca 1925, zm. 24 maja 1994) - poeta, powieściopisarz i krytyk angielski. Przez większość życia pracował jako dziennikarz - wolny strzelec oraz jako pisarz, autor tekstów i recenzji dla prasy i radia. Zwolennik lewicowego liberalizmu, buntował się przeciwko społecznemu konformizmowi.
  Adrian Lewis (ur. 21 stycznia 1985 w Stoke-on-Trent, Anglia) – angielski darter, dwukrotny, aktualny mistrz świata (jako trzeci zawodnik w historii obronił tytuł, po tym, gdy zdobył go pierwszy raz), grający w federacji Professional Darts Corporation (PDC). Jego pseudonim to Jackpot. Były sparingpartner Phila Taylora. Obecny numer dwa w rankingu PDC (stan na 01.01.2012).
  Erlangen – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, w regionie Industrieregion Mittelfranken. Siedziba powiatu Erlangen-Höchstadt, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Schwabach i Regnitz. Razem z miastami Norymberga i Fürth tworzy region metropolitarny Norymberga. W mieście odbywa się doroczny festiwal piwny Bergkirchweih. Leży 280 m n.p.m.
  Unitary authority - forma samorządu terytorialnego występująca przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, łącząca w sobie kompetencje gminy, dystryktu i hrabstwa. W pewnym uproszczeniu można ją przyrównać do polskiego miasta na prawach powiatu. Status taki otrzymują zazwyczaj miasta i dystrykty na tyle duże, by móc wypełniać we własnym zakresie zadania przypisane zwykle hrabstwom, a także hrabstwa na tyle małe, że niecelowe jest tworzenie w nich niższych szczebli samorządu. Każda z authorities przypisana jest do jednego z hrabstw ceremonialnych (o ile nie stanowi samodzielnego hrabstwa ceremonialnego).
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.