• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stogi - Gdańsk

  Przeczytaj także...
  Zatoka Gdańska (kasz. Gduńskô Hôwinga, niem. Danziger Bucht, ros. Гданьская бухта) – zatoka w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego, pomiędzy Polską i Rosją. Średnia głębokość wynosi około 50 m, a maksymalna 118 m. Przezroczystość wody w zależności od pory roku kształtuje się od 8 do 16 m. Zasolenie zatoki wynosi od 7 do 8 promili. W czasie silnych sztormów występują fale o wysokości przekraczającej 9 m. Nad Zatoką Gdańską znajdują się największe polskie porty: Gdańsk i Gdynia. Jeszcze w drugiej połowie XX w. ważnym zajęciem części zamieszkałej nad nią ludności było rybołówstwo przybrzeżne, uprawiane nawet przy plażach Gdańska, Sopotu i Gdyni, które dziś zanikło m.in. z powodu znacznego zanieczyszczenia wód zatoki i zmniejszenia ilości ryb.Gdańska Szkoła Wyższa z siedzibą Gdańsku rozpoczęła swoją działalność na mocy wpisu do Rejestru Uczelni Niepublicznych i Związków Uczelni Niepublicznych prowadzonego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.) pod nr. 244 od roku 2002. Do końca 2011 r. szkoła działała pod nazwą "Gdańska Wyższa Szkoła Administracji". W 2013 nastąpiło połączenie uczelni niepublicznych, poprzez włączenie Mazurskiej Szkoły Wyższej z siedzibą w Ełku do Gdańskiej Szkoły Wyższej z siedzibą w Gdańsku.
  Trasa im. majora Henryka Sucharskiego – bezkolizyjna droga w Gdańsku, która łączy Terminal Kontenerowy DCT oraz Port Północny z Południową Obwodnicą Gdańska. Trasa ta po wybudowaniu tunelu pod Martwą Wisłą będzie stanowić jeden z ostatnich fragmentów tras europejskich E75 oraz E77 w Polsce.

  Stogi (dawniej Sianki, Heibudy, niem. Heubude, Heybude, Heibuden) – dzielnica administracyjna Gdańska, we wschodniej części miasta, położona na Wyspie Portowej, z letnim kąpieliskiem morskim.

  Położenie[]

  Dzielnica znajduje się na Wyspie Portowej. Część mieszkaniowa otoczona jest od północy i wschodu Lasem Miejskim. Od północnego zachodu otaczają ją Sączki - łąki pasa nadmorskiego. Od południa ogranicza je Martwa Wisła a na północy Zatoka Gdańska i pas wydm.

  Port – jeden z sześciu okręgów historycznych w Gdańsku. W tym obszarze położone są wszystkie obiekty Portu Gdańsk.Tramwaje w Gdańsku – system komunikacji tramwajowej w Gdańsku obsługiwany przez Zakład Komunikacji Miejskiej na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego.

  Na terenie Stogów znajduje się jedno z gdańskich jezior - Pusty Staw.

  Na terenie dzielnicy zorganizowano letnie kąpielisko morskie Gdańsk Stogi – obejmujące 400 m linii brzegowej na wysokości wejścia na plażę nr 26.

  Położenie administracyjne[]

  Stogi są największą dzielnicą administracyjną Wyspy Portowej. Należą do okręgu historycznego Port. Graniczą z dwoma dzielnicami administracyjnymi, od wschodu z Krakowcem-Górkami Zachodnimi, od zachodu z Przeróbką.

  Do roku 2011 Stogi tworzyły wraz z Przeróbką dzielnicę Stogi z Przeróbką.

  Przeróbka (dawniej Zawiśle, Przerabka, Trojan, niem. Troyl) – osiedle administracyjne Gdańska o charakterze przemysłowo-mieszkaniowym, położone we wschodniej części miasta na Wyspie Portowej. Port Północny – część portu morskiego Gdańsk, leżąca bezpośrednio nad Zatoką Gdańską. Przeładowuje się tu głównie ładunki masowe, węgiel i ropę naftową oraz kontenery.

  Stogi posiadają własną radę dzielnicy.

  Historia[]

  Dawne nazwy: Heibuden (1626), Heybude (1730), Heubude (1780, 1938), Hejbudy (1938), Sianki (1945).

  Niegdyś była to wieś rolniczo - rybacka. Stała się popularnym miejscem wypoczynku po utworzeniu bezpośredniego połączenia z Gdańskiem, za pomocą Mostu Siennickiego (otwartego 8 czerwca 1912). W roku 1914 tereny Stogów zostały włączone w granice administracyjne Gdańska. W latach 1925-1927 została zbudowana w pełni dwutorowa, o wysokiej przepustowości trasa tramwaju z centrum miasta do Stogów, zakończona pętlą w pobliżu plaży. W roku 1927 osiedle zostało połączone tą linią z centrum miasta i z pobliską plażą.

  Las Miejski (niem. Kiefern Wald) – nadmorski obręb leśny w Gdańsku na Wyspie Portowej, leżący na terenie osiedli administracyjnych Stogi oraz Krakowiec-Górki Zachodnie.Pusty Staw (niem. Gross Heid-See) − jezioro w Polsce położone w województwie pomorskim, w Gdańsku, w dzielnicy Stogi na Wyspie Portowej między ulicami Nowotną a Wilhelma Stryjewskiego. Dojazd od strony Śródmieścia Gdańska tramwajami w kierunku plaży na Stogach i autobusami w kierunku Górek Zachodnich. W niektórych źródłach jezioro występuje pod nazwą Puste Jezioro. Geograficznie Pusty Staw należy do Pobrzeża Gdańskiego i Mierzei Wiślanej.

  Na terenie dzielnicy nad Martwą Wisłą znajdowała się "Stocznia Jachtowa im. Józefa Conrada Korzeniowskiego".

  Transport i komunikacja[]

  Stogi
  Stogi - Pusty Staw, ok. 1900

  Połączenie z centrum Gdańska umożliwia linia tramwajowa z Śródmieścia posiadająca na terenie dzielnicy dwie pętle, docierają do nich tramwaje (linii nr 3 i 8), a także autobusy komunikacji miejskiej linii nr 111 oraz linia nocna N8. Połączenia drogowe ze stałym lądem to Trasa Sucharskiego oraz, przez Przeróbkę, Most Siennicki.

  Wyspa Portowa (Wyspa Stogi) – wyspa w Gdańsku, otoczona wodami Zatoki Gdańskiej i Martwej Wisły. Powierzchnia wynosi 26,4 km² .Wydma – piaszczyste wzniesienie usypane przez wiatr. Warunki środowiska wpływają na różny kształt i rozmiar wydm. Powstawanie wydmy jest ściśle związane z transportem materiału piaszczystego: piasek pędzony wiatrem blisko powierzchni lub wleczony po niej zatrzymuje się za takimi przeszkodami jak głazy, zarośla czy nierówności gruntu – gromadząc się wówczas tworzy wydmę.

  Obiekty[]

 • Kościół parafialny Parafii rzymskokatolickiej Świętej Rodziny
 • Port Północny
 • Stocznia Jachtowa "Conrad"
 • Terminal kontenerowy DCT
 • Przystań żeglarska "Tamka"
 • Przystanek gdańskiego tramwaju wodnego "Tamka"
 • Gdańska Wyższa Szkoła Administracji
 • Szkoła podstawowa nr 11
 • Gimnazjum nr 11
 • Pętle tramwajowe Stogi Pasanil i Stogi Plaża.
 • Plaża naturystyczna
 • Komisariat Policji VII
 • 25 Bateria Artylerii Stałej
 • pozostałości pruskich umocnień - baterie Zatokowa, Leśna i Wydmowa
 • Rada Dzielnicy[]

  Rada Dzielnicy liczy 15 radnych, a w jej władzach zasiadają:

  Gdańsk, decyzją Rady Miasta, podzielony jest na 34 jednostki pomocnicze zwane - zależnie od liczby mieszkańców jednostki - dzielnicami i osiedlami. Mieszkańcy dzielnic mają prawo tworzyć jednostki pomocnicze gminy - rady dzielnic i osiedli. Do 2010 roku w Gdańsku działało 10 rad osiedli. Utworzono je w dzielnicach Brzeźno, Kokoszki, Krakowiec-Górki Zachodnie, Letnica, Młyniska, Olszynka, Osowa, Rudniki, Strzyża oraz Wyspa Sobieszewska.Stogi z Przeróbką – była nadmorska dzielnica administracyjna Gdańska, położona na wschodzie Gdańska na Wyspie Portowej. Graniczyła z Krakowcem-Górkami Zachodnimi, otoczona przez wody Martwej Wisły i Kanału Kaszubskiego.
 • Przewodniczący Zarządu Magdalena Wiszniewska,
 • zastępca Przewodniczącego Zarządu Bogdan Gutowski,
 • członkowie zarządu dzielnicy Kamil Dujlas i Kamil Prażnowski,
 • Przewodniczący Rady Sławomir Szczygielski,
 • zastępca Przewodniczącego Rady Joanna Plichta.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Portal obywatelski
 • Galeria zdjęć historycznych
 • Przypisy

  1. Jednostki morfogenetyczne Gdańska
  2. Uchwała nr XXXVI/782/13 Rady Miasta Gdańska z dnia 28 marca 2013 r. ws. wykazu kąpielisk (Dz. Urz. Woj. Pomorskiego z 2013 r. poz. 2003)
  3. Podział administracyjny Gdańska
  4. Rada Dzielnicy Stogi [dostęp: 2.08.2015]
  5. Historia komunikacji tramwajowej w Gdańsku 1864-2012. [dostęp 2015-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-07)].
  6. Rada Dzielnicy Stogi Kadencja 2015-2019, radadzielnicystogi.pl [dostęp 2016-07-05] (pol.).
  Krakowiec-Górki Zachodnie – osiedle administracyjne Gdańska, położone we wschodniej części miasta, na wschodzie Wyspy Portowej. Otoczone od północy wodami Zatoki Gdańskiej, od wschodu Wisły Śmiałej i od południa Martwą Wisłą. Graniczy od zachodu z osiedlem administracyjnym Stogi.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gdański tramwaj wodny – tramwaj wodny Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku pływający po wodach śródlądowych Gdańska, a do końca sezonu letniego 2012 także między Gdańskiem, Sopotem, Helem i (od 20.06.2009) Wyspą Sobieszewską. Przedsięwzięcie finansowane jest przez samorząd miasta Gdańska oraz projektu „Program ożywienia dróg wodnych w Gdańsku" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 2007-2013. Tramwaje wodne pływają w okresie od maja do września.
  Parafia pw. Świętej Rodziny w Gdańsku – parafia rzymskokatolicka usytuowana w Gdańsku. Należy do dekanatu Gdańsk-Dolne Miasto, który należy z kolei do archidiecezji gdańskiej.
  Sączki (niem. Rieselfeld) – niezamieszkały obszar przemysłowy w Gdańsku, część osiedla administracyjnego Przeróbka, położony na Wyspie Portowej.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Martwa Wisła (kaszb. Wislónô Sztremlëzna, niem. Tote Weichsel) – rzeka, będąca częścią Wisły Leniwki, powstała po zmianach koryta rzeki:
  Terminal kontenerowy DCT Gdańsk – jeden z dwóch terminali kontenerowych w Gdańsku (obok Gdańskiego Terminalu Kontenerowego), zlokalizowany na terenie Portu Północnego w Porcie Gdańskim. Działalność operacyjną rozpoczął w październiku 2007 roku, po zakończeniu pierwszego etapu inwestycyjnego. DCT Gdańsk jest obecnie najszybciej rozwijającym się terminalem w kraju. Jest największym terminalem kontenerowym w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.