• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stocznia

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Trasernia - miejsce w stoczni, w którym przenosi się linie teoretyczne z projektu na arkusze blachy (które idą dalej do sekcji prefabrykacji). Do zadań traserów należy także tworzenie szablonów oraz rozwinięć powierzchni, jakie występują w poszyciu statku.
  Budowa kadłuba statku w Stoczni Północnej
  SS Olza na pochylni w Stoczni Gdyńskiej (rok 1938)
  Wyniki finansowe przemysłu stoczniowego w Polsce

  Stoczniazakład przemysłowy, w którym buduje się, remontuje, przebudowuje lub likwiduje statki wodne.

  W stoczni najczęściej dokonuje się montażu statku z dostarczonych elementów, natomiast główne urządzenia oraz wyposażenie wykonywane jest w innych zakładach. Najczęściej wyłącznie kadłub powstaje w całości na miejscu. Statek początkowo budowany jest na lądzie (na pochylni lub w doku), a po wykonaniu wystarczającej liczby montowań i otrzymaniu szczelnego kadłuba lub szczelnej sekcji następuje wodowanie, czyli pierwsze wprowadzenie statku na wodę. Prace wykończeniowe wykonywane są już z kadłubem zacumowanym przy nabrzeżu wyposażeniowym.

  Statek wodny – dość szerokie i nie do końca sprecyzowane pojęcie, zawężające określenie jednostki pływającej do takich jednostek, które mogą poruszać się samodzielnie, lub też, w myśl innych definicji, są wykorzystywane ogólnie jako środek transportu (z własnym napędem lub bez). Przykładowo w rozumieniu międzynarodowego prawa drogi morskiej statek oznacza wszelkiego rodzaju urządzenie pływające, nie wyłączając urządzeń bezwypornościowych i wodnosamolotów, używane lub nadające się do użytku jako środek transportu wodnego.Pochylnia - budowla hydrotechniczna umożliwiająca zbudowanie i zwodowanie kadłuba statku lub innej jednostki pływającej. Pochylnie stanowią podstawowe wyposażenie stoczni produkcyjnych. Zwykle obsługiwane są przez żurawie stoczniowe lub suwnice bramowe.

  Działy i obszary stoczni:

 • baseny stoczniowe
 • doki
 • kadłubownia
 • warsztaty
 • nabrzeża
 • trasernia
 • Największe stocznie świata znajdują się m.in. Korei Południowej, w Japonii i w USA. Największe z nich to Hyundai Heavy Industry, Samsung Heavy Industry i Newport News (USA).

  Technologie używane przy produkcji statków[ | edytuj kod]

  Rozwijająca się technologia pozwala na coraz bardziej zoptymalizowany proces produkcyjny. To pozwala na szybszą, bardziej efektywną produkcję z myślą o ekologii czy zdrowiu pracowników. W przemyśle stoczniowym stosuje się m.in. kabiny lakiernicze, systemy centralnego odpylania pyłów szlifierskich, technologie utwardzania, systemy nawilżania i chłodzenia powietrza, rekuperatory czy stacje uzdatniania wody.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Przemysł stoczniowy w Polsce[ | edytuj kod]

  W Polsce najważniejsze stocznie znajdują się w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie.

  W Polsce realizuje się 10 procent europejskiej produkcji stoczniowej, a więc więcej niż w Wielkiej Brytanii, Francji czy Hiszpanii. W 2006 roku w przemyśle stoczniowym zatrudnionych było 23 tys. ludzi, a w 2015 31 tys.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • SHIP2YARD – automatycznie aktualizowana baza światowych stoczni
 • Stacja uzdatniania wody – budowla stosowana w inżynierii sanitarnej podobnie jak oczyszczalnia ścieków, przepompownia ścieków i kanał ściekowy.Rekuperator – urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia rekuperację (odzyskiwanie) ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej.
  Warto wiedzieć że... beta

  SS Olza – pierwszy pełnomorski drobnicowiec zbudowany w Stoczni Gdyńskiej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości .
  Kadłubownia, spawalnia, hala prefabrykacji – dział w stoczni, w postaci dużej hali, w której budowane są większe elementy lub nawet całe sekcje kadłubów jednostek pływających, z których już poza kadłubownią, na pochylni lub w suchym doku formowany jest kadłub jednostki pływającej. W kadłubowni formowane są zarówno elementy płaskie (np. wregi) jak i przestrzenne.
  Newport News – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Wirginia, przy ujściu rzeki James do zatoki Chesapeake. Około 195,3 tys. mieszkańców. Ośrodek przemysłu stoczniowego, w tym siedziba Newport News Shipbuilding - największej stoczni należącej do koncernu Northropa Grummana korporacji Huntington Ingalls Industries - jedynego na świecie producenta lotniskowców z napędem jądrowym, a także jednego z dwóch współczesnych amerykańskich producentów okrętów podwodnych.
  Nabrzeże – linia brzegowa mola, pirsu lub kanału portowego wraz z przyległymi terenami portowymi, odpowiednio przystosowane (uzbrojone) do postoju i obsługi jednostek pływających. W żargonie marynarskim używa się też określenia keja.
  Dok – basen portowy lub pływająca konstrukcja, które zapewniają utrzymanie położenia statku wodnego w pionie i na stałym poziomie, niezależnie od otaczających wód akwenowych. Pojęcia doku używa się w trzech znaczeniach:
  Wodowanie – wprowadzenie statku wodnego albo innej jednostki pływającej na wodę po budowie, remoncie, transporcie itp.
  Plac budowy, teren budowy - wydzielone, i najczęściej ogrodzone miejsce, przeznaczone do prowadzenia robót budowlanych (wznoszenie, remont, lub rozbiórka obiektów budowlanych).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.722 sek.