• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stołeczna Estrada  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Robert Frederick Xenon ‘Bob’ Geldof, irl. Roibeard Mac Giolla Dhuibh (ur. 5 października 1951 w Dublinie) – irlandzki wokalista, autor tekstów piosenek, aktor (zagrał główną rolę Pinka w filmie Alana Parkera Pink Floyd The Wall), działacz społeczny i biznesmen.Bronisława Kawalla (ur. 11 czerwca 1943 w Krakowie) − pianistka polska, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Waszyngtonie w 1975 roku, pedagog.
  Niedzielny koncert pod pomnikiem Fryderyka Chopina współorganizowany przez Stołeczną Estradę (2014)

  Stołeczna Estrada – samorządowa instytucja kultury działająca od 1955 r. Jest największą instytucją zajmująca się organizowaniem i prowadzeniem działalności kulturalnej w Warszawie. Głównym zadaniem Stołecznej Estrady jest realizacja wydarzeń kulturalnych skierowanych do mieszkańców Warszawy.

  Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 roku w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Od roku 1830 zamieszkały we Francji.Łazienki Królewskie w Warszawie – zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Całe założenie było zrealizowane przez architektów królewskich: Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha.

  Stołeczna Estrada w 2011 r. zorganizowała 277 wydarzeń kulturalnych, w tym: 1 maja 2011 r. koncert z okazji beatyfikacji Jana Pawła II na placu Piłsudskiego w Warszawie, 7 maja 2011 r. inaugurację Multimedialnego Parku Fontann na Podzamczu w Warszawie, 29 maja 2011 r. imprezę Warszawa Dzieciom w Parku Agrykola oraz Łazienkach Królewskich w Warszawie. Ponadto organizuje imprezy cykliczne, takie jak: Koncerty Chopinowskie, odbywające się w Łazienkach Królewskich od 1959 roku, Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur od 2005 roku, Wianki nad Wisłą od 1996 roku. Ważnym obszarem działalności Stołecznej Estrady jest również promocja polskiej kultury i sztuki za granicą poprzez takie projekty jak: koncert „Chopin pod Piramidami”, który odbył się w Egipcie 29 września 2010 r. z okazji obchodów 200. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, Recital Rafała Blechacza w Kopenhadze 27 czerwca 2011 roku, inaugurujący polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, Jazz po polsku – koncerty polskich artystów na Copenhagen Jazz Festival od 12 do 14 lipca 2012 czy koncert Rock Jazz Chopin z udziałem m.in. Leszka Możdżera i Anny Serafińskiej na inauguracji festiwalu Cervantino w Meksyku 3 października 2012r.

  Agora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.Marek Kwiatkowski (ur. 25 kwietnia 1930 w Caen we Francji) – polski historyk sztuki, muzealnik i varsavianista. Autor licznych książek i publikacji.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Misja i zadania statutowe
 • 3 Działalność
 • 4 Imprezy cykliczne
 • 4.1 Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur
 • 4.2 Wianki nad Wisłą
 • 4.3 Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich
 • 4.4 Festiwal Ogrody Muzyczne
 • 4.5 Warszawski Kiermasz Książki
 • 4.6 Warszawa Dzieciom
 • 5 Inne imprezy kulturalne=
 • 6 Imprezy zagraniczne
 • 7 Struktura i władze
 • 8 Zobacz też
 • 9 Przypisy
 • 10 Bibliografia
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Al Di Meola (ur. 22 lipca 1954 w Jersey City w stanie New Jersey, USA) – amerykański gitarzysta jazzowy. Współpracował m.in. z: gitarzystą flamenco Paco de Lucią, gitarzystą jazzowym Johnem McLaughlinem, polską orkiestrą Amadeus z Poznania, basistą Stanleyem Clarkiem, skrzypkiem Jean-Luc Pontym, pianistą i keyboardzistą Janem Hammerem.Sara Tavares (ur. 1 lutego 1978) – portugalska piosenkarka, kompozytorka i gitarzystka. Jej rodzice pochodzą z Republiki Zielonego Przylądka, urodziła się i dorastała natomiast w Portugalii. Komponuje muzykę światową z afrykańskimi wpływami.

  Historia[]

  Stołeczna Estrada funkcjonuje na podstawie Zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki nr 215 o „Akcie utworzenia instytucji artystycznej” z 30 grudnia 1954 r.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  T.Love – polski zespół muzyczny założony w 1982 w Częstochowie. W początkach kariery, w latach 80. XX wieku, pozostający pod wpływem punk rocka, a z upływem czasu korzystający również ze stylistyki reggae, rock and rolla, glam rocka, pop rocka.
  Europe – zespół muzyczny ze Szwecji grający muzykę glam metalową, rockową, hard rockową oraz tradycyjny heavy metal powstały w 1979 roku. Zespół stał się popularny w 1986 po wydaniu albumu The Final Countdown, z którego piosenka tytułowa oraz ballada Carrie stały się przebojami. Do samej grupy przypięto łatkę zespołu z jednym hitem.
  Olena Leonenko ((ukr. Олена Леоненко) ur. 1966 roku w Kijowie) – pieśniarka, kompozytorka muzyki teatralnej, choreograf, aktorka, pedagog śpiewu i ruchu scenicznego.
  Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur – polski festiwal muzyczny poświęcony prezentacji wielokulturowości, od 2005 roku odbywa się we wrześniu w centrum Warszawy. Impreza trwa tydzień i jest prezentacją zjawisk muzycznych i kulturalnych z różnych części świata. Jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Festiwal odbywa się pod Pałacem Kultury i Nauki, w namiocie festiwalowym, specjalnie budowanym na potrzeby imprezy.
  Wilki – polski zespół rockowy, a później poprockowy, założony w 1991 roku w Warszawie przez Roberta Gawlińskiego.
  Janek Simon (ur. 1977) – polski artysta multimedialny, z wykształcenia psycholog i socjolog. Mieszka i pracuje w Krakowie.
  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.