• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stina Nilsson

  Przeczytaj także...
  Ida Maria Erika Ingemarsdotter (ur. 26 kwietnia 1985 w Sveg) − szwedzka biegaczka narciarska, pięciokrotna medalistka mistrzostw świata.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Sofia Bleckur (ur. 3 lipca 1984 w Rättvik) – szwedzka biegaczka narciarska, medalistka mistrzostw świata oraz medalistka mistrzostw świata młodzieżowców.

  Täpp Karin Stina Nilsson (ur. 24 czerwca 1993 w Mora) − szwedzka biegaczka narciarska, medalistka olimpijska, trzykrotna medalistka mistrzostw świata, czterokrotna medalistka mistrzostw świata juniorów.

  Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym – główna impreza dla młodych narciarzy z całego świata w dyscyplinach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  Kariera[]

  Pierwszy raz na arenie międzynarodowej Stina Nilsson pojawiła się 14 listopada 2009 roku w szwedzkiej miejscowości Bruksvallarna, gdzie wygrała sprint techniką klasyczną w zawodach juniorów. W styczniu 2011 roku wystąpiła na mistrzostwach świata juniorów w Otepää, gdzie była dwunasta w sprincie, a w biegu na 5 km stylem dowolnym zajęła 71. pozycję. W tym samym roku wzięła udział w X Europejskim Festiwalu Młodzieży w Libercu wygrywając sprint klasykiem.

  Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Erzurum odniosła kolejne zwycięstwo w sprincie, a razem z koleżankami z reprezentacji była druga w sztafecie.

  W Pucharze Świata zadebiutowała 7 marca 2012 roku w Drammen, zajmując 23. miejsce w sprincie techniką klasyczną. Tym samym już w swoim pierwszym pucharowym starcie zdobyła punkty. Był to jednak jej jedyny start w sezonie 2011/2012 PŚ i w klasyfikacji generalnej zajęła 93. miejsce. 13 stycznia 2013 roku w Libercu wspólnie z Idą Ingemarsdotter zajęła drugie miejsce w zawodach Pucharu Świata w sprincie drużynowym.

  Liberec (niem. Reichenberg, cyg. Libercys) – miasto w północnych Czechach nad Nysą Łużycką, stolica kraju libereckiego, położony u podnóża Ještěda. Ośrodek sportów zimowych. Jest to piąte pod względem wielkości miasto w Czechach. W 1577 roku otrzymało prawa miejskie. Liberec zamieszkany jest przez 106 187 osób (2013).Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1925 r. w Johannisbadzie (obecnie Janské Lázně) w ówczesnej Czechosłowacji. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Finlandia, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż siedmiokrotnie (wliczając w to Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1984 r.). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, siedmiokrotnie, rola ta przypadała fińskiemu Lahti, które gospodarzem było w latach 1926, 1938, 1958, 1978, 1989, 2001 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbyły się jak dotąd trzykrotnie: w 1929, 1939 i 1962 r. Za każdym razem organizatorem było Zakopane.

  Osiągnięcia[]

  ]

  ]

  ]

  ]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[]

  Miejsca na podium[]

  Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie[]

  Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie[]

  Miejsca w poszczególnych zawodach ]

  stan po zakończeniu sezonu 2015/2016

  Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2012 – zawody sportowe, które odbywały się w dniach od 20 do 26 lutego 2012 roku w tureckim Erzurum. Podczas mistrzostw zawodnicy rywalizowali w 21 konkurencjach w trzech dyscyplinach klasycznych: skokach narciarskich, kombinacji norweskiej i biegach narciarskich.Sofia Henriksson (ur. 20 lutego 1994 w Piteå) – szwedzka biegaczka narciarska, czterokrotna medalistka mistrzostw świata juniorów.

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
 • Profil na Sports Reference.com (ang.)
 • Uwagi

  1. Skład drużyny: Ida Ingemarsdotter, Stina Nilsson
  2. Skład zespołu: Sofia Bleckur, Charlotte Kalla, Maria Rydqvist, Stina Nilsson
  3. Skład drużyny: Evelina Settlin, Sofia Henriksson, Jonna Sundling, Stina Nilsson
  4. Skład drużyny: Julia Svan, Sofia Henriksson, Jonna Sundling, Stina Nilsson

  Przypisy

  Jonna Sundling (ur. 28 grudnia 1994 w Umeå) – szwedzka biegaczka narciarska, czterokrotna medalistka mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym, medalistka igrzysk olimpijskich młodzieży.Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2011 – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 26-31 stycznia 2011 w estońskim Otepää. Podczas mistrzostw zawodnicy rywalizowali w 21 konkurencjach, w trzech dyscyplinach klasycznych: skokach narciarskich, kombinacji norweskiej i biegach narciarskich. W klasyfikacji medalowej triumfowała reprezentacja Norwegii, której zawodnicy zdobyli także najwięcej medal: 6 złotych, 7 srebrnych i 5 brązowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Puchar Świata w biegach narciarskich – rozgrywany corocznie cykl zawodów w biegach narciarskich. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Po zsumowaniu punktów poszczególnych zawodników z każdego konkursu, tworzona jest klasyfikacja. Zawodnik będący na jej czele, otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę. Sumuje się także punkty w kilku kategoriach. Zwycięzca takiej klasyfikacji otrzymuje Małą Kryształową Kulę.
  Drammen – miasto w południowej Norwegii (41 km na południowy zachód od Oslo) ośrodek administracyjny gminy (norw. kommune) oraz stolica prowincji Buskerud, u ujścia rzeki Drammenselva do fiordu Drammenfjord. Powierzchnia 137 km², 56 688 mieszkańców (w 2004), współrzędne geograficzne 59°44′N 10°9′E.
  Anna Maria Sofia Rydqvist (ur. 22 marca 1983 w Smålandsstenar) – szwedzka biegaczka narciarska, dwukrotna medalistka mistrzostw świata juniorów.
  Charlotte Kalla (ur. 22 lipca 1987 w Tärendö) – szwedzka biegaczka narciarska, dwukrotna medalistka olimpijska, trzykrotna medalistka mistrzostw świata, siedmiokrotna medalistka mistrzostw świata juniorów, a także zwyciężczyni Tour de Ski. Zawodniczka klubu IFK Tärendö.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.