• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stijn Schaars

  Przeczytaj także...
  Sportclub Heerenveen (skracane do sc Heerenveen) – holenderski klub piłkarski z siedzibą w mieście Heerenveen we Fryzji, założony 20 lipca 1920 roku, w ostatnich latach jeden z czołowych zespołów Eredivisie. Największym sukcesem klubu było wicemistrzostwo kraju w sezonie 1999/2000 i zakwalifikowanie się do fazy grupowej Ligi Mistrzów w sezonie 2000/2001. W kolejnych sezonach (oprócz 2003/2004) zespół regularnie występował w Pucharze UEFA. W 2005 roku przeszedł fazę grupową tych rozgrywek. W sezonie 2008/2009 zajął piąte miejsce w tabeli Eredivisie oraz zdobył Puchar Krajowy.Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.
  Bundesliga (niem. Deutsche Bundesliga) – najwyższa klasa rozgrywkowa w niemieckiej piłce nożnej. Została ona założona przez niemiecki związek piłki nożnej – DFB w dniu 28 lipca 1962 roku w Dortmundzie. Rozgrywki zainaugurowano w sezonie 1963/64, natomiast mistrzem Niemiec pomiędzy sezonami 1902/03 a 1962/63 został oficjalnie zwycięzca meczu finałowego rozgrywek DFB, później Oberligi.

  Stephanus Johannes Schaars (wym. [ˈstɛin ˈsxaːrs]; ur. 11 stycznia 1984 w Gendt) – holenderski piłkarz występujący na pozycji pomocnika w holenderskim klubie Heerenveen. Były reprezentant Holandii.

  Kariera[]

  Schaars zaczynał karierę w małym klubie z rodzinnej miejscowości, De Bataven. Jednak jego pierwszym profesjonalnym klubem w karierze był Vitesse i właśnie w barwach Vitesse zadebiutował w Eredivisie, miało to miejsce 9 marca 2003 roku w przegranym 1:4 wyjazdowym meczu z FC Utrecht. W całym sezonie zaliczył łącznie 2 mecze ligowe a także debiut w Pucharze Holandii. W Vitesse, z którym nie osiągnął znaczących sukcesów, grał przez kolejne 2 sezony nie zawsze grając w podstawowej jedenastce. Latem 2005 Schaars za 1,7 miliona euro został sprzedany do silniejszego AZ Alkmaar. AZ w sezonie 2005/2006 stał się rewelacją rozgrywek zdobywając wicemistrzostwo Holandii, a Schaars został uznany za jednego z najlepszych graczy ligi młodego pokolenia. Na początku sezonu leczył kontuzję, ale potem wskoczył do podstawowego składu i tak zostało do końca sezonu. Jednak pomimo zdobycia wicemistrzostwa Holandii AZ nie zakwalifikował się do Ligi Mistrzów, gdyż odpadł po barażach o LM z FC Groningen. Po sezonie Schaarsem zainteresowały się kluby z silniejszych lig europejskich, m.in. z Premiership i Bundesligi, ale Stijn przedłużył kontrakt z AZ do 2009 roku. W 2007 roku awansował z AZ do ćwierćfinału Pucharu UEFA oraz zajął 3. miejsce w lidze.

  Reprezentacja Holandii w piłce nożnej reprezentuje Holandię w piłkarskich rozgrywkach międzynarodowych mężczyzn i jest bezpośrednio podporządkowana Królewskiemu Holenderskiemu Związkowi Piłki Nożnej (KNVB). Drużyna od koloru strojów nazywana jest Pomarańczowymi (Oranje).Reprezentacja Irlandii w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Irlandii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo irlandzkie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Irlandzki Związek Piłki Nożnej (FAI).

  Schaars w maju 2006 został powołany przez selekcjonera Marco van Bastena do szerokiej kadry reprezentacji Holandii na Mistrzostwa Świata w Niemczech. Van Basten nie wziął go na same finały, ale uznał, iż na wypadek kontuzji któregoś z graczy "Oranje" Schaars wskoczy na jego miejsce. Schaars pojechał za to na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w kategorii Under-21 w Portugalii. Tam młodzi Holendrzy po słabszym występie w grupie awansowali do finału, w którym wygrali z reprezentacją Ukrainy 3:0 zostając tym samym młodzieżowym mistrzem Europy. W końcu Schaarsowi udało się zadebiutować także w pierwszej reprezentacji Holandii – 16 sierpnia 2006 zagrał 83 minuty zwycięskiego 4:0 meczu z reprezentacją Irlandii i od tego czasu jest regularnie powoływany przez van Bastena do kadry narodowej. W sezonie 2006/2007 jego dalsza kariera piłkarska stanęła pod dużym znakiem zapytania, gdy doznał skomplikowanego złamania kostki. Po dwóch operacjach i aż półtora roku przerwy wrócił na boisko w sezonie 2008/2009 zostając od razu kapitanem AZ.

  Premier League (nazywana także Barclays Premier League od nazwy sponsora) – zawodowa liga piłkarska znajdująca się na najwyższym szczeblu rozgrywek piłkarskich w Anglii. Gra w niej 20 klubów. W lidze tej obowiązuje reguła awansu i spadku. Premier League jest korporacją, której 20 zespołów w niej grających są akcjonariuszami. Sezon rozgrywek rozpoczyna się w sierpniu, a kończy się w maju. Każdy klub rozgrywa 38 meczów w tym czasie ze wszystkich 380 spotkań ligowych. Premier League jest sponsorowana przez Barclays Bank i z tego powodu jest oficjalnie nazywana Barclays Premier League.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.

  Statystyki kariery[]

  (aktualne na dzień 27 lipca 2016)

  Bibliografia[]

 • Stijn Schaars w bazie Transfermarkt
 • Stijn Schaars w bazie Soccerway (ang.)
 • Statystyki na National Football Teams (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stichting Betaald Voetbal Vitesse – holenderski klub piłkarski z siedzibą w mieście Arnhem, założony 14 maja 1892 roku jako klub z przeważającą sekcją krykieta. W latach 80. klubowi groziło bankructwo, ponieważ kierował on zarówno sekcją zawodową jak i amatorską. Reforma prezesa Karela Aalbersa z 1984 roku nie tylko ocaliła Vitesse, ale uczyniła klub czwartą siłą Eredivisie, regularnie grającą w Pucharze UEFA. Na początku XXI wieku Vitesse przeżywało problemy z powodu oskarżeń o defraudacje podatkowe prezesa Aalbersa. W sezonie 2012/2013 zajął 4. miejsce zakwalifikował się do europejskich pucharów.
  AZ Alkmaar, właściwa nazwa: Alkmaar Zaanstreek, to holenderski klub piłkarski. Klub jest znany jako "Kalmary". Piłkarze Alkmaaru grają w czerwono-białych strojach, zaś mecze u siebie rozgrywają na DSB Stadion w Alkmaar. Prezesem zespołu jest Dick Scheringa. AZ jest jedynym klubem oprócz Ajaxu Amsterdam, Feyenoordu Rotterdam, Twente Enschede i PSV Eindhoven, który zdołał wywalczyć mistrzostwo Holandii w ciągu ostatnich czterdziestu lat.
  XVIII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbyły się w dniach 9 czerwca – 9 lipca w Niemczech, którym przyznano organizację imprezy w lipcu 2000. Mistrzem świata zostali Włosi, którzy w finale pokonali Francuzów po rzutach karnych. Gospodarze turnieju zajęli trzecie miejsce po zwycięstwie nad Portugalią. Mecze Mistrzostw Świata transmitowano do niemal wszystkich 207. krajów członkowskich FIFA (jedynym wyjątkiem był Turkmenistan). Prawo do telewizyjnego przekazu zakupiło ponad 500. stacji, dzięki czemu 25. mundialowych dni obejrzało 3,25 miliarda widzów, a sam mecz finałowy ponad miliard. Oficjalnym hymnem mistrzostw była piosenka "Celebrate the Day" Herberta Gronemeyera.
  Eredivisie – najwyższa w hierarchii klasa ligowych rozgrywek piłkarskich w Holandii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1956 roku i zarządzana przez Królewski Holenderski Związek Piłki Nożnej (KNVB). Jej triumfator zostaje Mistrzem Holandii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Eerste divisie (holenderskiej I ligi). Ponadto zespoły walczą o prawo zakwalifikowania się do wszystkich dwóch rozgrywek europejskich pucharów: Ligi Mistrzów, liga Europejska. Do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny, które - po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów - otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu (liga zawodowa). Wcześniej nosiła różne oficjalne nazwy, nadawane czasowo od sponsorów: PTT-telecompetitie (1990–1999), KPN-Telecompetitie (1999/2000), KPN Eredivisie (2000–2002), Holland Casino Eredivisie (2002–2005), od 2005 jako Eredivisie.
  Samogłoska otwarta przednia niezaokrąglona - typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym i X-SAMPA, to a (zwykłe a).
  Iloczas – zjawisko prozodyjne, charakteryzujące się różnicowaniem długości trwania sylab lub głosek. W niektórych językach iloczas różnicuje znaczenie wyrazów. W metryce antycznej iloczas był podstawą organizacji metrum wierszowego.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.