• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Steyr-Daimler-Puch  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Jelcz 622 – druga generacja polskich samochodów ciężarowych Jelcz serii "600", następcy rodziny Jelcz 410, w skład której wchodziły modele 415, Jelcz 416, 417 i C620.Star 1466 - samochód ciężarowo-terenowy, 3-osiowy, produkowany w latach 2001–2006 przez zakłady MAN-Star Truck w Starachowicach.

  Steyr-Daimler-Puchaustriacki koncern przemysłu maszynowego i motoryzacyjnego, produkujący w różnych okresach swojej działalności samochody ciężarowe i osobowe, traktory, motocykle, pojazdy opancerzone i broń strzelecką, mający swoją siedzibę w mieście Steyr. Obecnie część produktów wytwarzana jest pod marką Steyr przez oddzielone firmy.

  Jelcz 640 – produkowany od 1977 samochód ciężarowy w układzie napędowym 6x4 (napęd na dwie tylne osie),służący głównie jako podwozie pod zabudowy budowlane: wywrotki i betonomieszarki. Konstrukcja opracowana we współpracy z firmą Steyr z Austrii na bazie elementów podwozia (ramy i osie przednie) samochodów Steyr 1490 których licencyjną produkcję uruchomiono w Jelczu. Zastosowano polską kabinę i silnik WSK Mielec SW680 oraz licencyjne skrzynie biegów ZF S6-90 z multiplikatorem produkowane przez FPS Tczew. Mosty napędowe Steyr, których produkcji nie udało się uruchomić w kraju, były początkowo importowane z Austrii, a w późniejszym okresie zostały zastąpione konstrukcją rozwiniętą na bazie licencyjnych mostów autobusów Berliet PR110.Zakłady Mechaniczne PZL-Wola powstały w 1951 roku pod nazwą Zakłady Mechaniczne im. Marcelego Nowotki. Zajmowały się produkcją silników wysokoprężnych i zespołów prądotwórczych. W zakładach produkowano w latach 1959-1967 silniki do samochodów Żubr A80. Zakłady wytwarzały także wiele pomników, które ozdabiały ulice wielu polskich miast (Pomnik Czynu Polaków, Pomnik Chwała Saperom, Pomnik Kościuszkowców, Pomnik Małego Powstańca). W końcu pierwszej dekady XXI w. zakład produkował 1000 KM silniki S-1000 do PT-91M.

  Historia przedsiębiorstwa[ | edytuj kod]

  Steyr 91 był bazą do rozwoju ciężarówek Jelcz
  Steyr 12M18 kabiny tych ciężarówek były montowane w polskich Starach
  Steyr 480
  Steyr 19 S 27
  Steyr 9125

  Przedsiębiorstwo Steyr Werke AG zostało założone w 1864 roku przez Josefa Werndla. Początkowo produkowano tu broń (karabiny i pistolety). Pierwsze samochody zaczęto produkować w 1920 roku. W 1935 roku przedsiębiorstwa: Steyr, Daimler, oraz Puch połączyły się w jeden koncern o nazwie Steyr-Daimler-Puch AG, którego siedziba znajduje się po dzisiejszy dzień w mieście Steyr. 1 stycznia 1990 roku w wyniku przeprowadzonej restrukturyzacji z poszczególnych departamentów powstały spółki zależne: Steyr Landmaschinentechnik GesmbH zajmująca się rozwojem, montażem i sprzedażą ciągników rolniczych, Steyr Motorentechnik GesmbH zajmująca się głównie rozwojem, montażem i produkcją silników wysokoprężnych serii M1, Steyr Mannlicher AG, Steyr–Daimler–Puch Spezialfahrzeug AG i Steyr Maschinenbau GesmbH. Przedsiębiorstwo jest częścią niemieckiego koncernu MAN, produkując samochody ciężarowe.

  Josef Werndl (ur. 26 lutego 1831 w Steir - zm. 29 kwietnia 1889 tamże) - austriacki wynalazca, konstruktor i producent broni.MAN SE (Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg) – spółka akcyjna z siedzibą w Monachium. Jedno z wiodących przedsiębiorstw produkujących samochody ciężarowe, autobusy, silniki oraz urządzenia przemysłowe pod marką MAN. Spółka notowana na Deutsche Börse wśród trzydziestu największych niemieckich spółek akcyjnych. Koncern zatrudnia na całym świecie ponad 33.400 pracowników (w 2007 r. grupa zatrudniała 55 tys. osób w 120 krajach), a jego roczne obroty wyniosły w roku 2005 ponad 7,4 miliardów Euro (w 2007 - 15,5 miliardów Euro).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Pinzgauer – austriacki wojskowy wielozadaniowy terenowy samochód ciężarowy opracowany w drugiej połowie lat 60. XX wieku przez przedsiębiorstwo Steyr-Daimler-Puch jako następca pojazdu Haflinger.
  Star 8.125 – polski lekki samochód ciężarowy produkowany w latach 2000 - 2006 przez FSC Star w Starachowicach. Następca samochodu Star 742. Powstał ze znaczącym udziałem części z ciężarówek firmy Steyr przejętej przez koncern MAN. Po trzech latach produkcji model został zastąpiony przez serię Star S2000 w pełni zintegrowaną z modelami produkowanymi przez MAN.
  Pistolet (fr.) - krótka, ręczna broń palna do walki (zarówno ataku jak i obrony) na niewielką odległość (do 50 m), a także do wymuszania posłuszeństwa na polu walki. Charakteryzuje się krótką lufą, małymi gabarytami i chwytem (rękojeścią) przystosowanym do strzelania z jednej ręki.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Starachowice (w latach 1939-1949 Starachowice-Wierzbnik) – miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim. Położone na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego. Leży w dolinie rzeki Kamiennej i jest otoczone rozległymi lasami – pozostałością Puszczy Świętokrzyskiej.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.