• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stewardesa

  Przeczytaj także...
  Cheyenne – miasto w północno-środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, stolica i największe miasto stanu Wyoming.Statek wodny – dość szerokie i nie do końca sprecyzowane pojęcie, zawężające określenie jednostki pływającej do takich jednostek, które mogą poruszać się samodzielnie, lub też, w myśl innych definicji, są wykorzystywane ogólnie jako środek transportu (z własnym napędem lub bez). Przykładowo w rozumieniu międzynarodowego prawa drogi morskiej statek oznacza wszelkiego rodzaju urządzenie pływające, nie wyłączając urządzeń bezwypornościowych i wodnosamolotów, używane lub nadające się do użytku jako środek transportu wodnego.
  Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.
  Stewardesa Austrian Airlines obsługująca pasażerów

  Stewardesa, steward (pol. konwojent pokładu samolotu) – osoba pracująca w samolotach i na statkach. Obsługa pasażerów nie jest jedynym obowiązkiem stewardesy, ale ponieważ jest łatwa do zaobserwowania zawód bywa kojarzony bardziej z serwisem pokładowym niż z kwestiami bezpieczeństwa i obsługi samolotu.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Zofia Glińska, z domu Ćwikiel – pierwsza polska stewardesa i organizatorka służby stewardes w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Sanitariuszka Armii Krajowej, uczestniczka Powstania warszawskiego.

  Prócz obsługi pasażerów (przez np. podawanie posiłków) najważniejszym zadaniem stewardes lub stewardów w samolotach jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów i lotu. Członkowie załogi są wyszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, sztuki przetrwania, gaszenia pożarów na pokładzie oraz ewakuacji. Wszystkie działania z zakresu obowiązków podlegają międzynarodowemu prawu i są uszczegółowione w procedurach i sekwencjach działania zwanych drylami.

  Li-2 (ros. Ли-2) – samolot transportowy konstrukcji radzieckiej z okresu przed II wojna światową. Adaptacja projektu samolotu Douglas DC-3.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Nelly Diener, pierwsza stewardessa w Europie, stojąca przed Curtisem AT-32C Condor w którym straciła życie 27 lipca 1934

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszą osobą zatrudnioną w tym charakterze był mężczyzna, Jack Sanderson, który odbył swój pierwszy lot 2 kwietnia 1922 samolotem De Havilland 34 linii Daimler Airways na trasie z Londynu do Paryża.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Prawo międzynarodowe (dla odróżnienia od prawa prywatnego międzynarodowego zwane też prawem międzynarodowym publicznym) – jedna z gałęzi prawa, obejmująca zespół norm prawnych regulujących stosunki między państwami, organizacjami międzynarodowymi, a także innymi podmiotami prawa międzynarodowego. Jedna z najstarszych dziedzin prawa, znana i rozwijana już w okresie starożytności. Za "konstytucję" współczesnej społeczności międzynarodowej i najważniejszy dokument prawa międzynarodowego uważa się Kartę Narodów Zjednoczonych powołującą do życia ONZ i proklamującą szereg zasad na których opierają się prawo międzynarodowe i stosunki międzynarodowe. Zobowiązania wynikające z Karty Narodów Zjednoczonych (np. zakaz agresji, zakaz grożenia użyciem siły, zakaz mieszania się w sprawy wewnętrzne innych państw, nakaz pokojowego rozwiązywania sporów) mają pierwszeństwo przed innymi zobowiązaniami państw członkowskich ONZ.

  Pierwszą stewardesą była Ellen Church, debiutująca 15 maja 1930 w Boeingu 80A linii United Airlines na trasie z Oakland do Cheyenne.

  Air France zaczęła zatrudniać stewardesy w 1931, Swissair dwa lata później, Lufthansa w 1938. W Polsce pierwszą stewardesą i zarazem organizatorką służby stewardes była Zofia Glińska, która opracowała oraz wdrożyła plan ich pozyskania i wyszkolenia w 1945 roku. Z ponad trzystu chętnych wybrano sześć: Ludmiłę Gajewską, Marię Lubkiewicz, Irenę Petrykowską, Krystynę Sipowską, Monikę Sokolińską i Aldonę Skirgiełło. Pierwszą stewardesą, która znalazła się na pokładzie rejsowego samolotu LOT (był nim Li-2), została Aldona Skirgiełło. Lot odbył się 27 sierpnia 1945 roku na trasie z Warszawy do Paryża.

  Lufthansa (Deutsche Lufthansa AG) – największy niemiecki przewoźnik lotniczy, którego siedziba główna mieści się w Kolonii. Główna baza Lufthansy znajduje się we Frankfurcie nad Menem przy międzynarodowym porcie lotniczym. Jest to jednocześnie główny węzeł komunikacyjny Lufthansy. Drugim jest międzynarodowy port lotniczy w Monachium.Austrian Airlines - narodowe austriackie linie lotnicze z siedzibą w Wiedniu. Główny węzłem komunikacyjnym i bazą lini jest port lotniczy Wiedeń-Schwechat. Austrian Airlines od 2009 roku należą do holdingu Lufthansa.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. steward – Słownik języka polskiego PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  2. Anna Sulińska, Wniebowzięte, o stewardesach w PRL-u, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2016, ISBN 978-83-8049-272-1, OCLC 948858587.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Hasło steward/stewardesa w słowniku języka polskiego PWN
 • Ellen Church (ur. 22 września 1904 w Cresco, zm. 22 sierpnia 1965) – amerykańska pielęgniarka, pierwsza w historii stewardesa.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Swissair (Swiss Air Transport Co. Ltd., Schweizerische Luftverkehr A.G.) – szwajcarskie przedsiębiorstwo komunikacji lotniczej założone w 1931 w Zurychu.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Oakland – miasto leżące na wschodnim brzegu zatoki San Francisco w północnej Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. Miejscowość założona w 1852 roku jest stolicą hrabstwa Alameda. Od północy graniczy z uniwersyteckim miastem Berkeley. Liczba mieszkańców miasta wynosi 390 724 (aglomeracja 2 392 557). Oakland jest ośrodkiem transportowym, przemysłowym oraz usługowym.
  United Airlines, znane też jako United Air Lines, Inc., to jeden z głównych oddziałów UAL Corporation i linie lotnicze Stanów Zjednoczonych. Centrum operacyjne mieści się w Elk Grove, koło portu lotniczego Chicago-O’Hare, największego węzła lotniczego linii, w którym dziennie wykonuje się około 650 odpraw. United Airlines lata do ponad 370 portów lotniczych na całym świecie. Linia lotnicza zatrudnia około 48 tysięcy pracowników w Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach świata. United Airlines jest członkiem międzynarodowego porozumienia przewoźników Star Alliance. W 2005 roku linia przewiozła ponad 66 mln pasażerów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.