Steven Karl Zoltán Brust (ur. 23 listopada 1955) – amerykański pisarz fantasy i science fiction pochodzenia węgierskiego. Jest najbardziej znany z powieści o zabójcy imieniem Vlad Taltos, żyjącym w świecie nazywający się Dragaer. W Polsce ukazało się pięć tomów tej serii. Współtworzył między innymi z pisarką Skyler White.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Jako perkusista, piosenkarz i autor tekstów, Brust nagrał jeden solowy album i dwa albumy jako członek Cats Laughing. Był także współautorem piosenek na dwóch albumach nagranych w połowie lat 90. przez zespół Boiled in Lead.
Opowiadanie Brusta When the Bow Breaks zostało nominowane do nagrody Nebula w 1999.
Tekst Five Hundred Years After był nominowany do nagrody Locus Poll w 1995 roku (kategoria Best Fantasy Novel). Inne jego powieści nominowane do tej nagrody to Brokedown Palace, The Gypsy, Agyar oraz Freedom & Necessity.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Wybrana twórczość[ | edytuj kod]
Seria o Vladzie Taltosie[ | edytuj kod]
- Jhereg (1983, w Polsce w 2002)
- Yendi (1984, w Polsce w 2002)
- Teckla (1987, w Polsce w 2002)
- Taltos (1988, w Polsce w 2003)
- Fenix (1990, w Polsce w 2003)
- Athyra (1993)
- Orca (1996)
- Dragon (1998)
- Issola (2001)
- Dzur (2006)
- Jhegaala (2008)
- Iorich (2010)
- Tiassa (2011)
- Hawk (2014)
- Vallista (2017)
Seria The Khaavren Romances[ | edytuj kod]
- The Phoenix Guards (1991)
- Five Hundred Years After (1994)
- The Viscount of Adrilankha, opublikowane w trzech tomach:
- The Paths of the Dead (2002)
- The Lord of Castle Black (2003)
- Sethra Lavode (2004)
Powieści poza seriami[ | edytuj kod]
Brokedown Palace (ilustracje autorstwa Alana Lee) (1986)
The Baron of Magister Valley (zapowiedź; brak daty publikacji)

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Nebula – po Hugo druga na świecie pod względem znaczenia nagroda z dziedziny literatury fantastycznej. Utworzona w 1966. Jej pomysłodawcą był Lloyd Biggle Jr. Nazwa nagrody powstała od słowa „mgławica” (ang. nebula).
Warto wiedzieć że... beta
Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.