• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Steven Brust

  Przeczytaj także...
  23 listopada jest 327. (w latach przestępnych 328.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 38 dni. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Steven Karl Zoltán Brust (ur. 23 listopada 1955) – amerykański pisarz fantasy i science fiction pochodzenia węgierskiego. Jest najbardziej znany z powieści o zabójcy imieniem Vlad Taltos, żyjącym w świecie nazywający się Dragaer. W Polsce ukazało się pięć tomów tej serii. Współtworzył między innymi z pisarką Skyler White.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Jako perkusista, piosenkarz i autor tekstów, Brust nagrał jeden solowy album i dwa albumy jako członek Cats Laughing. Był także współautorem piosenek na dwóch albumach nagranych w połowie lat 90. przez zespół Boiled in Lead.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  Opowiadanie Brusta When the Bow Breaks zostało nominowane do nagrody Nebula w 1999.

  Tekst Five Hundred Years After był nominowany do nagrody Locus Poll w 1995 roku (kategoria Best Fantasy Novel). Inne jego powieści nominowane do tej nagrody to Brokedown Palace, The Gypsy, Agyar oraz Freedom & Necessity.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Wybrana twórczość[ | edytuj kod]

  Seria o Vladzie Taltosie[ | edytuj kod]

  1. Jhereg (1983, w Polsce w 2002)
  2. Yendi (1984, w Polsce w 2002)
  3. Teckla (1987, w Polsce w 2002)
  4. Taltos (1988, w Polsce w 2003)
  5. Fenix (1990, w Polsce w 2003)
  6. Athyra (1993)
  7. Orca (1996)
  8. Dragon (1998)
  9. Issola (2001)
  10. Dzur (2006)
  11. Jhegaala (2008)
  12. Iorich (2010)
  13. Tiassa (2011)
  14. Hawk (2014)
  15. Vallista (2017)

  Seria The Khaavren Romances[ | edytuj kod]

  1. The Phoenix Guards (1991)
  2. Five Hundred Years After (1994)
  3. The Viscount of Adrilankha, opublikowane w trzech tomach:
   1. The Paths of the Dead (2002)
   2. The Lord of Castle Black (2003)
   3. Sethra Lavode (2004)

  Powieści poza seriami[ | edytuj kod]

 • Brokedown Palace (ilustracje autorstwa Alana Lee) (1986)
 • The Baron of Magister Valley (zapowiedź; brak daty publikacji)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Summary Bibliography: Steven Brust, www.isfdb.org [dostęp 2019-02-01].
  2. About, The Dream Café, 30 sierpnia 2012 [dostęp 2019-02-01] (ang.).
  3. Nebula Award Final Ballots from the 1990s.
  4. sfadb : Locus Awards All Nominees, www.sfadb.com [dostęp 2019-02-01].
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Nebula – po Hugo druga na świecie pod względem znaczenia nagroda z dziedziny literatury fantastycznej. Utworzona w 1966. Jej pomysłodawcą był Lloyd Biggle Jr. Nazwa nagrody powstała od słowa „mgławica” (ang. nebula).
  Warto wiedzieć że... beta

  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.684 sek.