• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Steve Robertson

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Formuła 3000 (w skrócie F3000) – seria wyścigowa samochodów jednomiejscowych o otwartym nadwoziu, istniejąca w latach 1985-2004.
  British Touring Car Championship (BTCC, Brytyjskie Mistrzostwa Samochodów Turystycznych) – mistrzostwa samochodów turystycznych organizowane przez TOCA od 1958 w Wielkiej Brytanii. Jest to najważniejsza i najbardziej znana seria wyścigowa w tym kraju. Początkowo mistrzostwa rozgrywano pod nazwą British Saloon Car Championship, natomiast aktualną wprowadzono w 1987. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie około 10 rund złożonych z trzech wyścigów każda na torach wyścigowych położonych głównie w Anglii.

  Steve Robertson (ur. 4 lipca 1964 roku w Londynie) – brytyjski kierowca wyścigowy i menedżer.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Robertson rozpoczął karierę w wyścigach samochodowych w 1989 roku od startów w Brytyjskiej Formule 3 oraz Cellnet Superprix. W edycji brytyjskiej czterokrotnie stawał na podium, w tym raz na jego najwyższym stopniu. Z dorobkiem 27 punktów uplasował się na piątej pozycji w klasyfikacji generalnej. W Cellnet Superprix był trzeci. W tym samym roku nie ukończył Grand Prix Makau. W późniejszych latach pojawiał się także w stawce Formuły 3000, Firestone Indy Lights Championship oraz British Touring Car Championship.

  Grand Prix Makau – wyścig samochodowy rozgrywany w Makau, jednym ze specjalnych rejonów administracyjnych Chin. Znany jest z tego, że jest to jedyny na świecie wyścig na torze ulicznym, podczas którego ścigają się zarówno samochody jak i motocykle. Co roku zazwyczaj w trzeci weekend listopada setki pasjonatów sportów motorowych spotykają się na torze Guia Circuit, by rywalizować w różnych kategoriach od bolidów jednomiejscowych, poprzez samochody turystyczne, aż po motocykle.Menedżer, menadżer, zarządca (ang. manager) – osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania – planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie - motywowanie i kontrolowanie.

  W Formule 3000 Brytyjczyk wystartował w siedmiu wyścigach sezonu 1992 z brytyjską ekipą Superpower. Nigdy jednak nie zdobywał punktów. Został sklasyfikowany na 22 miejscu w końcowej klasyfikacji kierowców.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Steve Robertson • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Brytyjska Formuła 3 (ang. British F3) – narodowa seria wyścigowa Wielkiej Brytanii o otwartym nadwoziu. Jest najdłużej istniejącym serialem F3, zainaugurowanym w 1951 roku. Triumfowało w niej najwięcej mistrzów Formuły 1, mianowicie: Nelson Piquet, Mika Häkkinen, Ayrton Senna, Emerson Fittipaldi, Jim Clark oraz Sir Jackie Stewart.
  Formuła 3000 Sezon 1992 – ósmy sezon Formuły 3000. Rozpoczął się 10 maja na torze Silverstone Circuit w Wielkiej Brytanii, a zakończył 18 października w Francji, na torze Circuit de Nevers Magny-Cours. Tytuł w klasyfikacji kierowców zdobył Włoch Luca Badoer. Wśród zespołów najlepsza okazała się włoska ekipa Crypton Engineering.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.657 sek.