• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Steve Reid

  Przeczytaj także...
  13 kwietnia jest 103. (w latach przestępnych 104.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 262 dni. Sun Ra, właśc. Herman Poole Blount (ur. 22 maja 1914 w Birmingham, zm. 30 maja 1993 tamże) – amerykański kompozytor jazzowy, pianista, bandlider, poeta i filozof, znany ze oryginalnych koncepcji i występów w swoim zespole, The Arkestra. Laureat NEA Jazz Masters Award 1982.
  Fela Anikulapo Kuti, właśc. Olufela Olusegun Oludotun Ransome-Kuti (ur. 15 października 1938 w Abeokucie, zm. 2 sierpnia 1997 w Lagos – nigeryjski muzyk i multiinstrumentalista, twórca afrobeatu, działacz na rzecz praw człowieka.

  Steve Reid (ur. 29 stycznia 1944 w Nowym Jorku, zm. 13 kwietnia 2010 tamże) – amerykański perkusista jazzowy. Absolwent Adelphi University w Garden City w Nowym Jorku. Reid współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak Miles Davis, Ornette Coleman, James Brown, Fela Kuti czy Sun Ra.

  Miles Dewey Davis III (ur. 26 maja 1926 w Alton, zm. 28 września 1991 w Santa Monica) – amerykański trębacz, lider grup jazzowych i kompozytor, uznawany za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku. Słynął z ospałego, melodycznego stylu i lakonicznej, czasem konfrontacyjnej osobowości. Był symbolem potencjału komercyjnego muzyki jazzowej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Muzyk zmarł 13 kwietnia 2010 roku we śnie w następstwie raka przełyku w Nowym Jorku. Miał 66 lat.

  Wybrana dyskografia[ | edytuj kod]

  Opracowano na podstawie materiału źródłowego. Jako lider

 • Wave (jako Steve Reid Trio, CPR Records, 1993)
 • Live In Europe (jako Steve Reid Quartet, MSI Records, 2001)
 • Trio-Invitation (jako Steve Reid Trio, CPR Records, 2002)
 • Spirit Walk (Soul Jazz Records, 2005)
 • The Exchange Session Vol. 1 (oraz Kieran Hebden, Domino, 2006)
 • The Exchange Session Vol. 2 (oraz Kieran Hebden, Domino, 2006)
 • Jako sideman
 • David Wertman - Kara Suite (1976, Mustevic Sound)
 • Arthur Blythe - Metamorphosis (1979, India Navigation)
 • Miles Davis - Tutu (1986, Warner Bros. Records)
 • Supertramp - Free As A Bird (1987, A&M Records)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Grał z największymi, zmarł na raka (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-04-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-19)].
  2. RIP Steve Reid: 1944-2010 (ang.). www.washingtoncitypaper.com. [dostęp 2010-04-14].
  3. James Brown, Miles Davis drummer Steve Reid die (ang.). www.nme.com. [dostęp 2010-04-14].
  4. R.I.P.: Jazz Drummer Steve Reid Dies at 66 (ang.). www.allaboutjazz.com. [dostęp 2010-04-14].
  5. Steve Reid at Discogs (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2010-04-14].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna (ang.)
 • James Joseph Brown (ur. 3 maja 1933 w Barnwell w Karolinie Południowej, zm. 25 grudnia 2006 w Atlancie) – amerykański wokalista, kompozytor, instrumentalista, osobowość sceniczna.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.