• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Steve Morse

  Przeczytaj także...
  In the Spirit of Things – jedenasty album studyjny zespołu Kansas, wydany w 1988. Jest drugim albumem w składzie z amerykańskim gitarzystą Steve’em Morse’em. Infinite (zapis stylizowany: inFinite) – dwudziesty album studyjny brytyjskiej grupy rockowej Deep Purple, który ukazał się 7 kwietnia 2017 roku. Materiał na płytę nagrywany był w 2016 roku. Zawiera 10 nowych kompozycji, a płytę promuje utwór otwierający album, „Time for Bedlam”. Wydawcą albumu jest wytwórnia earMusic. Bob Ezrin jest producentem tego albumu. Płyta zapowiada trasę koncertową The Long Goodbye Tour.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Steven J. Morse (ur. 28 lipca 1954 roku w Hamilton, w stanie Ohio) – amerykański gitarzysta rockowy, najbardziej znany jako członek grupy Deep Purple, do której dołączył w 1994 i zagrał na albumach Purpendicular, Abandon, Bananas, Rapture of the Deep, Now What?!, Infinite oraz Whoosh!. W latach 1986-1989 był członkiem zespołu Kansas, z którym nagrał albumy Power, In the Spirit of Things, a także wydany w 1998 roku koncertowy album King Biscuit Flower Hour Presents Kansas.

  King Biscuit Flower Hour Presents Kansas – trzeci album koncertowy amerykańskiego zespołu rockowego Kansas, wydany w 1998 roku. W 2003 roku album został wydany ponownie pod zmienioną nazwą Greatest Hits Live.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Gościnnie pojawił się również na koncertowej płycie zespołu Lynyrd Skynyrd wydanej w 1987 roku pod tytułem Southern by the Grace of God. Wcześniej grał w założonym przez siebie zespole Dixie Grit, przemianowanym na Dixie Dregs, a potem The Dregs. Będąc osobą leworęczną, gra na zwykłych gitarach tak jak praworęczna. Jego styl gry określany jest jako: rock, blues, jazz i country/bluegrass.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Lynyrd Skynyrd – amerykański zespół southern-rockowy, którego początki sięgają 1964. Utworzony w 1965 w Jacksonville na Florydzie. Początkowo znany jako The Wild Thing, The Noble Five i One Per Cent. W 1972 przyjął nazwę Lynyrd Skynyrd (zniekształcając imię i nazwisko znienawidzonego nauczyciela - Leonarda Skinnera). Największe sukcesy grupa odnosiła w latach 70. pod przewodnictwem wokalisty i twórcy tekstów Ronniego van Zanta. 20 października 1977 w katastrofie lotniczej zginęli Ronnie van Zant, gitarzysta Steve Gaines i wokalistka Cassie Gaines, a pozostali członkowie zespołu odnieśli poważne obrażenia. Grupa została reaktywowana w innym składzie w 1987.

  Od 2012 roku występuje także w formacji Flying Colors.

  Wybrana dyskografia[ | edytuj kod]

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • Highway Star: A Journey in Rock (2007, film dokumentalny, reżyseria: Craig Hooper)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Richard Skelly: Steve Morse Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-09-04].
  2. Jason Ankeny: Deep Purple Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-09-04].
  3. Jason Ankeny: Kansas Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-08-20].
  4. Steve Huey: The Dixie Dregs Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-09-04].
  5. Matt Collar: Flying Colors Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-09-04].
  6. Highway Star: A Journey in Rock (2007) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-08-09].
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Now What?! – dziewiętnasty album studyjny brytyjskiej rockowej grupy Deep Purple. Został wydany 26 kwietnia 2013 roku, zaś jego produkcją zajął się Bob Ezrin. Powstała także specjalna strona internetowa, za pośrednictwem której zespół informował o stanie prac nad płytą. To pierwszy studyjny album grupy po ponad siedmiu latach przerwy, czyli od czasu wydanego w 2005 roku Rapture of the Deep.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Flying Colors - amerykańska supergrupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w 2012 roku w składzie Casey McPherson (śpiew, gitara, keyboard), Steve Morse (gitara), Dave LaRue (gitara basowa), Neal Morse (keyboard, śpiew) oraz Mike Portnoy (perkusja, śpiew).
  Gitarzysta – osoba grająca na gitarze, muzyk, instrumentalista, członek zespołu muzycznego lub artysta solowy. Popularnie gitarzystów dzieli się na rytmicznych i prowadzących.
  Whoosh! – dwudziesty pierwszy album studyjny brytyjskiej grupy rockowej Deep Purple, który ukazał się 7 sierpnia 2020 roku.
  Dixie Dregs - amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza jazzu i rocka. Powstała w 1970 roku w Augusta w stanie Georgia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.845 sek.