• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Steve Irwin  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Russell Crowe (ur. 7 kwietnia 1964 w Wellington, Nowa Zelandia) – urodzony w Nowej Zelandii australijski aktor filmowy.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Kontrowersje[ | edytuj kod]

  Niektóre zachowania Irwina wywoływały znaczne kontrowersje. 2 stycznia 2004 roku Steve prowadził pokaz karmienia krokodyli w ogrodzie zoologicznym, trzymając jednocześnie syna na ręku. Przedstawiciele grup zajmujących się ochroną praw dzieci i praw zwierząt skrytykowali go ostro za narażenie syna na niebezpieczeństwo, aczkolwiek nie wniesiono przeciw niemu formalnego oskarżenia. Z kolei w czerwcu 2004, podczas filmowania życia wielorybów, lwów morskich i pingwinów na Antarktydzie Irwin miał zbytnio w nie ingerować, co według prawa australijskiego i międzynarodowego jest przestępstwem zagrożonym grzywną i dwuletnim więzieniem.

  Port Douglas – miejscowość w stanie Queensland, północno-wschodnia Australia, położona w odległości ok. 70 km na północ od Cairns. Ludność około 1 tys. Port jachtowy i ośrodek wczasowy. Miasto leży w stefie klimatu tropikalnego. W lecie (od listopada do kwietnia) temperatury powyżej 30 °C oraz silne opady, w zimie (od maja do października) temperatury ponad 20 °C.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Już po śmierci Irwina feministyczna autorka Germaine Greer skrytykowała zachowanie Irwina, napisała między innymi, że „świat zwierzęcy zemścił się na Irwinie” za „wszystkie tortury, które im uczynił, podnosząc zwierzęta przed kamerami”, a amerykański magazyn „Steppin' Out” nazwał go „deceased asshole of the week” (zmarły dupek tygodnia). Większość komentatorów medialnych, australijskich polityków i działaczy ochrony środowiska skrytykowała Greer za jej, zdaniem komentatorów, brak zrozumienia tematu oraz brak taktu przez atakowanie Irwina w dzień po jego śmierci.

  Australia Zoo, zwane Domem Łowcy Krokodyli – ogród zoologiczny znajdujący się blisko Beerwah na Słonecznym Wybrzeżu w południowo-wschodniej części stanu Queensland.Dr Dolittle 2 – film produkcji amerykańskiej w reżyserii Steve Carr z roku 2001. Kontynuacja filmu Dr Dolittle, również luźno związana z książką Hugh Loftinga pt. "Doktor Dolittle i jego zwierzęta".

  Pamięć[ | edytuj kod]

  Premier Queenslandu Peter Beattie zaproponował, aby pamięć Irwina uczcić nazywając jego nazwiskiem jeden z parków narodowych w Queensland.

  Dyrekcja Animal Planet zdecydowała, że ogród mieszczący się przed budynkiem biurowym tej stacji telewizyjnej w Silver Springs zostanie nazwany Steve Irwin Memorial Sensory Garden”.

  W Australii 8 września został na razie nieoficjalnie nazwany „Steve Irwin Day” lub „Khaki Day”. W uznaniu zasług organizacja ekologiczna Sea Shepherd Conservation Society nazwała swój flagowy okręt imieniem Steve Irwin.

  Feminizm (łac. femina ‘kobieta’) – ideologia, kierunek polityczny i ruch społeczny związany z równouprawnieniem kobiet. Istnieje wiele nurtów feminizmu, odróżniających się stanowiskami w takich kwestiach jak np. prawa kobiet i płeć kulturowa.Kondolencje – wyrażone w uroczystych słowach współczucie i żal z powodu śmierci bliskiej osoby. W przypadku cenionych lub innych znanych za życia osób, zwyczajowo prezydent lub premier składają kondolencje rodzinom i władzom państwa, z którego pochodziła ważna zmarła osoba lub w którym wydarzyła się katastrofa.

  Pośmiertny tytuł profesora nadzwyczajnego biologii[ | edytuj kod]

  Tuż przed śmiercią Steve Irwin został profesorem nadzwyczajnym biologii ogólnej na University of Queensland, o czym poinformował Craig Franklin, wykładowca i przyjaciel przyrodnika. Nigdy się jednak o tym nie dowiedział, bo list z nowiną czekał na niego w macierzystym zoo, do którego nigdy już nie powrócił. Powiadamianie o tym opinii publicznej upamiętnia dokonania Łowcy Krokodyli zarówno w zakresie badań, jak i ochrony przyrody. Wyróżnienie odebrała żona Steve’a Terri. Na uroczystości zaplanowanej na 14 listopada 2007 r. Franklin wygłosił wykład na temat podążania śladem krokodyli. Pięć lat wcześniej obaj panowie pracowali razem w Queensland nad satelitarnym systemem śledzenia tych gadów. Przyczyniło się to do zmiany wielu poglądów na temat cieszących się złą sławą zwierząt. Okazało się np., że ich samce są istotami społecznymi.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Wielka Rafa Koralowa albo Wielka Rafa Barierowa (ang. Great Barrier Reef) – największa na świecie rafa koralowa, położona u wybrzeży Australii. Jest to największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, widoczna nawet z kosmosu (jako biała smuga na tle błękitnego oceanu).


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Beerwah (wymowa: „birła”) – miejscowość w stanie Queensland w Australii, ok. 80 km na północ od Brisbane. Beerwah jest rosnącą miejscowością, znaną jako siedziba Steve’a Irwina Australia Zoo. Posiada stację kolejową z połączeniami zarówno dalej na północ w Queensland jak i do Brisbane.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Ochrona środowiska – całokształt działań (także zaniechanie działań) mających na celu właściwe wykorzystanie oraz odnawianie zasobów i składników środowiska naturalnego, zarówno jego składników abiotycznych, jak i żywych (ochrona przyrody). Nauka o ochronie środowiska to sozologia.
  Jacques-Yves Cousteau (ur. 11 czerwca 1910 w Saint-André-de-Cubzac, zm. 25 czerwca 1997 w Paryżu) – francuski oficer marynarki, badacz mórz, podróżnik oraz filmowiec i pisarz, zwany „kapitanem” lub „komendantem Cousteau”.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Krokodyle (Crocodilia) – rząd gadów, jedynych oprócz ptaków współczesnych przedstawicieli archozaurów (Archosauria) oraz jedynych żyjących przedstawicieli kladu Crurotarsi. Obecnie reprezentowany jest przez trzy rodziny: krokodylowatych, aligatorowatych oraz gawiali. Poszczególne rodziny różnią się między sobą kształtem pyska oraz liczbą i układem zębów. Żyją w strefie tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej na wszystkich kontynentach oprócz Europy i Antarktydy.
  Gady (Reptilia, od łac. repto – czołgać się) – parafiletyczna grupa zmiennocieplnych owodniowców. Współczesne gady są pozostałością po znacznie większej grupie zwierząt, której największy rozkwit przypadł na erę mezozoiczną. Obecnie żyją tylko cztery rzędy gadów, ich pozostałe znane linie ewolucyjne wymarły. Niektóre kopalne gady naczelne, czyli archozaury (takie jak pterozaury i dinozaury), były prawdopodobnie zwierzętami stałocieplnymi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.