• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Steve Davis

  Przeczytaj także...
  Dennis Taylor (ur. 19 stycznia 1949 w Coalisland) – brytyjski snookerzysta, reprezentant Irlandii Północnej, mistrz świata.Dziewiątka – jedna z odmian gry w bilard. Gra w dziewiątkę jest rozgrywana na takim samym stole jak ósemka. Zasadnicza różnica polega na ilości bil i kolejności ich wbijania. Do gry w dziewiątkę używanych jest dziewięć kolorowych kolejno ponumerowanych bil (z czego najważniejszą rolę odgrywa właśnie bila z numerem 9) oraz biała bila rozgrywająca.
  Światowy ranking snookerowy – ranking profesjonalnych graczy snookera, opierający się na punktach zdobytych w czasie dwóch sezonów, na wybranych turniejach. Ranking zmienia się dopiero po zakończeniu sezonu, w trakcie sezonu funkcjonuje uaktualniany po każdym turnieju rankingowym tzw. prowizoryczny ranking.

  Steve Davis OBE (ur. 22 sierpnia 1957 w Londynie) - snookerzysta angielski. Sześciokrotny mistrz świata.

  Kariera[edytuj kod]

  Od 1978 gracz zawodowy, wieloletni lider rankingu światowego (1984-1990). Do 2008 odniósł 81 zwycięstw (rekord), z czego 28 w turniejach rankingowych. Do końca sezonu 2011/2012 na swoim koncie zapisał 325 breaków stupunktowych (4. rezultat w historii).

  Zdobył 6 tytułów mistrza świata (1981, 1983, 1984, 1987-1989). Zwycięstwo nad Johnem Parrottem w finale mistrzostw w 1989 (18:3), to najbardziej jednostronny rezultat w historii imprezy. Davis pamiętany jest również z porażki w finale tej imprezy w 1985 – uległ Dennisowi Taylorowi 17:18, w jednym z najbardziej znanych pojedynków w dziejach snookera.

  Mosconi Cup – turniej bilardowy rozgrywany nieprzerwanie od 1994 pomiędzy drużynami Europy i Stanów Zjednoczonych. W każdej edycji startuje dziesięciu zawodników: pięciu z Europy i pięciu ze Stanów Zjednoczonych. Rywalizacja toczona jest do określonej liczby punktów. Są one zdobywane poprzez wygrywanie meczów singlowych, deblowych oraz w meczu drużynowym.Break snookerowy – liczba punktów zdobyta we fragmencie meczu snookera rozgrywanym nieprzerwanie przez jednego zawodnika (w czasie jednego podejścia do stołu).

  W 1988 otrzymał tytuł "Sportowej Osobowości Roku" BBC oraz Order Imperium Brytyjskiego.

  Jednym z jego największych sukcesów było osiągnięcie maksymalnego breaka – 147 pkt podczas turnieju Lada Classic w 1982 roku. Wtedy to po raz pierwszy został sfilmowany przez kamery telewizyjne break maksymalny. Wydarzenie to miało miejsce w Queen Elizabeth Hall w Oldham 11 stycznia 1982 roku.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Marcin Nitschke (ur. 26 maja 1983 w Zielonej Górze) – polski snookerzysta. Trenuje w prowadzonym przez siebie klubie HotShots Snooker&Bilard, gdzie również prowadzi Akademię Snookera. Jego najwyższy break turniejowy to 129 punktów, a treningowy 147. Jako ulubionego zawodnika snookera wymienia Ronnie O’Sullivana.

  Steve Davis brał udział w Warsaw Snooker Tour, w którym udało mu się dojść do półfinału pokonując w pierwszej rundzie 4-2 Marcina Nitschke, w półfinale uległ mistrzowi świata Johnowi Higginsowi 5-3. Brał również udział w późniejszym World Series of Snooker 2008 w Warszawie, w którym pokonał Rafała Jewtucha 4-0, ale w następnej rundzie uległ chińczykowi Ding Junhui 4-2.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  W 2010 dotarł do ćwierćfinałów mistrzostw świata, pokonując w I rundzie Marka Kinga 10:9, a następnie eliminując w II obrońcę tytułu, Johna Higginsa 13:11. Trzeci mecz przegrał z późniejszym zwycięzcą całego turnieju – Neilem Robertsonem – wynikiem 5:13.

  17 kwietnia 2016 podczas I rundy rozgrywanych w Sheffield mistrzostw świata, ogłosił zakończenie zawodowej kariery.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Poza grą w snookera Davis odnosił także sukcesy w bilardzie dziewięciobilowym (zwycięstwo w Mosconi Cup z Europą – 1995, 2002) oraz w trikach snookerowych (3-krotne mistrzostwo świata – 1994, 1995, 1997). Zwycięstwa w turniejach rankingowych

  Porównanie z innymi mistrzami świata[edytuj kod]

   Główny artykuł: Mistrzowie świata w snookerze.

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Steve Davis – profil w serwisie 147.com.pl (pol.)
 • Steve Davis – profil na stronie www.snookerworld.pl (pol.)
 • Steve Davis – profil na stronach World Snooker Association (ang.)
 • Steve Davis – profil na stronach Global Snooker (ang.)
 • World Series of Snooker 2008 - seria nierankingowych turniejów snookerowych rozgrywana w stolicach Jersey, Niemiec, Polski oraz Rosji.John Higgins (ur. 18 maja 1975) – szkocki snookerzysta. Mistrz świata w snookerze w latach 1998, 2007, 2009, 2011. Nie jest spokrewniony z Alexem Higginsem, innym znanym snookerzystą, pochodzącym z Irlandii Północnej. Od 2 maja do 2 listopada 2010 był zawieszony po prowokacji łapówkarskiej dziennikarzy. Odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Marcin Rafał Jewtuch (urodzony 17 kwietnia 1973 w Warszawie) to zawodowy polski snookerzysta, kilkukrotny mistrz Polski i zwycięzca wielu innych turniejów krajowych. Jego najwyższy break turniejowy to 125 punktów, treningowy –- 147. Jako ulubionego snookerzystę wymienia Alexa Higginsa.
  Ding Junhui, (chiń.: 丁俊晖, pinyin: Dīng Jùnhuī) (ur. 1 kwietnia 1987, w Yixing, w prowincji Jiangsu), zawodowy snookerzysta chiński, obecnie mieszkający w Wielkiej Brytanii.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Oldham – miasto w północno-zachodniej Anglii, położone na północno-wschodnim skraju konurbacji Manchesteru, liczące około 103 tysiące mieszkańców. Ośrodek administracyjny dystryktu metropolitalnego o tej samej nazwie. Miasto zamieszkane jest przez liczącą około 26 tysięcy ludzi mniejszość azjatycką, zwłaszcza z Bangladeszu, Pakistanu i Indii. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XI wieku. W mieście ważną rolę odgrywa przemysł tekstylny. Oldham położone jest około 5 kilometrów od autostrady krajowej M62. Obecnie w mieście funkcjonują dwie stacje kolejowe. Planowane jest połączenie miasta z siecią tramwajową Metrolink, obsługującą transport publiczny w konurbacji Manchesteru. Plany zostały odłożone na dalszą przyszłość z powodu braku chęci finansowania tej inwestycji przez rząd centralny. Komunikacja miejska zapewniona jest przez transport autobusowy łączący miasto z innymi częściami konurbacji.
  Snooker – gra bilardowa, rozgrywana na stole do bilardu angielskiego (wymiary ok. 3,6 m x 1,8 m), z sześcioma kieszeniami (cztery w rogach oraz dwie znajdujące się w połowie dłuższych band stołu). W grze uczestniczą dwie strony (dwóch zawodników, dwie drużyny).
  Warsaw snooker Tour - nierankingowy, zaproszeniowy turniej snookerowy. Miał być pierwszym z serii zawodów organizowanych w Polsce przez spółkę FSTC Sports Management. W następnym roku został jednak włączony w serię światowych imprez pokazowych o nazwie World Series of Snooker.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.