• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Steve Brown

  Przeczytaj także...
  Augusto Jiminez Perez (ur. 9 listopada 1972 w Madrycie), amerykański curler na wózkach i kajakarz hiszpańskiego pochodzenia.Mistrzostwa Świata Kobiet w Curlingu 1999 odbyły się między 3 a 11 kwietnia 1999 w kanadyjskim Saint John (Nowy Brunszwik), w Harbour Station.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Steve Brown (ur. 22 listopada 1946 w Galesville), amerykański curler i trener, mistrz świata seniorów i dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata. Jest mężem Diane, ojcem Eriki i Craiga.

  Brown w curling zaczął grać w 1960. Trzykrotnie wygrywał rywalizację krajową i reprezentował Stany Zjednoczone na mistrzostwach świata. Na niższych stopniach podium w mistrzostwach kraju stawał aż 10-krotnie, 5 razy zdobywał srebrne medale i 5 razy brązowe. Pierwszy raz grał w barwach kraju na Mistrzostwach Świata 1982. Jego drużyna z bilansem 4 wygranych i 5 porażek uplasowała się na dalekim 9. miejscu wyprzedzając jedynie Francuzów. Po czterech latach Brown jako skip ponownie rywalizował o tytuł mistrza świata. Amerykanie po rozegraniu meczu barażowego ze Szwajcarią (Jürg Tanner) zakwalifikowali się do fazy play-off. W półfinale zespół z Wisconsin przegrał 1:3 ze Szkotami (David Smith) jednak ostateczne wywalczył brązowe medale pokonując 7:2 w małym finale Szwedów (Stefan Hasselborg). Przegrywając w półfinale ze Szkocją (David Smith) Steve Brown powtórzył taki sam wynik na zawodach w 1991.

  Turniej curlingu na wózkach na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich 2010 odbył się w dniach 13-20 marca w Vancouver Olympic Centre w Vancouver, był to drugi turniej paraolimpijski w curlingu na wózkach.Curling na wózkach – gra w curling przystosowana dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Tą dyscypliną sportu jak i curlingiem dla osób pełnosprawnych zarządza Światowa Federacja Curlingu (WCF), curling na wózkach od 2006 jest dyscypliną paraolimpijską.

  W latach późniejszych Brown wystąpił w zawodach WCF jeszcze trzykrotnie, jako rezerwowy i nie brał udziału w żadnym z meczów. W 2000 drużyna jego syna Craiga wygrała mistrzostwa kraju i ojciec był rezerwowym na MŚ 2000. Jako rezerwowy w zespole Lary'ego Johnsona w 2002 i w 2004 w drużynie George'a Godfreya wygrał mistrzostwa Stanów Zjednoczonych seniorów. Na mistrzostwach świata w tych latach Amerykanie zdobyli złote i srebrne medale.

  Mistrzostwa Świata Mężczyzn w Curlingu 1991 odbyły się między 23 a 31 marca 1991 w kanadyjskim Winnipeg, w nieistniejącej już Winnipeg Arena.Larry Johnson (ur. 14 marca 1969 w Tyler) – amerykański koszykarz, skrzydłowy. Były mistrz świata (1994), NCAA, debiutant roku NBA oraz uczestnik NBA All-Star Games.

  Steve Brown brał udział także w rywalizacji mikstów, w latach 1984 i 1988 wygrał mistrzostwa kraju.

  Obecnie Brown jest trenerem wózkarskiego zespołu Augusto Pereza, który wystąpił na zimowych igrzyskach paraolimpijskich w latach 2006 i 2010. Jako trener Brown doprowadził m.in. zespoły kobiece do srebrnych medali na MŚ 1992 i 1999.

  Drużyna[]

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Steve Brown w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.). results.worldcurling.org.
 • Profil Browna w Amerykańskim Związku Curlingu
 • Mistrzostwa Świata Mężczyzn w Curlingu 2000 odbyły się między 1 a 9 kwietnia 2000 w szkockim Glasgow, w Braehead Arena.Curling na wózkach zadebiutował na zimowych igrzyskach paraolimpijskich w 2006. Dotychczas odbyły się dwa występy niepełnosprawnych curlerów na tego typu zawodach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  W 2006 curling debiutował na Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. Curlerzy na wózkach rywalizowali w dniach 12-18 lutego w Pinerolo Palaghiaccio w Pinerolo.
  Curling należy do zespołowych sportów precyzyjnych, podobnych do pétanque czy bocce. Jest on rozgrywany na prostokątnej tafli lodu. W rywalizacji biorą udział dwie drużyny liczące po 4 zawodników. Do gry używa się ciężkich granitowych kamieni, które są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem. Liczba przyznanych punktów zależy od liczby kamieni znajdujących się najbliżej środka domu. Poziom umiejętności, precyzja i złożoność wykonywanych zagrań oraz odpowiednia strategia sprawiają, że curling jest nazywany „szachami na lodzie”.
  Mistrzostwa świata mężczyzn w curlingu po raz pierwszy odbyły się w roku 1968, lecz w latach 1959-1967 rozgrywane były Scotch Cup, które także zaliczane są do mistrzostw świata (od 1968). W latach 1989-2004 MŚ mężczyzn i MŚ kobiet rozgrywane były jednocześnie. Od 2004 są już rozgrywane oddzielnie, przyjęto również zasadę, że Kanada będzie gospodarzem na przemian MŚ mężczyzn i MŚ kobiet.
  Curling mikstów (ang. mixed curling, coed curling) – odmiana curlingu polegająca na grze kobiet i mężczyzn jednocześnie.
  Mistrzostwa Świata Kobiet w Curlingu 1992 odbyły się między 28 marca a 5 kwietnia 1992 w niemieckim Garmisch-Partenkirchen, na Olympic Eisstadion.
  Jürg Tanner (ur. 7 sierpnia 1953), szwajcarski curler, mistrz świata z 1981, dwukrotny mistrz Europy z lat 1978 i 1981.
  Mistrzostwa świata seniorów w curlingu rozgrywane są od 2002 roku i przeznaczone są dla curlerów, którzy ukończyli 50 lat. Pierwszymi mistrzami świata zostali Amerykanie i Kanadyjki. Reprezentacja Polski nigdy nie brała udziału w tych zawodach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.